Polityka krajowa (riks) czy narodowa

 (czwartek, 4-07, 8:50)


Polska: Rada Polityki Pieniężnej ósmy miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
Protokół Riksbanku: politycy Banku spodziewają się trzech obniżek szwedzkich stóp procentowych w tym roku.
USA: w czerwcu dynamika wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP nieoczekiwanie spadła.
Kalendarz Eko: wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, protokół z posiedzenia ECB oraz konferencja prezesa NBP.

Za nami
Wczorajsza sesja walutowa przyniosła spadek notowań korony szwedzkiej oraz dolara amerykańskiego.   ● [SEK]   Popularny SEK stracił na wartości po tym, jak protokół z ostatniego posiedzenia Riksbanku pokazał, że politycy szwedzkiego banku centralnego zamierzają dokonać aż trzech obniżek stóp procentowych w tym roku.   ● [USD]   Z kolei zielonej walucie zaszkodziła wiadomość o niespodziewanym spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP w czerwcu (150 tys. vs prognoza 159 tys.; poprzednio 157 tys.). Makroekonomiczny zawód dolarowi sprawiły również: informacja o nadspodziewanym wzroście nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (238 tys. vs prognoza 235 tys.; poprzednio 234 tys.) oraz o nieoczekiwanym spadku aktywności w amerykańskim sektorze usług wg ISM, do najniższego poziomu od maja 2020 (48,8 pkt vs prognoza 52,5 pkt; poprzednio 53,8 pkt). Pod wpływem tych publikacji rynek bazowy EUR/USD wzrósł powyżej granicy 1,08 (max. 1,0816).   ● [PLN]   Gołębi protokół Riksbanku oraz słabszy dolar wspierały złotego (EUR/PLN min. 4,2932, USD/PLN min. 3,9729), podobnie jak decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie.

Przed nami
Wobec Święta Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, dziś na pierwszym planie znajdują się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii oraz publikacja zapisu z ostatniego posiedzenia ECB.   ● [UK]   Funt oraz waluty EU liczą na zdecydowaną wygraną Laburzystów, która powinna przynieść stabilność w brytyjskiej polityce oraz poprawę stosunków pomiędzy Londynem a Brukselą.   ● [ECB]   Z kolei posiadacze euro mają nadzieję, że protokół pokaże ostrożne podejście polityków ECB do kolejnej obniżki stóp procentowych w strefie euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0830). W przeciwnym razie wspólna waluta może znaleźć się w odwrocie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0730).   ● [RPP]   Wydarzeniem dnia na rynku PLN będzie konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli Glapiński powtórzy, że prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych NBP w tym roku jest zerowe, to złoty może zyskać (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,9500).Jeśli jednak przewodniczący RPP zmieni zdanie i nie wykluczy cięcia stóp w tym roku, wówczas nasz pieniądz będzie narażony na wyprzedaż (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0500). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.