Sposób na Evergrande

 (wtorek, 28-09, 8:00)

 Gatnar (RPP): polska gospodarka odrobiła już straty po pandemii, co daje przestrzeń do podwyżki stóp o 15 pb.
Rynek długu USA: rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła najwyższy poziom od czerwca br.
 Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Lagarde (ECB), Evansa (Fed), Bullarda (Fed) i Bostica (Fed) oraz amerykański indeks zaufania konsumentów – Conference Board.

Za nami
Początek tygodnia przyniósł nowe spojrzenie na złotego i euro oraz spadek kursu EUR/PLN poniżej granicy 4,6000 (min. 4,5890).   ● [RPP]   Naszej walucie pomógł komentarz Eugeniusza Gatnara z RPP o tym, że polska gospodarka odrobiła już straty po pandemii, co daje przestrzeń do sygnalnej podwyżki stóp o 15 pb. Globalnym wsparciem dla PLNa (USD/PLN min. 3,9210) i pozostałych walut rynków wschodzących był spadek obaw o kryzys związany z potencjalnym bankructwem Evergrande, po tym jak Ludowy Bank Chin wpompował wczoraj do chińskiego systemu finansowego kolejne 100 mld juanów.   ● [DE]   Z kolei wspólnej walucie zaszkodził brak wyraźnego zwycięzcy w niedzielnych wyborach do niemieckiego parlamentu, co może wydłużyć proces tworzenia koalicji rządowej i prolongować niepewność polityczną w największej gospodarce Eurolandu. Szczęściem w nieszczęściu euro był niski wynik wyborczy partii Die Linke (< wymaganych 5%), który wykluczył utworzenie koalicji centro-lewicowej. Wg analityków byłaby to opcja, która prawdopodobnie spowodowałaby największą zmianę w niemieckiej polityce i stanowisku Berlina wobec polityki europejskiej.   ● [USA]   Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,1676) sprzyjał wzrost rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie max. 1,523% tj. najwyżej od czerwca), wynikający z bliskiej perspektywy rozpoczęcia ograniczenia skupu aktywów w USA. Za szybkim taperingiem opowiedziało się wczoraj 3 polityków Fed: Lael Brainard, John Williams oraz Charles Evans. Makro-plusem dla zielonej waluty był nadspodziewanie wysoki wzrost dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w USA w sierpniu (1,8% m/m vs prognoza 0,6%; poprzednio 0,5%). Obok dolara i złotego, na rynku Forex dobrze radziły sobie petro-waluty, które napędzały najwyższe od prawie 3 lat ceny ropy (Brent: max. 79,94 USD/bbl).

Przed nami
   ● [CB]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko największą uwagę przyciągają dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks autorstwa Conference Board, który zostanie opublikowany o godzinie 16:00. Po tym jak w sierpniu wskaźnik zanurkował do najniższego poziomu od 6 miesięcy, we wrześniu rynek spodziewa się jego odbicia. Materializacja tej prognozy może pokrzepić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1660) i zatrzymać odbicie złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800). Jeśli jednak CB pogłębi ubiegło-miesięczny spadek to zielona waluta może znaleźć się w odwrocie (punkt oporu EUR/USD: 1,1720). W tym scenariuszu nasza waluta mogłaby się dalej regenerować (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9000).   ● [Inne wydarzenia]   Z pozostałych wiadomości dot. największej gospodarki świata dziś poznamy jeszcze wskaźniki cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA – o g. 15:00) oraz indeks Fed z Richmond (o g. 16:00). Poza tym na dzisiejszej eko-agendzie są wystąpienia czterech polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej poznamy opinie prezesa oddziału Fed z Chicago Charlesa Evansa (o g. 15:00), przewodniczącego Jerome'a Powella (o g. 16:00), prezesa oddziału z St. Louis Jamesa Bullarda (o g. 19:40) oraz prezesa oddziału z Atlanty Raphaela Bostica (o g. 21:00). Wcześniej (tj. 14:00) głos ponownie zabierze prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.