Ostry zwrot Fed

  (czwartek, 23-09, 8:50)

FED: połowa członków FOMC spodziewa się pierwszej podwyżki stóp już przyszłym roku, a wg Powella tapering może zostać ogłoszony na następnym posiedzeniu.
Chiny: Evergrande poinformował, że dogadał się z niektórymi wierzycielami.
GUS: we wrześniu odnotowano poprawę nastrojów polskich konsumentów.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA, decyzje monetarne BoE i TCMB oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
   ● [Fed]   Centralnym wydarzeniem ekonomicznym środy było posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Przed jego zakończeniem wśród analityków panowała 100% zgodność w sprawie spodziewanego utrzymania bez zmian parametrów amerykańskiej polityki pieniężnej. Dużo większe zainteresowanie rynków wzbudzały: termin rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów oraz zaktualizowane projekcje stóp Fed. W kwestii taperingu prezes Powell poinformował, że może on zostać ogłoszony już na następnym posiedzeniu Banku (2-3 XI) i zakończyć się w połowie przyszłego roku. Natomiast ujawniony po spotkaniu najnowszy wykres dot-plot pokazał, że 9 na 18 członków FOMC spodziewa się pierwszej podwyżki stóp już w 2022 roku (vs w 2023 w poprzedniej projekcji). Jastrzębi przekaz z amerykańskiego banku centralnego podkręcił wycenę dolara (np. EUR/USD min. 1,1683) oraz podkopał notowania walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,6343, USD/PLN max. 3,9606).   ● [Chiny]   Straty walut spod znaku EM zamortyzował nieco ogłoszony wczoraj komunikat należącej do Evergrande spółki Hengda Real Estate Group, w którym poinformowano o dojściu do porozumienia z inwestorami w sprawie odroczenia przypadającej dziś zapłaty odsetek od obligacji denominowanych w juanach. W dodatku Ludowy Bank Chin zasilił wczoraj rynek finansowy zastrzykiem płynności w wysokości 90 mld juanów netto.   ● [GUS, TVN]   Lokalnym wsparciem dla PLNa były wiadomości o poprawie nastrojów polskich konsumentów we wrześniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) oraz o przedłużeniu koncesji dla stacji TVN24 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

 

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu oraz Stanów Zjednoczonych, które zaktualizują stan naszej wiedzy nt. koniunktury gospodarczej panującej po obu stronach Atlantyku. Z powodu utrzymujących się zakłóceń w łańcuchach dostaw i problemów z dostępnością siły roboczej, w większości przypadków analitycy spodziewają się pogorszenia wskaźników (m/m). Prognostycznym wyjątkiem jest oczekiwanie wzrostu aktywności amerykańskiego sektora przemysłu, co mogłoby faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1680), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800). Z kolei wyższe wyniki Eurolandu podreperują konto euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1760) i walut regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000).   ● [Inne wydarzenia]   W międzyczasie poznamy jeszcze decyzje monetarne banków centralnych Anglii (BoE) oraz Turcji (TCMB), a także amerykański raport jobless claims, dzięki któremu dowiemy się o aktualnej sytuacji na rynku pracy USA. Języczkiem u wagi rynkowej pozostaje rozwój sytuacji wokół chińskiego Evergrande.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.