Polityka kontra ekonomia

  (poniedziałek, 15-07, 8:50)


 USA: w lipcu odnotowano spadek nastrojów oraz oczekiwań inflacyjnych wśród konsumentów.
W weekend kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Republikańskiej Donald Trump został postrzelony podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii.
Chiny: w II kwartale dynamika wzrostu gospodarczego nadspodziewanie spadła.
Kalendarz Eko: finalne dane o krajowej inflacji CPI, bilans płatniczy Polski oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed.

Za nami
    [USD]   Pod wpływem ostatnich publikacji z amerykańskiej gospodarki, inwestorzy zaczęli obstawiać, że we wrześniu Fed dokona większej (tj. 50-punktowej) obniżki stóp procentowych. Po czwartkowej informacji o nadspodziewanym spadku inflacji CPI, w piątek pozycję jastrzębiego skrzydła FOMC wzmocniły wiadomości o pogorszeniu nastrojów oraz o obniżeniu oczekiwań inflacyjnych wśród amerykańskich konsumentów w lipcu. Perspektywa mocniejszego cięcia Fed szkodziła dolarowi (EUR/USD max. 1,0911).   ● [ChRL]   Jednocześnie wsparciem dla walut rynków wschodzących (EUR/PLN min. 4,2521, 3,8975) stały się dane z handlu zagranicznego Chin, które pokazały, że w czerwcu chiński eksport wzrósł trzeci miesiąc z rzędu, zwiększając nadwyżkę handlową do najwyższego poziomu od co najmniej 1990 roku. Zyski walut EM limituje poranna informacja o nadspodziewanym spadku dynamiki wzrostu chińskiego Produktu Krajowego Brutto w II kwartale br. (4,7% vs prognoza 5,1%; poprzednio 5,3%).

Przed nami
   ● [Fed]   Dziś, obok sobotniego zamachu na Donalda Trumpa, w centrum uwagi znajdzie się wystąpienie publiczne prezesa Fed, który może odnieść się do ubiegłotygodniowej informacji o nadspodziewanym spadku amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych (w kontekście przyszłych decyzji monetarnych za oceanem).   ● [Scenariusze]   Jeżeli Powell zasugeruje, że ostatni wynik CPI istotnie przybliża Fed do pojęcia decyzji o rozpoczęciu cyklu obniżek stóp wówczas dolar może stracić na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,0930), a zyskać jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: ,4,2500, USD/PLN: 3,8500). Natomiast jastrzębi przekaz przewodniczącego (sygnalizujący odroczenie cięć) mógłby ostudzić narastające gołębie nastawienie rynku ws. amerykańskiej polityki pieniężnej i pomóc zielonej walucie pozbierać się (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830). Ten rozwój wypadków będzie rzecz jasna negatywnie oddziaływać na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0000), który czeka dodatkowo na publikacje krajowych danych nt. inflacji CPI w czerwcu (finalne) oraz bilansu płatniczego w maju.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 84,92 USD/bbl, Crude 80,91 USD/bbl.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.