Fala falę goni

 (czwartek, 30-09, 8:50)

Indeks dolara osiągnął najwyższy poziom od roku.
Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu nadspodziewanie poprawiły się we wrześniu.
Minister Zdrowia RP: przekroczyliśmy barierę czwartej fali.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Niemczech, finalny PKB USA za II kw. , amerykański raport jobless claims, wystąpienia 5 polityków Fed, posiedzenie CNB oraz dane nt. zmiany zapasów gazu za oceanem.

Za nami
   ● [USD]   W środę dolar był najdroższy od roku (EUR/USD min. 1,1589 tj. najniżej od 14 m-cy). Od ubiegłego tygodnia zieloną walutę niesie fala, wywołana zapowiedzią prezesa Fed Jerome’a Powella nt. możliwego rozpoczęcia ograniczenia skupu aktywów na listopadowym posiedzeniu FOMC. Wczoraj za takim scenariuszem opowiedział się wprost prezes oddziału Fed w Filadelfii Patrick Harker. Oprócz bliskiej perspektywy taperingu amerykańska waluta czerpała w ostatnim czasie korzyść ze swojego statusu bezpiecznej przystani gdyż na rynku wzrosły  obawy przed potencjalnym bankructwem chińskiego Evergrande, wybuchem globalnego kryzysu energetycznego oraz eko-skutkami rozpędzającej się pandemii.   ● [PLN]   Pechowo dla złotego (EUR/PLN max. 4,6380, USD/PLN max. 3,9983 tj. najwyżej od czerwca 2020) krajowy resort zdrowia zaraportował wczoraj najwyższą od maja liczbę nowych, wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce (1234 osób). Komentując ten wynik Minister Adam Niedzielski powiedział na wczorajszej konferencji, że ''przekroczyliśmy barierę czwartej fali''.   ● [KE]   Słabnącej pozycji walut EU broniła wiadomość o niespodziewanej poprawie nastrojów w gospodarce Eurolandu. We wrześniu indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro wzrósł z 117,6 pkt do 117,8 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do 116,8 pkt.

 

Przed nami
Ostatni dzień września przyniesie ważne dane z Niemiec oraz z USA.   ● [DE]   Punktualnie o godzinie 14:00 Destatis poinformuje nas jak zmieniły się ceny konsumpcyjne za Odrą w tym miesiącu. Prognozowany wzrost ich dynamiki może zwiększyć nacisk na ECB ws. ograniczenia pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP), co powinno zagrać na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1640).    ● [USA]   Z kolei pół godziny później (tj. o g. 14:30) amerykańska administracja poda finalny wynik wzrostu gospodarczego w II kw. oraz cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Następnie poznamy jeszcze wrześniową wartość indeksu Chicago PMI. Nie zabraknie także kolejnych wystąpień publicznych polityków Banku Rezerwy Federalnej: prezesa oddziału w Nowym Jorku Johna Williamsa, prezesa oddziału w Atlancie Raphaela Bostica, prezesa oddziału w Filadelfii Patricka Harkera, prezesa oddziału w Chicago Charlesa Evansa oraz prezesa oddziału w St. Louis Jamesa Bullarda. Lepsze od prognoz wyniki i kolejne jastrzębie sygnały z Fed mogą podkręcić wycenę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1580), za co zapłacą jego rywale z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,0000).   ● [CNB]   Dodatkowym wyzwaniem dla złotego byłaby decyzja Narodowego Banku Czeskiego o spodziewanej podwyżce stóp o 50 pb. Za to szansą dla niego będzie ew. wzrost zapasów gazu za oceanem, który zmniejszyłby obawy przed wybuchem globalnego kryzysu energetycznego i poprawiłby nastroje inwestycyjne na świecie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9600). 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Energia, która paraliżuje

  (środa, 29-09, 8:50)

Ceny ropy są najwyższe od 2018 roku, gazu ziemnego od 2014, a węgla od 2008.
Yellen (Sekretarz Skarbu USA): Stany Zjednoczone osiągną limit zadłużenia najprawdopodobniej w dniu 18 października br.
Conference Board: zaufanie amerykańskich konsumentów jest najniższe od 7 miesięcy.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce EZ oraz wystąpienia publiczne bankierów centralnych ECB BoE, BoJ i Fed. 

Za nami
   ● [Surowce]   We wtorek wzrosły obawy przed wybuchem globalnego kryzysu energetycznego. Ich źródłem są zwyżkujące ceny surowców (m.in. ropy, gazu czy węgla), których jest za mało z powodu pandemicznego ożywienia i ogromnego popytu, zaś ich transport jest utrudniony przez zatory w międzynarodowej logistyce. Przez niedobór węgla w chińskich prowincjach Liaoning, Jilin oraz Heilongjiang zarządzono przerwy w dostawie energii, co wg analityków grozi spowolnieniem drugiej największej gospodarki świata.   ● [PLN, GBP]   Taki stan rzeczy negatywnie odbił się na wycenie akcji (WIG20: -0,73%, DJIA: -1,63%) oraz walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,6400, USD/PLN max. 3,9742 tj. najwyżej od 31 marca). Topniał też funt (GBP/USD: -1,20% tj. największy dzienny spadek od ponad roku), który coraz bardziej martwi się o skutki gospodarcze spowodowane brakiem paliwa na brytyjskich stacjach benzynowych.   ● [USA]   Dodatkowym źródłem rynkowego niepokoju były przedłużające się rozmowy w Kongresie USA nt. podniesienia limitu zadłużenia. Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen poinformowała wczoraj, że środków wystarczy prawdopodobnie do 18 października br. Groźba zawieszenia pracy rządu federalnego (tzw. shutdownu) zniechęcała inwestorów do coraz większych zakupów bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1668). Nie zniechęcił ich makro-minus zielonej waluty, którym był najniższy od 7 miesięcy poziom zaufania amerykańskich konsumentów we wrześniu (CB: 109,3 pkt vs prognoza 114,4 pkt; poprzednio 115,2 pkt).

