W kropce

 (czwartek, 09-09, 8:50)

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian.
Wg Beżowej Księgi Fed amerykańska gospodarka nieznacznie zwolniła w sierpniu.
John Williams (Fed): może być właściwe by Rezerwa Federalna rozpoczęła tapering w tym roku jeśli gospodarka będzie nadal przyspieszać.
Kalendarz Eko: Decyzja ECB i konferencja prasowa prezes Christine Lagarde, wystąpienie publiczne Adama Glapińskiego (NBP).

Za nami
W środę rynek walutowy znalazł się w stanie równowagi, gdyż najwyraźniej Bank Rezerwy Federalnej przyjął postawę „poczekamy-zobaczymy”, a dzisiejsza decyzja i nastawienie w polityce monetarnej Europejskiego Banku pozostają dla inwestorów zagadką. ●
[Fed] Źródłem wiedzy nt. aktualnych opinii panujących w amerykańskim banku centralnym była wczorajsza wypowiedź Johna Williamsa, prezesa nowojorskiego oddziału Fed oraz najnowsza Beżowa Księga. Ze słów wiceprzewodniczącego FOMC wynika, że bank oczekuje znacznej poprawy sytuacji na rynku pracy USA, aby wyraźnie zbliżyć się do realizacji celu maksymalnego zatrudnienia. Zaznaczył też, że może być właściwe by Rezerwa Federalna rozpoczęła ograniczanie tempa skupu aktywów jeszcze w tym roku jeśli gospodarka będzie nadal przyspieszać. Jednak wg Beżowej Księgi opublikowanej przez Bank wczoraj wieczorem w sierpniu amerykańska gospodarka nieznacznie zwolniła. Zdaniem wielu ekonomistów FOMC jest w kropce, gdyż wzrost wynagrodzeń jest wyższy od prognoz i stoi w sprzeczności z oczekiwaniami wzrostu zatrudnienia, a do tego płace rosną wolniej niż inflacja. Zmniejszenie prawdopodobieństwa szybkiego zaostrzenia polityki pieniężnej Fedu oraz jednoczesny spadek rentowności amerykańskich obligacji (np. dziesięciolatków z 1,38% do 1,33%) podcięły skrzydła dolarowi, obniżając indeks USD (mierzący jego wartość względem największych rywali) do 92,66, podczas gdy zaledwie kilka godzin wcześniej osiągnął on najwyższy poziom od 27 sierpnia br. (92,86). ● [ECB] Spadek mocy amerykańskiego pieniądza zbiegł się w czasie z przypływem energii wspólnej waluty spowodowanym m.in. opinią Roberta Holzmanna z ECB, który we wczorajszej wypowiedzi dla Eurofi Magazine zasugerował, że Bank mógłby szybciej zaostrzyć swoją politykę, niż to się wielu wydaje, gdyż presja inflacyjna może okazać się uporczywa. Jego słowa i oczekiwanie na bliskie rozpoczęcie ograniczania programu PEPP poprawiły notowania euro w stosunku do dolara, a kurs EUR/USD zakończył wczorajszą sesję w Nowym Jorku na poziomie 1,1818. ● [RPP] Na krajowym podwórku nikt z analityków i inwestorów nie był zaskoczony wczorajszą decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która pozostawiła stopy NBP bez zmian. Komunikat banku à la copy paste nie zrobił wrażenia na złotym, który podążając za zmianami na rynkach globalnych poruszał się w wąskim przedziale wahań (EUR/PLN od 4,5073 do 4,5229, USD/PLN od 3,8067 do 3,8285).

Przed nami
[ECB] Dziś inwestorzy i ekonomiści kierują swoją uwagę na Europejski Bank Centralny, który o godzinie 13:45 ogłosi swoje decyzje dot. polityki monetarnej. Rynek bierze pod uwagę, że pandemiczny program skupu aktywów może zostać zredukowany przez Bank z 80 mld EUR miesięcznie do 60 mld. Taki scenariusz w połączeniu z jastrzębią retoryką Christine Lagarde na konferencji prasowej Banku (o g. 14:30) będą wodą na młyn euro (najbliższy punkt oporu EUR/USD 1,1885) i piaskiem w tryby złotego. ● [NBP] Podobny skutek dla polskiej waluty odniesie ewentualny gołębi ton wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, który wystąpi publicznie dziś o godzinie 15:00 (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8300). Jednak jeśli w obliczu rekordowej inflacji Adam Glapiński uchyli furtkę do podwyżki stóp NBP w listopadzie br. (co sugerują niektórzy ekonomiści), to nasza waluta może dostać nowego wiatru w żagle (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7800). ● [Fed] Na pozycję dolara mogą wpłynąć nowe opinie ze strony polityków Rezerwy Federalnej szczególnie, że dziś będzie ich wysyp. W kolejności chronologicznej wystąpią: o godzinie 17:05 – Charles Evans z Fed w Chicago i Mary Daly z Fed w San Francisco, o godzinie 20:00 – Robert Kaplan z Fed w Dallas, John Williams z Fed w Nowym Jorku, Neel Kashkari z Fed w Minneapolis, Eric Rosengren z Fed w Bostonie. Gross ich wypowiedzi w stylu tej wczorajszej Williamsa w połączeniu z pogorszeniem pandemicznych statystyk z USA będą szkodzić dolarowi, zaś przewaga jastrzębich wypowiedzi i stabilizacja sytuacji epidemiologicznej przywrócą apetyt na amerykańską walutę (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD 1,1785).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.