Złotego czekanie na Godota

(piątek, 10-09, 8:50)

ECB umiarkowanie zmniejszy skalę miesięcznego skupu obligacji w ramach programu PEPP.
Charles Evans (Fed): Gospodarka USA nie wyszła jeszcze na prostą.
Michelle Bowman (Fed): sierpniowy raport z rynku pracy prawdopodobnie nie zniweczy planu Banku Rezerwy Federalnej dot. rozpoczęcia taperingu w tym roku.
USA: liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych jest najniższa od blisko 18 miesięcy.
Adam Glapiński (NBP): politykę pieniężną trzeba zacieśnić, ale dopiero gdy inflacja na trwałe wzrośnie powyżej celu inflacyjnego.
Kalendarz Eko: spotkanie Eurogrupy, wystąpienie publiczne prezes ECB, Inflacja PPI w USA, wystąpienie publiczne Loretty Mester (Fed).

Za nami
   ●
[ECB]   Motywem przewodnim czwartkowej sesji były monetarne postanowienia Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Decyzje podjęte przez ECB (jak np. pozostawienie stóp procentowych bez zmian) nie zaskoczyły rynków finansowych. Według komunikatu Rady, korzystne warunki finansowania mogą być utrzymane przy umiarkowanie zmniejszonej do końca roku skali miesięcznego skupu obligacji w ramach programu PEPP (dotychczas 80 mld EUR/m-c). Bank nie podał konkretnej wartości planowanych miesięcznych operacji i zastrzegł sobie pełną elastyczność w tej sprawie, jeśli zmienią się okoliczności. W obliczu znacznego wzrostu inflacji w Eurolandzie wśród ekonomistów i inwestorów przeważa przekonanie, że zakupy ECB spadną do 60 mld EUR w skali miesiąca. W ten pogląd wpisały się podwyższone prognozy Banku dot. inflacji w strefie euro na rok 2021: 2,2% (z 1,9%), 2022: 1,7% (z 1,5) oraz 2023: 1,5% (z 1,4%). Zapowiedź zaostrzenia polityki ECB przyniosła chwilowe umocnienie euro wobec dolara (EUR/USD max. 1,1841).   ● [USD]   Osłabieniu zielonej waluty sprzyjały udane aukcje obligacji skarbowych USA, przeprowadzone w tym tygodniu (120 mld USD), które znacząco obniżyły amerykańską krzywą rentowności. Dolarowi nie pomagały też niektóre, wczorajsze komentarze polityków Fed np. Charlesa Evansa z oddziału w Chicago, który zauważył, że gospodarka USA nie wyszła jeszcze na prostą, a wyzwaniem pozostają wąskie gardła w łańcuchach dostaw i na rynku pracy. Straty USD zostały zneutralizowane dzięki : najniższej od blisko 18 miesięcy liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, złożonych w zeszłym tygodniu oraz wypowiedzi członka zarządu Banku Rezerwy Federalnej Michelle Bowman, która powiedziała, że sierpniowy raport z rynku pracy najprawdopodobniej nie zniweczy planu Fed dot. rozpoczęcia taperingu (zmniejszenia skupu obligacji) jeszcze w tym roku. W rezultacie tych zdarzeń kurs EUR/USD zakończył sesję w Nowym Jorku na poziomie 1,1826.   ● [NBP]   Polski złoty z nadzieją czekał na czwartkowe wystąpienie publiczne prezesa NBP. Jednak zwolennicy szybkiego reagowania na rekordowy wzrost inflacji w Polsce srodze się zawiedli (nie po raz pierwszy), słysząc od Adama Glapińskiego, że politykę pieniężną trzeba zacieśnić, ale dopiero gdy inflacja na trwałe wzrośnie powyżej celu inflacyjnego. Brak perspektyw zmiany podejścia Rady Polityki Pieniężnej w tej kadencji, wynikający ze słów jej przewodniczącego doprowadził do wyprzedaży polskiej waluty. W apogeum jej przeceny kurs EUR/PLN wzrósł do 4,5471 a kurs USD/PLN do 3,8506.

 

Przed nami
   ● [Eko-agenda]   Dziś również nie zabraknie emocji związanych z wydarzeniami ekonomicznymi. Jednym z najważniejszych będzie wystąpienie publiczne prezes ECB (o g. 11:30). Po południu (o g. 14:30) dowiemy się jak kształtuje się inflacja PPI (w tym inflacja bazowa) w Stanach Zjednoczonych. A na podwieczorek, o godzinie 15:00 posłuchamy wystąpienia prezes oddziału Fed w Cleveland.   ● [Scenariusze]   Uzyskane informacje pozwolą inwestorom ocenić potencjalne różnice w prędkości i skali zaostrzania polityki monetarnej po obu stronach Atlantyku. Jeśli z wypowiedzi Christine Lagarde potwierdzi się, że tegoroczne cięcie skupu obligacji w ramach europejskiego programu PEPP może być nie mniejsze od oczekiwań inwestorów (60 mld EUR/m-c), przewagę może uzyskać wspólna waluta (najbliższy punkt oporu EUR/USD: 1,1885). Z kolei następny wysoki wynik amerykańskiego indeksu cen producentów oraz ew. jastrzębie opinie Loretty Mester będą faworyzować dolara (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,1800).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.