Przed nami
   ● [ECB, BoE, BoJ, Fed]   Dziś czeka nas kumulacja wystąpień bankierów centralnych. Na forum organizowanym przez Europejski Bank Centralny głos zabiorą: prezes-gospodyni Christine Lagarde, prezes Banku Anglii Andrew Bailey, prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda oraz prezes Banku Rezerwy Federalnej. Jeżeli Powell powtórzy, że tapering w USA może zostać ogłoszony już na listopadowym posiedzeniu FOMC, inwestorzy mogą znów zagrać na wzrost rozbieżności w polityce pieniężnej Fed i pozostałych największych banków centralnych. Realizacja tej strategi spotęguje wzrost wyceny dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1660) oraz pogłębi spadek notowań jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800).   ● [KE]   Nadzieją dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1720) i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9000) jest ewentualny wzrost (m/m) indeksów gospodarczych Komisji Europejskiej, które zostaną opublikowane o godzinie 11:00.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Sposób na Evergrande

 (wtorek, 28-09, 8:00)

 Gatnar (RPP): polska gospodarka odrobiła już straty po pandemii, co daje przestrzeń do podwyżki stóp o 15 pb.
Rynek długu USA: rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła najwyższy poziom od czerwca br.
 Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Lagarde (ECB), Evansa (Fed), Bullarda (Fed) i Bostica (Fed) oraz amerykański indeks zaufania konsumentów – Conference Board.

Za nami
Początek tygodnia przyniósł nowe spojrzenie na złotego i euro oraz spadek kursu EUR/PLN poniżej granicy 4,6000 (min. 4,5890).   ● [RPP]   Naszej walucie pomógł komentarz Eugeniusza Gatnara z RPP o tym, że polska gospodarka odrobiła już straty po pandemii, co daje przestrzeń do sygnalnej podwyżki stóp o 15 pb. Globalnym wsparciem dla PLNa (USD/PLN min. 3,9210) i pozostałych walut rynków wschodzących był spadek obaw o kryzys związany z potencjalnym bankructwem Evergrande, po tym jak Ludowy Bank Chin wpompował wczoraj do chińskiego systemu finansowego kolejne 100 mld juanów.   ● [DE]   Z kolei wspólnej walucie zaszkodził brak wyraźnego zwycięzcy w niedzielnych wyborach do niemieckiego parlamentu, co może wydłużyć proces tworzenia koalicji rządowej i prolongować niepewność polityczną w największej gospodarce Eurolandu. Szczęściem w nieszczęściu euro był niski wynik wyborczy partii Die Linke (< wymaganych 5%), który wykluczył utworzenie koalicji centro-lewicowej. Wg analityków byłaby to opcja, która prawdopodobnie spowodowałaby największą zmianę w niemieckiej polityce i stanowisku Berlina wobec polityki europejskiej.   ● [USA]   Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,1676) sprzyjał wzrost rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie max. 1,523% tj. najwyżej od czerwca), wynikający z bliskiej perspektywy rozpoczęcia ograniczenia skupu aktywów w USA. Za szybkim taperingiem opowiedziało się wczoraj 3 polityków Fed: Lael Brainard, John Williams oraz Charles Evans. Makro-plusem dla zielonej waluty był nadspodziewanie wysoki wzrost dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w USA w sierpniu (1,8% m/m vs prognoza 0,6%; poprzednio 0,5%). Obok dolara i złotego, na rynku Forex dobrze radziły sobie petro-waluty, które napędzały najwyższe od prawie 3 lat ceny ropy (Brent: max. 79,94 USD/bbl).

Przed nami
   ● [CB]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko największą uwagę przyciągają dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks autorstwa Conference Board, który zostanie opublikowany o godzinie 16:00. Po tym jak w sierpniu wskaźnik zanurkował do najniższego poziomu od 6 miesięcy, we wrześniu rynek spodziewa się jego odbicia. Materializacja tej prognozy może pokrzepić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1660) i zatrzymać odbicie złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800). Jeśli jednak CB pogłębi ubiegło-miesięczny spadek to zielona waluta może znaleźć się w odwrocie (punkt oporu EUR/USD: 1,1720). W tym scenariuszu nasza waluta mogłaby się dalej regenerować (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9000).   ● [Inne wydarzenia]   Z pozostałych wiadomości dot. największej gospodarki świata dziś poznamy jeszcze wskaźniki cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA – o g. 15:00) oraz indeks Fed z Richmond (o g. 16:00). Poza tym na dzisiejszej eko-agendzie są wystąpienia czterech polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej poznamy opinie prezesa oddziału Fed z Chicago Charlesa Evansa (o g. 15:00), przewodniczącego Jerome'a Powella (o g. 16:00), prezesa oddziału z St. Louis Jamesa Bullarda (o g. 19:40) oraz prezesa oddziału z Atlanty Raphaela Bostica (o g. 21:00). Wcześniej (tj. 14:00) głos ponownie zabierze prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Quo vadis Germania

  (poniedziałek, 27-09, 8:50)

 Niemcy: wg IFO nastroje przedsiębiorców są najgorsze od kwietnia.
Mester (Fed): Bank może w przyszłym roku zacząć podnosić stopy procentowe.
Ludowy Bank Chin: wszystkie transakcje związane z krypto-walutami są od teraz nielegalne.
 Kalendarz Eko: wystąpienia Lagarde (ECB), Evansa (Fed), Williamsa (Fed), i Bailey'a (BoE) oraz dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe i aktywności wytwórczej w Teksasie.

