Euro głosuje za Francją i Lagarde

 (poniedziałek, 8-07, 8:50)


 Rynek Pracy USA: w czerwcu stopa bezrobocia niespodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2021.
 Kotecki (RPP): przestrzeń do obniżek stóp NBP może się pojawić już na początku 2025 roku.
 Lagarde (ECB): Bank musi się jeszcze upewnić, że inflacja wraca do 2-procentowego celu, zanim dokona kolejnej obniżki stóp ECB.
Francja: drugą turę wyborów parlamentarnych wygrał Nowy Front Ludowy. Zjednoczenie Narodowe dopiero na trzecim miejscu.
 Kalendarz Eko: indeks Sentix.

Za nami
    [Raport DP]   Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy zwiększyły szansę na jesienną obniżkę stóp Fed. Co prawda w czerwcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym nadspodziewanie wzrosło, ale znacząco w dół zrewidowano analogiczne dane za maj oraz za kwiecień (łącznie o 111 tys. etatów). Ponadto w poprzednim miesiącu stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2021 roku (4,1% vs prognoza 4,0%; poprzednio 4,0%). Pod wpływem tych informacji prawdopodobieństwo wrześniowego cięcia stóp wzrosło do 72% (wobec 57,9% szans widzianych tydzień wcześniej), co przełożyło się na spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,0842) oraz zwyżkę notowań jego rywali z G10 i z rynków wschodzących.   ● [RPP]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,2770, USD/PLN min. 3,9461) limitowała opinia Ludwika Koteckiego z RPP, wg którego przestrzeń do obniżek stóp NBP może się pojawić już na początku przyszłego roku. Jego słowa kontrastowały z czwartkową wypowiedzią prezesa Glapińskiego o możliwości cięcia dopiero w 2026 roku.   ● [ECB]   Spadek kursu EUR/PLN ograniczył również komentarz prezes ECB Christiny Lagarde, wg której Bank musi się jeszcze upewnić, że inflacja wraca do 2-procentowego celu, zanim dokona kolejnej obniżki stóp procentowych w strefie euro.

Przed nami
   ● [Francja]   Dziś inwestorzy mogą dyskontować wynik II tury, wczorajszych wyborów parlamentarnych we Francji. Zajęcie dopiero trzeciego miejsca przez skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) powinno ucieszyć posiadaczy euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0850) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wparcia: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,9500).   ● [Sentix]   Klimat wokół walut EU może ochłodzić ewentualny ujemny wynik indeksu Sentix, który pokaże aktualne nastroje inwestorów w strefie euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750; punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0500). Jego publikację zaplanowano na godzinę 10:30.   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni, to jutro i w środę odbędą się przesłuchania prezesa Fed w Kongresie USA, w czwartek poznamy inflację CPI w Stanach Zjednoczonych, a w piątek bilans handlu zagranicznego Chin.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 86,16 USD/bbl, Crude 82,70 USD/bbl. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.