Elektryzująca rozmowa

 (poniedziałek, 13-09, 8:50)

Prezydent Joe Biden (USA) i przewodniczący Xi Jinping (ChRL) odbyli pierwszą rozmowę od 7 miesięcy.
W sierpniu amerykańska inflacja PPI wzrosła bardziej, niż zakładały prognozy.
Kalendarz Eko: saldo rachunku bieżącego Polski.

Za nami
   ●
[USA-ChRL]   W piątek inwestorów zelektryzowała wiadomość o tym, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping odbyli pierwszą od siedmiu miesięcy rozmowę. Jak ujawnił Biały Dom strategiczna konwersacja obu przywódców dotyczyła kwestii ekonomicznych, zmian klimatu oraz COVID-19.   ● [USD w dół]   Mimo braku szczegółów już sam fakt wznowienia dialogu między dwoma największymi supermocarstwami spotkał się z pozytywną reakcją uczestników rynków walutowych. Namacalnym dowodem wzrostu apetytu na ryzyko był spadek notowań bezpiecznego dolara w stosunku do jego konkurentów z G10 (np. EUR/USD max. 1,1851), jak również wobec chińskiego juana (USD/CNH min. 6,4266) i walut eksporterów surowców (USD/AUD min. 1,34956, USD/NZD min. 1,39729). Za globalnym trendem podążył złoty (EUR/PLN min. 4,5376, USD/PLN min. 3,8353).   [USD w górę]   Radość przeciwników dolara nie trwała jednak długo, gdyż po południu ogłoszono nadspodziewanie wysokie wyniki amerykańskiej inflacji PPI w sierpniu (0,7% m/m i 8,3 r/r vs. prognoza 0,6% m/m i 8,2 r/r), które odwróciły rynkową logikę o 180 stopni. Nieustępliwie zwyżkujące ceny producentów zwiększyły oczekiwania inwestorów na zaostrzenie polityki pieniężnej przez Bank Rezerwy Federalnej, choć ten nie jest zadowolony z tempa wzrostu zatrudnienia. W efekcie dolar w większości odzyskał utracone pozycje. Rynek walutowy euro i złotego zamknął się w piątek w Nowym Jorku na poziomie: EUR/USD 1,1813, EUR/PLN 4,5436, USD/PLN 3,8465.

Przed nami
   ● [Eko-agenda]   Nowy tydzień ekonomiczny rozpoczniemy na nieco zwolnionych obrotach. Dziś zabraknie publikacji danych o potencjalnie dużej sile rażenia. Poznamy jedynie saldo polskiego rachunku bieżącego (o g. 14:00). Jednak już od jutra zrobi się znacznie ciekawiej. Właśnie we wtorek dowiemy się jak kształtuje się amerykańska inflacja CPI (o g. 14:30). W środę (o g. 4:00) opublikowane będą wyniki gospodarki chińskiej (produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna), następnie indeks polskich cen konsumentów (o g. 10:00), później zaś dane o produkcji przemysłowej w Eurolandzie (o g. 11:00) i w USA (o g. 15:15), a między nimi (o g. 14:30) amerykański indeks NY Empire State. W czwartek czeka nas wysyp publikacji makro ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 poznamy jednocześnie: wyniki sprzedaży detalicznej, wskaźnika FED z Filadelfii oraz liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek GUS poda najnowsze dane nt. wynagrodzeń i zatrudnienia (o g. 10:00), a Eurostat ogłosi inflację HICP w strefie euro (o g. 11:00). Makro-tydzień zamknie Uniwersytet Michigan, który opublikuje swój indeks zaufania konsumentów (o g. 16:00).   ● [Scenariusze]   W tej rozgrywce makroekonomiczną przewagę uzyska ta waluta, której gospodarka wylegitymuje się najlepszymi wynikami produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej oraz gdzie ceny rozpędzą się najbardziej. Jeśli będzie to system ekonomiczny Stanów Zjednoczonych zyska dolar (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750), a jeśli Eurolandu to wspólna waluta (najbliższy punkt oporu EUR/USD: 1,1885). Wysoki remis pogorszy saldo złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8600), a niski podreperuje jego konto (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8000).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.