Za nami
   
● [DE]   Piątkowa publikacja indeksu IFO pokazała, że nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców są najgorsze od kwietnia br. Wskaźnik ten stopniał we wrześniu z 99,4 pkt do 98,8 pkt (wobec oczekiwanych 99 pkt). Tym samym był to jego trzeci miesięczny spadek z rzędu. Instytut IFO wskazał w komunikacie, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy są zakłócenia w łańcuchach dostaw. Problemy z nabywaniem surowców i komponentów, hamujące wzrost gospodarczy za Odrą oraz rosnąca niepewność co do wyniku wyborów parlamentarnych w Niemczech, martwiły wspólną walutę (EUR/USD min. 1,1706) i jej sąsiadów z CEE (EUR/PLN max. 4,6215, USD/PLN max. 3,9409).   ● [USA]   Jednocześnie zainteresowanie konkurencyjnym dolarem przywróciła wiadomość o wyższej od oczekiwań sprzedaży nowych domów za oceanem w sierpniu (740 tys. vs prognoza 715 tys.). Dodatkowym wsparciem dla zielonej waluty był głos prezes oddziału Fed w Cleveland Loretty Mester o tym, że Bank może w przyszłym roku zacząć podnosić stopy procentowe, jeśli rynek pracy będzie się regenerował zgodnie z oczekiwaniami.   ● [ChRL]   Oprócz czynników makroekonomicznych i monetarnych, dolar czerpał korzyść ze swojego statusu bezpiecznej waluty po tym, jak chiński Evergrande nie wywiązał się w w czwartek z zapłaty odsetek (83,5 mln USD) posiadaczom jego obligacji dolarowych. Jeśli zobowiązania nie zostaną uregulowane w ciągu 30 dni lub strony nie dojdą do innego porozumienia, spółka zostanie uznana za niewypłacalną. Na rynku krypto-walut zmartwieniem dla jego fanów stał się komunikat Ludowego Banku Chin, który wznowił swoją krucjatę przeciwko bitcoinowi (BTC: -3,89% w piątek), nazywając wszystkie działania związane z cyfrowymi walutami nielegalnymi.

Przed nami
   
● [Dziś]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się wystąpienia publiczne: prezesa oddziału Fed z Chicago Charlesa Evansa i wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa, a także dane nt. zamówień na dobra trwałe w sierpniu oraz dot. aktywności wytwórczej w Teksasie we wrześniu. Jastrzębi przekaz monetarnych decydentów i dobre wyniki makro zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1680) oraz przeciwko jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800). Natomiast przeciwny splot wywoła odwrotną reakcję rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1750; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). Pod kątem oceny szans euro i funta warto także posłuchać zaplanowanych na dziś przemówień prezesów Europejskiego Banku Centralnego (Christine Lagarde) oraz Banku Anglii (Andrew Bailey).   ● [Eko tydzień]   Jeżeli zaś chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów, w środę wyniki indeksów gospodarczych Komisji Europejskiej zaś w piątek inflację w Polsce (CPI), w strefie euro (HICP) oraz w USA (PCE core). Z pola widzenia nie można tracić nowych wiadomości dot. sytuacji chińskiego Evergrande oraz powyborczych rozmów nt. utworzenia nowej koalicji rządowej w Niemczech.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Funt argumentów

 (piątek, 24-09, 8:50)

Łączny wynik indeksu PMI dla sektora przemysłu i usług w Eurolandzie osiągnął we wrześniu najniższy poziom od 5 miesięcy, a w USA od 12 miesięcy.
Bank Anglii: rośnie liczba argumentów za zaostrzeniem brytyjskiej polityki pieniężnej.
Bank centralny Turcji nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec, sprzedaż nowych domów w USA, wystąpienia 4 polityków Fed oraz wybory do Bundestagu. 

Za nami
Po trwającej ponad dwa tygodnie przecenie złotego, w czwartek przyszedł w końcu czas na korektę (EUR/PLN min. 4,5994, USD/PLN min. 3,9188).   ● [PMI]   Zakres odbicia PLNa ograniczyły jednak wczorajsze publikacje indeksów PMI, które pokazały, że europejskie ożywienie gospodarcze traci impet. Łączny wynik wskaźnika dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu osiągnął we wrześniu najniższy poziom od 5 miesięcy (56,1 pkt). Posiadaczy polskiej waluty nie ucieszył też news, że chiński rząd poprosił lokalne władze o przygotowanie się na wypadek potencjalnego upadku Evergrande. Negatywnych informacji dla euro i rynków wschodzących nie wykorzystał dolar (EUR/USD max. 1,1750), któremu ciążyła najwyższa od miesiąca liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (351 tys. vs prognoza 320 tys.) i najniższa od roku wartość amerykańskiego indeksu PMI Composite (54,5 pkt).   ● [BoE, Norges Bank, TCMB]   W G10 pałeczkę lidera przejął funt (GBP/USD max. 1,3751), który zyskał na wartości po tym, jak Bank Anglii podał w komunikacie z zakończonego wczoraj posiedzenia, że rośnie liczba argumentów za zaostrzeniem brytyjskiej polityki pieniężnej. Dobrze radziła sobie także norweska korona (USD/NOK: -0,65%), która była beneficjentem decyzji Norges Banku o podwyżce stóp o 25 punktów bazowych oraz zapowiedzi kolejnej w grudniu. Zgoła odmienne emocje towarzyszyły inwestorom na rynku TRY. Kurs dolara wobec tureckiej liry osiągnął najwyższy poziom w historii (max. 8,8014) po tym jak bank centralny Turcji nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 100 punktów bazowych (z 19% do 18%).

