Żółte światło dla planów FED

 (poniedziałek, 06-09, 8:50)

Rynek pracy w USA: w sierpniu odnotowano najmniejszy od 7 m-cy wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
Kurs EUR/USD osiągnął najwyższy poziom od 30 lipca br.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix).

Za nami
[Raport DP] Piątkowe dane nt. payrollsów zapaliły żółte światło przed amerykańskim bankiem centralnym na jego drodze do rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów jeszcze w tym roku. Według najnowszego raportu Departamentu Pracy USA w sierpniu przybyło zaledwie 235 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym USA (wobec oczekiwanych 750 tys.), co było najniższym wynikiem od 7 miesięcy. ● [FX] Widmo opóźnienia spodziewanej decyzji FED o taperingu zaszkodziło dolarowi (EUR/USD max. 1,1909 tj. najwyżej od 30 lipca), na czym skorzystali jego rywale z G10 i rynków wschodzących, w tym złoty (EUR/PLN min. 4,5041, USD/PLN min. 3,7863). Straty zielonej waluty zamortyzowały nieco inne wiadomości z rynku pracy USA, w tym o spadku stopy bezrobocia (zgodnie z prognozą z 5,4% do 5,2%) oraz o nadspodziewanym wzroście dynamiki płacy godzinowej (0,6% m/m vs prognoza 0,3%). ● [ISM, PMI] Wsparciem dla osłabionego dolara okazał się także wyższy od oczekiwań wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług (61,7 pkt vs prognoza 61,5 pkt). Tym bardziej, że w tej samej konkurencji wpadkę zaliczyła wspólna waluta z powodu niższego, niż zakładano, finalnego wyniku wskaźnika PMI dla sektora usług Eurolandu (59 pkt vs prognoza 59,7 pkt).

 

Przed nami
[Dziś] W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajduje się jedynie indeks Sentix, który odzwierciedla nastroje i poziom zaufania inwestorów w strefie euro. Jego spadek zgodny z prognozą może uziemić euro oraz jej peryferyjnych sąsiadów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1820; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8300), natomiast jego wzrost będzie dużym zaskoczeniem, które uskrzydliłoby te waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1910; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7800). ● [Eko-Tydzień] W kolejnych dniach poznamy wrześniową wartość indeksu ZEW (we wtorek) oraz decyzje monetarne krajowej Rady Polityki Pieniężnej (w środę) i Europejskiego Banku Centralnego (w czwartek). Nie zabraknie także makro-informacji z Banku Rezerwy Federalnej. W środę opublikowana zostanie Beżowa Księga, czyli raport o stanie amerykańskiej gospodarki sporządzany na podstawie informacji zebranych przez okręgowe oddziały FED. Natomiast w czwartek czeka nas maraton wypowiedzi publicznych członków FOMC (6 wystąpień). Inwestorzy będą doszukiwać się w nich wskazówek ws. terminu rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów za oceanem. ● [Koronawirus, polityka] Pod baczną obserwacją inwestorów pozostaje także sytuacja epidemiologiczna na świecie. Złoty będzie też szczególnie wyczulony na wiadomości dot. wypłaty środków Polsce z unijnego Funduszu Odbudowy.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.