Z dużej chmury duży PCE

 (poniedziałek, 29-07, 8:50)


 USA: w czerwcu inflacja PCE core niespodziewanie utrzymała się na poziomie z maja.
Wall Street: indeksy S&P 500 i Nasdaq mają za sobą pierwszy spadkowy tydzień od kwietnia br.
Kalendarz Eko: indeks Dallas Fed dla przemysłu.

Za nami
   ● [PCE]   Piątkową publikacje danych o amerykańskiej inflacji PCE core można w skrócie opisać słowami: z dużej chmury mały deszcz. Mimo, że w czerwcu wskaźnik utrzymał się na poziomie z maja tj. 2,6% r/r (rynek spodziewał się jego spadku do 2,5%), inwestorzy w większości pozostali przy swoich przekonaniach, że we wrześniu Fed rozpocznie cykl obniżek stóp. Takie myślenie szkodziło dolarowi (EUR/USD max. 1,0870) oraz sprzyjało walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (EUR/PLN min. 4,2672, USD/PLN min. 3,9282).   ● [Wall Street]   PLNowi oraz innym ryzykownym aktywom pomogła również korekta wzrostowa na Wall Street. Pomimo pierwszego od kwietnia br., spadkowego tygodnia indeksów S&P 500 i Nasdaq, w piątek oba wskaźniki odbiły odpowiednio o 1,11% i 1,0%. Straty dolara (i zarazem zyski złotego) limitowa informacja o wyższych niż zakładano długoterminowych oczekiwaniach inflacyjnych amerykańskich konsumentów wg Uniwersytetu Michigan w lipcu (3% vs prognoza 2,9%; poprzednio 3%).

Przed nami
   ● [USA]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem stricte makroekonomicznym jest publikacja indeksu Dallas Fed, który pokaże nam, jak w sierpniu zmieniła się aktywność przemysłu w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Rezerwy Federalnej). Dalszy regres wskaźnika może osłabić pozycję wyjściową amerykańskiej waluty przed rozpoczynającym się jutro, dwudniowym posiedzeniem FOMC (punkt oporu EUR/USD: 1,0900), natomiast wzrost mógłby ją poprawić (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800). W każdym z tych dolarowych scenariuszy, złoty oraz waluty rynków wschodzących powinny znaleźć się na drugim biegunie (EUR/PLN wsparcie: 4,2500, opór: 4,3500, USD/PLN wsparcie: 3,8500, opór: 4,0000).   ● [Eko- tydzień]   Oprócz decyzji Fed w kolejnych dnich poznamy wstępny PKB Eurolandu w II kw., amerykański raport JOLTS (wtorek), polską inlację CPI (środa), finalne wyniki indeksów PMI, ISM (czwatrek) oraz raport Departamentu Pracy USA (piątek).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.