Przed nami
   ● [Wybory w DE]   W najbliższych dniach na pierwszym planie znajdą się wybory do niemieckiego Bundestagu, które odbędą się w niedzielę. Wg analityków najlepszym scenariuszem dla posiadaczy walut EU byłoby powstanie nastawionej na rozwój ekonomiczny koalicji SPD-Zieloni (punkt oporu EUR/USD: 1,1750; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). Natomiast ich czynnikiem ryzyka (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1680, punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800) jest duże rozdrobnienie parlamentu, które mogłoby znacząco wydłużyć proces formowania nowego rządu i zwiększyć niepewność polityczną w największej gospodarce europejskiej. W tym miejscu warto przypomnieć, że w 2017 roku potrzeba było aż 171 dni, aby odnowić tzw. Wielką Koalicję CDU/CSU z SPD.   ● [Eko]   Mimo wagi niemieckiego głosowania nie można zapominać o nowych danych makro. Jeszcze dziś poznamy wrześniową wartość niemieckiego indeksu IFO oraz sierpniową sprzedaż nowych domów w USA. Oprócz tego posłuchamy wystąpień publicznych aż czterech polityków amerykańskiego banku centralnego (Loretty Mester, Jerome'a Powella, Richarda Clariday i Michelle Bowman).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Ostry zwrot Fed

  (czwartek, 23-09, 8:50)

FED: połowa członków FOMC spodziewa się pierwszej podwyżki stóp już przyszłym roku, a wg Powella tapering może zostać ogłoszony na następnym posiedzeniu.
Chiny: Evergrande poinformował, że dogadał się z niektórymi wierzycielami.
GUS: we wrześniu odnotowano poprawę nastrojów polskich konsumentów.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA, decyzje monetarne BoE i TCMB oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
   ● [Fed]   Centralnym wydarzeniem ekonomicznym środy było posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Przed jego zakończeniem wśród analityków panowała 100% zgodność w sprawie spodziewanego utrzymania bez zmian parametrów amerykańskiej polityki pieniężnej. Dużo większe zainteresowanie rynków wzbudzały: termin rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów oraz zaktualizowane projekcje stóp Fed. W kwestii taperingu prezes Powell poinformował, że może on zostać ogłoszony już na następnym posiedzeniu Banku (2-3 XI) i zakończyć się w połowie przyszłego roku. Natomiast ujawniony po spotkaniu najnowszy wykres dot-plot pokazał, że 9 na 18 członków FOMC spodziewa się pierwszej podwyżki stóp już w 2022 roku (vs w 2023 w poprzedniej projekcji). Jastrzębi przekaz z amerykańskiego banku centralnego podkręcił wycenę dolara (np. EUR/USD min. 1,1683) oraz podkopał notowania walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,6343, USD/PLN max. 3,9606).   ● [Chiny]   Straty walut spod znaku EM zamortyzował nieco ogłoszony wczoraj komunikat należącej do Evergrande spółki Hengda Real Estate Group, w którym poinformowano o dojściu do porozumienia z inwestorami w sprawie odroczenia przypadającej dziś zapłaty odsetek od obligacji denominowanych w juanach. W dodatku Ludowy Bank Chin zasilił wczoraj rynek finansowy zastrzykiem płynności w wysokości 90 mld juanów netto.   ● [GUS, TVN]   Lokalnym wsparciem dla PLNa były wiadomości o poprawie nastrojów polskich konsumentów we wrześniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) oraz o przedłużeniu koncesji dla stacji TVN24 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

 

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu oraz Stanów Zjednoczonych, które zaktualizują stan naszej wiedzy nt. koniunktury gospodarczej panującej po obu stronach Atlantyku. Z powodu utrzymujących się zakłóceń w łańcuchach dostaw i problemów z dostępnością siły roboczej, w większości przypadków analitycy spodziewają się pogorszenia wskaźników (m/m). Prognostycznym wyjątkiem jest oczekiwanie wzrostu aktywności amerykańskiego sektora przemysłu, co mogłoby faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1680), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800). Z kolei wyższe wyniki Eurolandu podreperują konto euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1760) i walut regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000).   ● [Inne wydarzenia]   W międzyczasie poznamy jeszcze decyzje monetarne banków centralnych Anglii (BoE) oraz Turcji (TCMB), a także amerykański raport jobless claims, dzięki któremu dowiemy się o aktualnej sytuacji na rynku pracy USA. Języczkiem u wagi rynkowej pozostaje rozwój sytuacji wokół chińskiego Evergrande.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Monetarny wyścig trwa

  (środa, 22-09, 8:50)

Narodowy Bank Węgier dokonał czwartej z rzędu podwyżki stóp w tym roku.
Czechy: na najbliższym posiedzeniu CNB Tomas Holub zagłosuje za podwyżką stóp o 50 pb.
Polska: w sierpniu sprzedaż detaliczna była wyższa od prognoz.
Kalendarz Eko: dane nt. nastrojów polskich konsumentów oraz decyzja FOMC ws. stóp procentowych, prognozy ekonomiczne i projekcje stóp Fed.

