Pełzające ożywienie

 (czwartek, 25-07, 8:50)


 Strefa euro: w lipcu łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług nieoczekiwanie spadł.
 USA: w tym miesiącu odnotowano niespodziewany spadek aktywności w przemyśle wg PMI.
 Kalendarz Eko: PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
   ● [€Z]   Wczorajsze publikacje wstępnych, lipcowych wyników wskaźników PMI pokazały, że aktywność biznesowa stanęła w miejscu, gdyż nieznaczna ekspansja w dominującej branży usługowej nie zrównoważyła znacznie głębszego pogorszenia koniunktury wśród przemysłowców. Łączny indeks dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu niespodziewanie spadł z 50,9 pkt do 50,1 pkt, wobec prognozowanego wzrostu do 51,1 pkt. Sugeruje to że ożywienie gospodarcze w strefie euro słabnie. Podobną diagnozę postawił rynek walutowy. W efekcie na wartości straciło euro (EUR/USD min. 1,0826) oraz jego sąsiedzi z CEE (EUR/PLN max. 4,3045, USD/PLN max. 3,9729).   ● [UK]   Na Starym Kontynencie dobrze radził sobie funt. Kurs GBP/USD podskoczył do max. 1,2937 po wiadomości o nadspodziewanym wzroście aktywności firm w Wielkiej Brytanii (PMI Composite: 52,7 pkt vs prognoza 52,6 pkt; poprzednio 52,3 pkt), któremu wtórował najszybszy od dwóch lat wzrost produkcji i największy od kwietnia 2023 napływ nowych zamówień.   ● [USA]   Zwyżce popularnego kabla sprzyjała anty-dolarowa informacja o niespodziewanym regresie amerykańskiego sektora przemysłu wg PMI w lipcu (49,5 pkt vs prognoza 51,7 pkt; poprzednio 51,6 pkt). Dodatkowym obciążeniem makroekonomicznym dla zielonej waluty stały się dane nt. sprzedaży nowych domów w USA, która w czerwcu nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od listopada 2023.

Przed nami
    ● [PKB USA]   Dziś otrzymamy kluczową odpowiedź na powracające pytanie dotyczące kondycji amerykańskiej gospodarki. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wstępne dane nt. Produktu Krajowego Brutto USA w II kwartale. Analitycy spodziewają się wzrostu gospodarczego o 2% p.a. (wobec 1,4% kwartał wcześniej).   ● [Scenariusze]   Materializacja tej prognozy (lub rzecz jasna wyższy wynik) mogłaby ostudzić oczekiwania inwestorów na wrześniową obniżkę stóp Fed, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) oraz szkodliwe dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 4,0000). Natomiast niższy PKB mógłby zwiększyć presję na Fed ws. szybkiego cięcia, co z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900), a więc pozytywne dla jego konkurentów m.in. dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500). Spośród pozostałych publikacji zza oceanu warto też śledzić ogłoszenie danych dot. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz zamówień na dobra trwałego użytku w czerwcu (szczególnie tych bez samochodów).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.