Dolar zmieszany ale otrząśnięty

 (wtorek, 07-09, 8:50)

Indeks Sentix spadł we wrześniu bardziej, niż przewidywały prognozy.
Kalendarz Eko: PKB strefy euro w II kw. i niemiecki indeks ZEW.

Za nami
[Polityka pieniężna] W poniedziałek dolar zdołał otrząsnąć się (EUR/USD min. 1,1856) po knock-downie zaliczonym w piątek w związku z potężnym spadkiem zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym (z 1,053 mln w lipcu po rewizji do zaledwie 235 tys. w sierpniu). Za jego odbiciem przemawiała jednak nie tylko pokusa realizacji zysków (przez inwestorów grających w całym ubiegłym tygodniu na osłabienie zielonej waluty) lecz także rosnące spekulacje nt. opóźnienia w cięciu programów skupu aktywów przez banki centralne w Australii i w Eurolandzie oraz ws. zwiększenia stymulacji monetarnej w Chinach i w Japonii (ze względu na tamtejsze słabnące odbicie gospodarcze). ● [Sentix] Przeciw europejskim konkurentom amerykańskiego pieniądza (EUR/PLN max. 4,5290, USD/PLN max. 3,8164) zagrał również spadek indeksu Sentix, wyrażający rosnące obawy inwestorów przed negatywnymi skutkami nadchodzącej czwartej fali pandemii koronawirusa. ● [Giełdy] Monetarne spekulacje na Antypodach, w Azji i w Europie podbiły ceny akcji w tych regionach (np. DAX: +0,96%, FTSE 100: +0,68%, NIKKEI: +0,86%, SHC: +1,49%).

Przed nami
[EKO agenda] Dziś uwagę inwestorów i ekonomistów koncentrują publikacje nt. PKB strefy euro w II kw. oraz aktualnego poziomu indeksu ZEW (opisującego opinie i nastroje dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech). ● [Scenariusze] O ile prognozy dot. europejskiego wzrostu gospodarczego zapowiadają dobre dane (punkt oporu EUR/USD: 1,1910; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7800), to w przypadku niemieckiego wskaźnika nastrojów spodziewany jest jego regres (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1820; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8300). Jeśli te dane nie będą odbiegać od przewidywań, to większe oddziaływanie rynkowe może mieć wynik ZEW jako wybiegający w przyszłość, w odróżnieniu do historycznego i zdyskontowanego wyniku europejskiego PKB. Wahania koniunktury nabierają dodatkowego znaczenia w kontekście zbliżającego się w tym tygodniu monetarnego posiedzenia Rady Prezesów ECB.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.