Za nami
Wg statystyk kurs EUR/PLN ma za sobą dziesiątą wzrostową sesję z rzędu, a USD/PLN dwunastą. Złoty pozostaje teraz w odwrocie z powodu groźby bankructwa chińskiego giganta Evergrande i związanego z tym wzrostu globalnego ryzyka (skutkujących m.in. spadkami cen akcji na giełdach i przeceną walut EM), a także ze względu na potencjalne zaostrzenie polityki Fed oraz wzrost rozbieżności w polityce pieniężnej pomiędzy NBP a innymi bankami centralnymi z regionu CEE.   ● [MNB, CNB]   Wczoraj Narodowy Bank Węgier dokonał kolejnej podwyżki stóp MNB (tym razem o 15 pb do 1,65%). Natomiast polityk banku centralnego Czech Tomas Holub zadeklarował, że na najbliższym posiedzeniu CNB będzie optował za podniesieniem stóp procentowych aż o 50 punktów bazowych (byłby to największy taki ruch od 1997 roku).   ● [GUS]   Straty naszej waluty (EUR/PLN max. 4,6297, USD/PLN max. 3,9474 tj. najwyżej od 31 marca) zamortyzowały lepsze od oczekiwań dane GUS dotyczące sierpniowej sprzedaży detalicznej (10,7% r/r vs prognoza 10%; poprzednio 8,9%) oraz produkcji budowlano-montażowej (10,2% r/r vs prognoza 7,5%; poprzednio 3,3%).   ● [USD]   Z kolei pozycji dolara przed zakończeniem posiedzenia Fed (więcej na ten temat w części „Przed nami“) broniła wiadomość z USA o nadspodziewanym wzroście pozwoleń i rozpoczętych budów domów w sierpniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
● [FED]   Dziś w centrum uwagi znajdzie się amerykański bank centralny, który wieczorem naszego czasu zakończy swoje posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej USA. Rynkowy konsensus zakłada, że FED pozostanie przy swoich planach, polegających na rozpoczęciu ograniczania skupu aktywów w tym roku, ale z powodu niskiego NFP w sierpniu, wstrzyma się z podaniem szczegółów lub harmonogramu co najmniej do następnego spotkania (2-3 XI).   ● [Scenariusze]   Zdaniem analityków szansą dla dolara są projekcje stóp, które mogą zasygnalizować pierwszą podwyżkę już w przyszłym roku (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700). Taka percepcja będzie szkodzić walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9500) . W razie braku zmiany w dotychczasowej ścieżce podwyżek stóp (pierwsza w 2023 roku) lub ostrożnego przekazu z FED należy się liczyć z odwróceniem się inwestorów od zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1755). Na takim rozwoju wypadków skorzystają jej rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9000).   ● [GUS]   O pozycji wyjściowej naszej waluty przed ogłoszeniem komunikatu Fed zdecydują m.in. dane nt. zaufania polskich konsumentów, które poznamy już o godzinie 10:00. Należy jednak pamiętać, że PLN oraz inne ryzykowne aktywa na całym świecie wciąż pozostają zakładnikiem sytuacji wokół chińskiego Evergrande. Zbliża się kolejny test jego wypłacalności. Do jutra deweloper ma wypłacić 83,5 mln USD odsetek od obligacji zapadających w marcu 2022 r. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Deweloperska demolka

 (wtorek, 21-09, 8:00)

 Analitycy: Evergrande to może być chiński Lehman Brothers.
 Polska: w sierpniu ceny producentów wzrosły najbardziej od marca 2011 roku.
 TSUE: w związku ze sporem z Czechami Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz EU 500 tys. EUR dziennie, za niewykonanie decyzji o zaprzestaniu wydobycia węgla w kopalni Turów.
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa w Polsce, posiedzenie Narodowego Banku Węgier oraz dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów.

Za nami
   ● [ChRL]   Coraz większym zmartwieniem dla inwestorów jest sytuacja największego chińskiego dewelopera – grupy Evergrande, która z powodu nadmiernego zadłużenia (ponad 300 mld USD) znalazła się na krawędzi bankructwa. Analitycy obawiają się, że jej upadek spowoduje potężny kryzys na chińskim rynku nieruchomości, który jest motorem napędowym gospodarki Państwa Środka, co może mieć bardzo duży wpływ na globalną ekonomię. Skalę niepokoju obrazował wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który wzrósł wczoraj o prawie 25%.   ● [Rynek]   Taki stan rzeczy premiował bezpieczne aktywa, do których należą amerykańskie obligacje (10-letnie min. 1,297%), japoński jen (USD/JPY min. 109,33), szwajcarski frank (USD/CHF min. 0,9269) oraz dolar (EUR/USD min. 1,1700). Na przeciwnym biegunie znalazły się akcje (DAX: -2,31% WIG20: -2,59%, DJIA: -1,78%), surowce, paliwa (Brent: -1,88%), krypto-waluty (Bitcoin: -8,33%) oraz waluty rynków wschodzących, w tym złoty.   ● [PL-EU]   Na wartość naszej waluty destrukcyjnie oddziaływał także wczorajszy werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W związku z trwającym sporem z Czechami, TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Unii Europejskiej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. EUR za każdy dzień, do czasu wykonania tzw. zabezpieczenia w postaci zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.   ● [GUS]   Lokalnym obciążeniem dla PLNa była mniejsza od oczekiwań dynamika wzrostu krajowej produkcji przemysłowej w sierpniu (13,2% r/r vs prognoza 13,8%; poprzednio 9,8% r/r). Wobec nieugiętej postawy Narodowego Banku Polskiego, straty naszej waluty (EUR/PLN max. 4,6123 tj. najwyżej od 1 kwietnia, USD/PLN max. 3,9337) pogłębił najwyższy od marca 2011 wynik inflacji cen producentów (PPI) w naszym kraju (9,5% r/r w VIII vs prognoza 9,2%; poprzednio).

