Z góry bez planu

  (środa, 3-07, 8:50)


 Guindos (ECB): Bank nie podąża za ustaloną z góry ścieżką obniżek stóp.
Strefa euro: w czerwcu inflacja bazowa niespodziewanie utrzymała się na poziomie z maja.
Powell (Fed): trend dezinflacyjny wykazuje oznaki ożywienia.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp NBP, amerykański raport ADP, ideks ISM dla sektora usług USA oraz protokół Fed.

Za nami
We wtorek kursy walut podążały za monetarną narracją płynącą z Europejskiego Banku Centralnego oraz z Banku Rezerwy Federalnej.   ● [ECB]   Złoty oraz inne waluty regionu CEE straciły na wartości po tym, jak wiceprezes ECB Luis de Guindos powiedział, że ze względu na utrzymującą się dużą niepewność geopolityczną Bank nie podąża za ustaloną z góry ścieżką obniżek stóp. W ostrożnym tonie wypowiedział się również prezes Banku Estonii Madis Muller, który przyznał, że ECB prawdopodobnie będzie mógł ponownie obniżyć jeszcze koszty kredytów przed końcem roku, ale nie powinien się z tym spieszyć. Podobnie uważa prezes Banku Portugalii Mario Centeno. Jego zdaniem Bank musi być ostrożny ze stopami. Z kolei prezes Banku Słowenii Bostjan Vasle zakomunikował, że ECB musi dokończyć prace związanie z ograniczeniem inflacji. O trudnym zadaniu Banku świadczy wczorajsza wiadomość o tym, że w czerwcu inflacja bazowa w strefie euro utrzymała się na poziomie z maja (2,9 r/r), podczas gdy rynek oczekiwał jej spadku (do 2,8%).   ● [Fed, JOLTS]   Straty PLNa (EUR/PLN max. 4,3322, USD/PLN max. 4,0433) oraz innych walut EM zamortyzowały słowa prezesa Fed Jerome'a Powella, który powiedział, że trend dezinflacyjny wykazuje oznaki ożywienia. Pod wpływem tej wypowiedzi rynek bazowy EUR/USD wzrósł do max. 1,0749. Jednak pozycji zielonej waluty broniła informacja o niespodziewanym wzroście wakatów w gospodarce USA wg JOLTS w maju (8,14 mln vs prognoza 7,91 mln; poprzednio 8,059 mln).

Przed nami
   ● [USA]   Wobec jutrzejszego Dnia Niepodległości w USA, dziś czeka nas kumulacja publikacji makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Poznamy m.in. dane nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP, handlu zagranicznego, nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz nt. aktywności w sektorze usług wg ISM. Przysłowiową wisienką na ekonomicznym torcie będzie wieczorna publikacja zapisu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.   ● [Scenariusze]   Lepsze wyniki makro oraz jastrzębi protokół mogą ostudzić oczekiwania inwestorów na wrześniową obniżkę stóp Fed, co byłoby pozytywne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) oraz negatywne dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,3800, USD/PLN 4,0500). Przeciwny splot eko-informacji ze Stanów może zachęcić uczestników rynków finansowych do zwiększenia zakładów na pierwsze cięcie stóp przez Fed we wrześniu, co z kolei będzie skutkować spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) oraz wzrostem notowań złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,9500).   ● [RPP]   Gracze z rynku PLN czekają także na formalne decyzje krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych NBP. Rynek oczekuje utrzymania ich bez zmian tj. na poziomie 5,75%.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.