Deweloperska demolka

 (wtorek, 21-09, 8:00)

 Analitycy: Evergrande to może być chiński Lehman Brothers.
 Polska: w sierpniu ceny producentów wzrosły najbardziej od marca 2011 roku.
 TSUE: w związku ze sporem z Czechami Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz EU 500 tys. EUR dziennie, za niewykonanie decyzji o zaprzestaniu wydobycia węgla w kopalni Turów.
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa w Polsce, posiedzenie Narodowego Banku Węgier oraz dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów.

Za nami
   ● [ChRL]   Coraz większym zmartwieniem dla inwestorów jest sytuacja największego chińskiego dewelopera – grupy Evergrande, która z powodu nadmiernego zadłużenia (ponad 300 mld USD) znalazła się na krawędzi bankructwa. Analitycy obawiają się, że jej upadek spowoduje potężny kryzys na chińskim rynku nieruchomości, który jest motorem napędowym gospodarki Państwa Środka, co może mieć bardzo duży wpływ na globalną ekonomię. Skalę niepokoju obrazował wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który wzrósł wczoraj o prawie 25%.   ● [Rynek]   Taki stan rzeczy premiował bezpieczne aktywa, do których należą amerykańskie obligacje (10-letnie min. 1,297%), japoński jen (USD/JPY min. 109,33), szwajcarski frank (USD/CHF min. 0,9269) oraz dolar (EUR/USD min. 1,1700). Na przeciwnym biegunie znalazły się akcje (DAX: -2,31% WIG20: -2,59%, DJIA: -1,78%), surowce, paliwa (Brent: -1,88%), krypto-waluty (Bitcoin: -8,33%) oraz waluty rynków wschodzących, w tym złoty.   ● [PL-EU]   Na wartość naszej waluty destrukcyjnie oddziaływał także wczorajszy werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W związku z trwającym sporem z Czechami, TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Unii Europejskiej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. EUR za każdy dzień, do czasu wykonania tzw. zabezpieczenia w postaci zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.   ● [GUS]   Lokalnym obciążeniem dla PLNa była mniejsza od oczekiwań dynamika wzrostu krajowej produkcji przemysłowej w sierpniu (13,2% r/r vs prognoza 13,8%; poprzednio 9,8% r/r). Wobec nieugiętej postawy Narodowego Banku Polskiego, straty naszej waluty (EUR/PLN max. 4,6123 tj. najwyżej od 1 kwietnia, USD/PLN max. 3,9337) pogłębił najwyższy od marca 2011 wynik inflacji cen producentów (PPI) w naszym kraju (9,5% r/r w VIII vs prognoza 9,2%; poprzednio).

Przed nami
   ● [PL]   Wtorek przyniesie publikację kolejnych danych z krajowej gospodarki. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny ogłosi równocześnie: sierpniowe wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej. Analitycy spodziewają się ich wzrostu (w stosunku do poprzedniego miesiąca), co może podreperować ujemne saldo notowań złotego w ostatnich dniach (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9000). Jeśli te prognozy się nie sprawdzą, nasza waluta stanie przed kolejnym wyzwaniem (punkty oporu EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 3,9500).   ● [MNB]   Do lokalnych i globalnych zmartwień (groźba bankructwa Evergrande, potencjalne zaostrzenie polityki Fed) może dołączyć jeszcze regionalna zgryzota w postaci podwyżki stóp procentowych na Węgrzech. Rynek spodziewa się podniesienia stóp MNB o 25 punktów bazowych. Decyzję Narodowego Banku Węgier poznamy o godzinie 14:00. Jeśli będzie zgodna z oczekiwaniami może skierować kapitał CEE w stronę forinta.   ● [USA]   Na rynku G10 kierunek wyznaczą dane z amerykańskiego rynki nieruchomości nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w sierpniu (o g. 14:30). Lepsze od prognoz wyniki umocnią dolara przed rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniem Fed (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700) , a słabsze podminują jego pozycję wyjściową (punkt oporu EUR/USD: 1,1755).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.