Przed nami
   ● [PL]   Wtorek przyniesie publikację kolejnych danych z krajowej gospodarki. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny ogłosi równocześnie: sierpniowe wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej. Analitycy spodziewają się ich wzrostu (w stosunku do poprzedniego miesiąca), co może podreperować ujemne saldo notowań złotego w ostatnich dniach (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9000). Jeśli te prognozy się nie sprawdzą, nasza waluta stanie przed kolejnym wyzwaniem (punkty oporu EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 3,9500).   ● [MNB]   Do lokalnych i globalnych zmartwień (groźba bankructwa Evergrande, potencjalne zaostrzenie polityki Fed) może dołączyć jeszcze regionalna zgryzota w postaci podwyżki stóp procentowych na Węgrzech. Rynek spodziewa się podniesienia stóp MNB o 25 punktów bazowych. Decyzję Narodowego Banku Węgier poznamy o godzinie 14:00. Jeśli będzie zgodna z oczekiwaniami może skierować kapitał CEE w stronę forinta.   ● [USA]   Na rynku G10 kierunek wyznaczą dane z amerykańskiego rynki nieruchomości nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w sierpniu (o g. 14:30). Lepsze od prognoz wyniki umocnią dolara przed rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniem Fed (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700) , a słabsze podminują jego pozycję wyjściową (punkt oporu EUR/USD: 1,1755).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Zakupione echo sprzedaży

 (poniedziałek, 20-09, 8:50)

Wartość chińskiego juana spadła na rynkach wewnętrznym i zagranicznym z pięcioletniego szczytu, osiągniętego w czwartek.
Euroland: w sierpniu ceny konsumpcyjne wzrosły zgodnie z  prognozami zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym.
Uniwersytet Michgan: we wrześniu nastroje amerykańskich konsumentów poprawiły się nieco mniej, niż oczekiwali ekonomiści.
Wall Street: indeks S&P 500 zaliczył drugi spadkowy tydzień we wrześniu.
Kalendarz Eko: ceny produkcji sprzedanej przemysłu i produkcja przemysłowa w Polsce oraz amerykański indeks rynku nieruchomości (NAHB).

Za nami
   
● [EKO-echo]   W piątek inwestorzy wciąż byli pod wrażeniem czwartkowych wyników amerykańskiej sprzedaży detalicznej w sierpniu. Ożywione za ich sprawą oczekiwania na rozpoczęcie jeszcze w tym roku redukcji skupu aktywów przez Bank Rezerwy Federalnej podtrzymała wrześniowa ankieta Uniwersytetu Michigan, która pokazała poprawę nastrojów amerykańskich konsumentów (wzrost wskaźnika UM z 70,3 pkt w VIII do 71,0 pkt we IX przy prognozie 71,9 pkt).   ● [Rynki kapitałowe]   Powracająca wizja zaostrzenia polityki Fed nie tylko podbiła rentowności obligacji skarbowych USA (np. 10-letnich do 1,368 % tj. o 1,10 pb.) ale także pogrążyła ceny akcji giełdowych „średniaków” na Wall Street. Z tego powodu już po raz drugi w tym miesiącu tygodniowy bilans notowań indeksu S&P 500 wypadł negatywnie (- 50 pkt tj. - 1,09% t/t).   ● [Waluty G10]   Mimo wyklarowanych oczekiwań monetarnych, skłonność inwestorów do otwierania nowych pozycji na rynku walutowym G10 znacznie spadła. Powodem tej postawy jest seria posiedzeń kilku dużych banków centralnych zaplanowanych na ten tydzień. Mogą na nich zapaść ważne dla rynków globalnych decyzje monetarne (więcej na ten temat w części „Przed nami”). W tej sytuacji tylko chwilowy sukces odniosła wspólna waluta (EUR/USD max. 1,1789 o g. 13:45) dyskontując zgodny z prognozami wzrost cen konsumpcyjnych (inflacja HICP i inflacja bazowa HICP) w sierpniu zarówno w ujęciu miesięcznym (0,4%, 0,3%) jak i rocznym (3,0%, 1,6%). Jednak po tym epizodzie szala rynków G10 znów przechyliła się na korzyść dolara (EUR/USD min. 1,1709 tj. najniżej od 23 sierpnia, CHF/USD min. 1,0719 tj. najniżej od 5 m-cy, USD/JPY max. 110,07).   ● [EM, PLN]   Mocny pieniądz amerykański, zniżka cen ropy po odbiciu naftowej produkcji w USA (Brent: -0,72% , Crude: -1,11%) oraz zawirowania na azjatyckich giełdach związane ze wzrostem ryzyka bankructwa największego developera na świecie – Evergrande Group z Chin (HSI: -3,47%), dały się we znaki walutom rynków wschodzących. Negatywny azymut wskazał renminbi (chiński juan), spadając z pięcioletniego szczytu (USD/CNH max. 6,4835). Za nim podążył m.in. złoty (EUR/PLN max. 4,5946, USD/PLN max. 3,9219) nierozpieszczany danymi GUS o sierpniowych wynagrodzeniach (9,5% r/r vs prognoza 8,7%) i zatrudnieniu (0,9% r/r vs prognoza 1,1%).

