Cenowy zawrót głowy Fed

(wtorek, 14-09, 8:50)

The Wall Street Journal: politycy Fed mogą uzgodnić rozpoczęcie redukcji skali skupu aktywów w listopadzie br.
Patrick Harker (Fed): Federalna Rezerwa powinna zacząć tapering jeszcze w tym roku.
Rynek towarowy: aluminium jest najdroższe od 13 lat.
Rynek ropy: cena ropy Crude powróciła powyżej bariery 70 USD/ baryłkę.
Kalendarz Eko: dane z USA dot. inflacji bazowej CPI oraz Inflacji CPI.

Za nami
[Tapering] Wobec pustej agendy makroekonomicznej w poniedziałek uwaga inwestorów skupiła się na kwestii ścieżki taperingu w Stanach Zjednoczonych. Na rynkach finansowych do głosu doszło przekonanie, że Bank Rezerwy Federalnej zdecyduje się na rozpoczęcie redukcji skali skupu aktywów jeszcze w tym roku, bez względu na obserwowany wzrost zakażeń Covid-19. Pomogła w tym piątkowa publikacja The Wall Street Journal, z której wynika, że politycy Fed mogą uzgodnić rozpoczęcie przez Bank redukcji wolumenu aktywów w listopadzie br. W ten scenariusz wpisał się jeden z decydentów - Patrick Harker prezes oddziału Fed w Filadelfii, który wczoraj wyraził pogląd, że Federalna Rezerwa powinna zacząć tapering jeszcze w tym roku. ● [USD] Opinie te nie pozostały bez wpływu na rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i wycenę dolara, ponieważ wbrew narracji prezesa Fed Jerome Powella, rynki ściśle wiążą ścieżkę taperingu ze ścieżką podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych (czyli podaż USD i jego oprocentowanie). Sprzyjające okoliczności poprawiły więc notowania zielonej waluty. Dolarowy indeks, odzwierciedlający jego siłę wobec największych globalnych konkurentów, wspiął się do najwyższego poziomu od dwóch tygodni (92,887), a kurs EUR/USD spadł do minimalnej wartości 1,1770. ● [PLN] Zwyżka dolara szkodziła złotemu, ale nawet po ochłodzeniu popytu na amerykański pieniądz nasza waluta pozostała w odwrocie (EUR/PLN max. 4,5547, USD/PLN max. 3,8658) m.in. w związku z polaryzacją stanowisk polskich władz i Komisji Europejskiej ws. wypłaty unijnych funduszy.

Przed nami
[Inflacja] Dziś spośród tematów,znajdujących się na makroekonomicznej agendzie największe emocje wzbudza inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych. Rosnące ceny przyprawiają o ból głowy Bank Rezerwy Federalnej, który musi pogodzić cel inflacyjny z celem pełnego zatrudnienia. Indeksy amerykańskich cen konsumpcyjnych będą opublikowane o godzinie 14:30. ● [Scenariusze] Wysokie wyniki będą wodą na młyn jastrzębiego skrzydła Fed, który optuje za tegorocznym rozpoczęciem taperingu. Taki scenariusz wesprze dolara kosztem euro (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD 1,1750) i walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8800). Z kolei obniżenie dynamiki wzrostu wpisze się w narrację gołębiego skrzydła FOMC z przewodniczącym Powellem, który podkreśla, że zwyżki cen mają charakter przejściowy. Taki zwrot cenowy będzie torpedował umocnienie amerykańskiego pieniądza w stosunku do wspólnej waluty (najbliższy punkt oporu EUR/USD 1,1850) i jej sojuszników (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8200).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.