Wiara, która leczy dolara

(piątek, 17-09, 8:50)

W sierpniu amerykańska sprzedaż detaliczna niespodziewanie wzrosła, znacząco przekraczając prognozy.
USA: koniunktura w przemyśle okręgu FED Filadelfia przebiła wszelkie oczekiwania.
Kalendarz Eko: zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce, inflacja HICP w Eurolandzie i amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

Za nami
Czwartek należał do dolara. ● [USA] Marny los zielonej waluty odmieniła wczorajsza publikacja wyników amerykańskiej sprzedaży detalicznej, która w sierpniu zamiast znacząco spaść (o 7,0% m/m jak przewidywały prognozy) wyraźnie wzrosła (o 0,7% m/m). Ze szczegółów raportu Departamentu Handlu, można wywnioskować, że za tymi zaskakującymi liczbami stały wydatki Amerykanów związane z powrotem ich pociech do szkoły oraz zakupy z podatkowych kredytów dla dzieci. Przerwanie negatywnej sekwencji makro, rozpoczętej dwa tygodnie temu przez sierpniowy raport Departamentu Pracy USA (słaby wynik zatrudnienia – NFP), zmniejszyło obawy ekonomistów przed spowolnieniem gospodarczym za oceanem. I choć dane sprzedaży z lipca zostały zrewidowane do dołu (-1,1% m/m), a liczba nowych wniosków o zasiłek wzrosła w ubiegłym tygodniu, to i tak inwestorzy znów uwierzyli w scenariusz, w którym Bank Rezerwy Federalnej rozpocznie redukcję skupu aktywów jeszcze w tym roku. Tę myśl wspierały kolejne sygnały o postępującym ożywieniu w przemyśle (indeks FED Filadelfia). ● [USD] W myśl przysłowia, że wiara czyni cuda, obiecujące wyniki makroekonomiczne z USA uzdrowiły osłabionego wcześniej dolara. Zastrzyk makro-energii znacząco podniósł jego wartość na rynkach G10, przez co indeks amerykańskiej waluty (mierzący jego siłę wobec największych globalnych konkurentów) wzrósł do poziomu najwyższego od trzech tygodni (max. 92,866). Duże straty poniosły najniżej oprocentowane waluty jak euro (EUR/USD min. 1,1750), japoński jen (USD/JPY max. 109,826) czy szwajcarski frank (CHF/USD min. 1,07784). ● [PLN] Wizja rozpoczęcia taperingu i przykręcenia kurka z dolarami znów nie ucieszyła inwestorów z Wall Street, choć indeks DJIA zdołał wczoraj ostatecznie zniwelować duże straty (DJI: -0,18%). Przewaga makro amerykańskiej waluty zwiększyła straty złotego (EUR/PLN max. 4,5829, USD/PLN max. 3,8995), który źle zniósł także rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. wolności mediów i stanu praworządności.

Przed nami
[EZ] Dziś pierwszoplanowym wydarzeniem makroekonomicznym będzie publikacja przez Eurostat danych o inflacji HICP w strefie euro (o g. 11:00). Jeśli sprawdzą się prognozy, zakładające zwyżkę wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych w krajach unii walutowej (z uwzględnieniem cen żywności i energii jak i bez nich), grunt pod nogami odzyska euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1850). ● [Fed] Jednak trzeba pamiętać, że coraz więcej inwestorów jest już myślami w przyszłym tygodniu, kiedy to w środę zakończy się dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Po wczorajszych zaskakująco dobrych danych dot. sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych na rynku zaczyna przeważać przekonanie, że FOMC zakomunikuje gotowość do rozpoczęcia taperingu jeszcze w tym roku. Taki scenariusz może rozpędzić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750), działając na szkodę walut rynków wschodzących. ● [PLN] Złą wiadomością dla złotego będą zarówno wysokie wyniki inflacji HICP w Eurolandzie, jak i dalsze dyskontowanie przez rynki zaostrzenia kursu Fed (punkty oporu EUR/USD: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). Jeśli chodzi o dzisiejsze dane GUS dot. zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce (o g. 10:00), to ich wzrost mógłby pomóc polskiej walucie odzyskać równowagę, tak samo jak niższa od prognoz inflacja w strefie euro i realizacja zysków dolara (punkty wsparcia EUR/USD: 4,5200, USD/PLN: 3,8400).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.