Przed nami
   
● [EKO-radar]   W tym tygodniu poznamy decyzje monetarne Banku Rezerwy Federalnej (śr.), Banku Japonii (śr.) i Banku Anglii (czw.). Rzecz jasna największe emocje budzi posiedzenie Fed, na którym może paść zapowiedź rozpoczęcia taperingu do końca tego roku. Najbardziej obstawiane jest przez inwestorów listopadowe spotkanie Federalnego Komitetu Operacji Otwartego Rynku.   ● [Agenda]   Dziś o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane dot. produkcji przemysłowej oraz ceny produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu. Natomiast po południu (o g. 16:00) amerykańskie stowarzyszenie NAHB (The National Association of Home Builders) ogłosi bieżący wynik swojego indeksu rynku nieruchomości.   ● [Scenariusze]   Dalsza gra globalnych graczy pod scenariusz tegorocznego uruchomienia taperingu w Stanach Zjednoczonych poprawi pozycję wyjściową zielonej waluty przed ogłoszeniem decyzji FOMC kosztem rywali z G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700) i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9300). Przed większymi stratami może uchronić PLNa zgodny z prognozami wzrost polskiej produkcji przemysłowej. Jeśli jednak inwestorzy zdecydują się na domknięcie otwartych pozycji przed spotkaniem decyzyjnego Komitetu Fed, dolar straci swoją „pole position” (punkt oporu EUR/USD: 1,1790), a waluty rynków wschodzących odreagują wcześniejsze spadki (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8700). 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Wiara, która leczy dolara

(piątek, 17-09, 8:50)

W sierpniu amerykańska sprzedaż detaliczna niespodziewanie wzrosła, znacząco przekraczając prognozy.
USA: koniunktura w przemyśle okręgu FED Filadelfia przebiła wszelkie oczekiwania.
Kalendarz Eko: zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce, inflacja HICP w Eurolandzie i amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

Za nami
Czwartek należał do dolara. ● [USA] Marny los zielonej waluty odmieniła wczorajsza publikacja wyników amerykańskiej sprzedaży detalicznej, która w sierpniu zamiast znacząco spaść (o 7,0% m/m jak przewidywały prognozy) wyraźnie wzrosła (o 0,7% m/m). Ze szczegółów raportu Departamentu Handlu, można wywnioskować, że za tymi zaskakującymi liczbami stały wydatki Amerykanów związane z powrotem ich pociech do szkoły oraz zakupy z podatkowych kredytów dla dzieci. Przerwanie negatywnej sekwencji makro, rozpoczętej dwa tygodnie temu przez sierpniowy raport Departamentu Pracy USA (słaby wynik zatrudnienia – NFP), zmniejszyło obawy ekonomistów przed spowolnieniem gospodarczym za oceanem. I choć dane sprzedaży z lipca zostały zrewidowane do dołu (-1,1% m/m), a liczba nowych wniosków o zasiłek wzrosła w ubiegłym tygodniu, to i tak inwestorzy znów uwierzyli w scenariusz, w którym Bank Rezerwy Federalnej rozpocznie redukcję skupu aktywów jeszcze w tym roku. Tę myśl wspierały kolejne sygnały o postępującym ożywieniu w przemyśle (indeks FED Filadelfia). ● [USD] W myśl przysłowia, że wiara czyni cuda, obiecujące wyniki makroekonomiczne z USA uzdrowiły osłabionego wcześniej dolara. Zastrzyk makro-energii znacząco podniósł jego wartość na rynkach G10, przez co indeks amerykańskiej waluty (mierzący jego siłę wobec największych globalnych konkurentów) wzrósł do poziomu najwyższego od trzech tygodni (max. 92,866). Duże straty poniosły najniżej oprocentowane waluty jak euro (EUR/USD min. 1,1750), japoński jen (USD/JPY max. 109,826) czy szwajcarski frank (CHF/USD min. 1,07784). ● [PLN] Wizja rozpoczęcia taperingu i przykręcenia kurka z dolarami znów nie ucieszyła inwestorów z Wall Street, choć indeks DJIA zdołał wczoraj ostatecznie zniwelować duże straty (DJI: -0,18%). Przewaga makro amerykańskiej waluty zwiększyła straty złotego (EUR/PLN max. 4,5829, USD/PLN max. 3,8995), który źle zniósł także rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. wolności mediów i stanu praworządności.

