Gwarantowane obniżki

(wtorek, 16-07, 8:50)


 Chiny: w czerwcu sprzedaż detaliczna była najniższa od grudnia 2022 roku.

Powell (Fed): Bank nie będzie czekał z obniżką stóp, aż inflacja spadnie do celu.
Goolsbee (Fed): obniżki stóp funduszy federalnych wkrótce są gwarantowane.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz dane z USA nt. sprzedaży detalicznej.

Za nami
   ● [ChRL]   Oprócz sobotniego zamachu na Donalda Trumpa, w poniedziałek inwestorzy musieli się zmierzyć z niepokojącymi informacjami ekonomicznymi z Chin (drugiej największej gospodarki świata). Źródłem pesymizmu za Wielkim Murem stała się wiadomość o nadspodziewanym spadku dynamiki chińskiego Produktu Krajowego Brutto w II kwartale (4,7% r/r vs prognoza 5,1%; poprzednio 5,3%). Dodatkowym powodem do makro-niepokoju była najniższa od grudnia 2022, sprzedaż detaliczna w Państwie Środka (2% r/r vs prognoza 3,4%; poprzednio 3,7%). Walutowym przegranym tych publikacji był juan.   ● [USA]   Wśród walut G10 tracił dolar, któremu oprócz sobotnich wydarzeń na wiecu w Pensylwanii, ciążyły słowa prezesa Fed Jerome’a Powella, że Bank nie będzie czekał z obniżką stóp aż inflacja spadnie do celu, ponieważ polityka pieniężna uwzględnia "długie i zmienne opóźnienia". W podobnym tonie wypowiedział się prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Chicago Austana Goolsbee, który oznajmił, że cięcia amerykańskich stóp wkrótce będą gwarantowane. Gołębie sygnały z Fed sprzyjały walutom EU, w tym złotemu (EUR/PLN min. 4,2471, USD/PLN min. 3,8915).

Przed nami
   ● [USA]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym mogą wyznaczyć dane nt. amerykańskiej sprzedaży detalicznej w czerwcu. Jej spodziewany zastój może zwiększyć oczekiwania rynku na szybsze i większe obniżki stóp Fed, co byłoby ze szkodą dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0930) oraz z korzyścią dla jego rywali spod znaku G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500). Z kolei wzrost sprzedaży byłby argumentem dla polityków Fed za odroczeniem cięć, a dla graczy walutowych za zakupem amerykańskiego pieniądza (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830), kosztem złotego oraz jego wschodzących przyjaciół (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0000).   ● [ZEW]   O pozycji wyjściowej PLNa oraz innych walut EU zdecyduje wynik niemieckiego indeksu ZEW, który obrazuje nastroje ekonomiczne w największej gospodarce europejskiej. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.