Przed nami
[EZ] Dziś pierwszoplanowym wydarzeniem makroekonomicznym będzie publikacja przez Eurostat danych o inflacji HICP w strefie euro (o g. 11:00). Jeśli sprawdzą się prognozy, zakładające zwyżkę wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych w krajach unii walutowej (z uwzględnieniem cen żywności i energii jak i bez nich), grunt pod nogami odzyska euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1850). ● [Fed] Jednak trzeba pamiętać, że coraz więcej inwestorów jest już myślami w przyszłym tygodniu, kiedy to w środę zakończy się dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Po wczorajszych zaskakująco dobrych danych dot. sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych na rynku zaczyna przeważać przekonanie, że FOMC zakomunikuje gotowość do rozpoczęcia taperingu jeszcze w tym roku. Taki scenariusz może rozpędzić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750), działając na szkodę walut rynków wschodzących. ● [PLN] Złą wiadomością dla złotego będą zarówno wysokie wyniki inflacji HICP w Eurolandzie, jak i dalsze dyskontowanie przez rynki zaostrzenia kursu Fed (punkty oporu EUR/USD: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). Jeśli chodzi o dzisiejsze dane GUS dot. zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce (o g. 10:00), to ich wzrost mógłby pomóc polskiej walucie odzyskać równowagę, tak samo jak niższa od prognoz inflacja w strefie euro i realizacja zysków dolara (punkty wsparcia EUR/USD: 4,5200, USD/PLN: 3,8400).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

 

Chińska czkawka i kąsająca inflacja

 (czwartek, 16-09, 8:50)

USA: wg Fed we wrześniu znacząco poprawiła się koniunktura przemysłowa w stanie Nowy Jork.
Polska: w sierpniu inflacja CPI wzrosła do najwyższego poziomu od 20 lat.
Kalendarz Eko: Bilans handlu zagranicznego Eurolandu oraz dane z USA dot. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaży detalicznej i indeksu FED z Filadelfii.

Za nami
[Inflacja cd.] Choć w środę nie brakowało bieżących emocji makroekonomicznych, to jednak na przebiegu wczorajszej sesji na rynku G10 najbardziej zaważyły wtorkowe, zaskakująco niskie wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Bezpośrednio po tej publikacji jej antydolarowy efekt został zrównoważony przez zapotrzebowanie na bezpieczną walutę rezerwową, zgłoszone przez inwestorów wyprzedających akcje amerykańskie (głównie spółek energetycznych). Stąd wczoraj gdy nastąpiło odbicie cen na Wall Street, popyt na zieloną walutę zamienił się w podaż, przekładając się na spadek jej globalnych notowań. ● [Produkcja +/-] Do wzrostu kursu EUR/USD (max. 1,1832) dołożyła się transatlantycka rozbieżność wyników produkcji przemysłowej, która jak się wczoraj okazało w strefie euro nadspodziewanie podskoczyła w lipcu, podczas gdy za oceanem nie sprostała sierpniowym oczekiwaniom inwestorów i ekonomistów (szczegóły w naszym Kalendarzu EKO). Sytuację dolara ratowała zaskakująco dobra koniunktura przemysłowa w stanie Nowy Jork zasygnalizowana przez wskaźnik Fed NY Empire State. ● [EM, PLN] Na rynkach wschodzących przez cały wczorajszy dzień czkawką odbijały się fatalne wyniki sprzedaży detalicznej w Chinach. Pod ich wpływem traciły m.in. chiński juan (USD/CNH max. 6,4427) i australijski dolar (USD/AUD max. 1,36941). Na Starym Kontynencie zły odbiór miały „wystrzałowe” wyniki brytyjskiej inflacji CPI (najwyższe od 9 lat), które pogrążyły notowania giełdowe m.in. w Londynie, Frankfurcie i Mediolanie (FTSE100: -0,25%; DAX: -0,68%; FTSE MIB: -1,02%). Polski złoty nie znalazł argumentów na obronę przed tymi negatywnymi zjawiskami, tym bardziej, że najnowsze dane o inflacji CPI w Polsce (najwyższe od 20 lat) jeszcze bardziej rozjechały się z polityką NBP, a o naszym kraju znów zrobiło się „głośno” w związku z debatą w Parlamencie Europejskim nt. wolności mediów. W rezultacie waluta znad Wisły zaliczyła w środę kolejny spadek wyceny (max. EUR/PLN 4,5694, USD/PLN 3,8764).

 

Przed nami
[USA] Dziś otrzymamy kolejną porcję danych makro ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejszą z nich będzie sprzedaż detaliczna w sierpniu, a zaraz po niej liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zgłoszonych w ubiegłym tygodniu (o g. 14:30). Jednocześnie ekonomiczny obraz USA uzupełni indeks FED z Filadelfii, który pokaże koniunkturę przemysłową w rejonie Filadelfii (stan Pensylwania, New Jersey oraz Delaware). ● [USA] Stan amerykańskiej gospodarki opisany przez najnowsze dane będzie podstawą do monetarnych decyzji Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku, który zbierze się na dwudniowym posiedzeniu w przyszłym tygodniu (21-22.09). Ostatnio opublikowane informacje o zmniejszającym się zatrudnieniu (NFP), zwalniającej inflacji CPI i spadającej dynamice produkcji przemysłowej postawiły pod znakiem zapytania rozpoczęcie redukcji skupu aktywów przez Fed jeszcze w tym roku (co jeszcze przed tygodniem było niemal przesądzone). ● [Scenariusze] Jeśli dzisiejsze potencjalnie, słabe wyniki sprzedaży detalicznej i raport Jobles Claims ze Stanów Zjednoczonych wpiszą się w ten negatywny scenariusz makro-monetarny, to uderzą w i tak już osłabionego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1850). Przerwanie negatywnej serii przywróci nadzieje na uruchomienie taperingu przez Bank Rezerwy Federalnej i da odzipnąć amerykańskiej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1785). Złoty będący w opozycyjnej do dolara partii EM będzie kontestował ewentualne dolarowe sukcesy (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8800) lub porażki (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8200).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.