Huzia na dolara

  (czwartek, 11-07, 8:50)


 Japonia: z informacji Reutersa wynika, że w środę doszło do kolejnej interwencji walutowej w obronie jena.
Wielka Brytania: czerwcowa inflacja cen usług przekroczyła oczekiwania inwestorów.
USA: w czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła bardziej od prognoz.
Wall Street: w środę indeks Nasdaq stracił najbardziej od 2022 roku.
Rynek naftowy: cena kontraktów terminowych WTI na amerykańską ropę wzrosła wczoraj o 2%.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa, zatrudnienie, wynagrodzenia w Polsce, decyzja ECB ws. stóp procentowych w Eurolandzie, dane z USA nt. wniosków o zasiłek oraz koniunktury (indeksy Fed z Filadelfii i Conference Board), a także wystąpienia publiczne Logan i Bowman (Fed).

Za nami
Środowa sesja dostarczyła wielu emocji uczestnikom rynków finansowych na wszystkich kontynentach.   ● [JPY]   W Azji tematem dnia była domniemana, kolejna interwencja BoJ i japońskiego Ministerstwa Finansów w obronie jena, która doprowadziła do spadku kursu USD/JPY o 1,2% do poziomu 156.51. Nie była to jedyna akcja tego typu w ostatnich dniach. Z danych Banku Japonii wynika, że w ubiegły piątek wydał na interwencję 2,14 bln JPY, a w całym ubiegłym tygodniu aż 6 bln jenów.   ● [GBP]   W Europie spore zawirowania wywołały wczorajsze dane o inflacji na Wyspach Brytyjskich. Główny indeks CPI okazał się nieco wyższy od prognoz (2,0% r/r vs prognoza 1,9%), ale największy niepokój wśród analityków wzbudził znaczny wzrost cen w usługach (5,6%). W tej sytuacji inwestorzy zaczęli wątpić w pierwsze, w nowym cyklu cięcie stóp Banku Anglii, przewidywane wcześniej w sierpniu. Reakcją rynku była zwyżka wyceny funta wobec dolara o 0,46%, co wywindowało kurs GBP/USD do poziomu 1,3032, najwyższego od roku.   ● [USD]   Za oceanem zaskoczeniem okazały się dużo lepsze od prognoz dane dot. produkcji przemysłowej (0,6% m/m vs prognoza 0,3%; poprzednio 0,9%). Mimo kontynuacji serii dobrych wyników, wliczając sprzedaż detaliczną, inwestorzy nadal w pełni dyskontują pierwsze cięcie stóp Fed we wrześniu br. Z ich punktu widzenia kluczowe są dane dot. amerykańskiej inflacji, które ich zdaniem sprzyjają tej decyzji. Z tego powodu dolar był nadal pod presją. W kulminacyjnym punkcie sesji kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,0947.   ● [Ropa, giełdy, PLN]   Zawirowania nie ominęły innych segmentów rynku. Słaby dolar i duży spadek komercyjnych zapasów ropy w USA doprowadził do zwyżki cen kontraktów WTI o 2%. Z kolei na Wall Street, ucieczka z rynku spółek technologicznych spowodowała, że indeks Nasdaq stracił na wartości najbardziej od 2022 roku. Presja wobec dolara pomogła złapać oddech złotemu (EUR/PLN max. 4,3018, USD/PLN max. 3,9341).

Przed nami
    ● [Agenda Eko]   Dziś produkcja przemysłowa, zatrudnienie, wynagrodzenia w Polsce, decyzja ECB ws. stóp procentowych, dane z USA nt. wniosków o zasiłek oraz koniunktury (indeksy Fed z Filadelfii i Conference Board), a także wystąpienie publiczne Logan i Bowman (Fed).   ● [Scenariusze]   W przypadku lepszych wyników z krajowej gospodarki oraz gołębich sygnałów z Europejskiego Banku Centralnego (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850) i z Banku Rezerwy Federalnej (punkt oporu EUR/USD: 1,0950), złoty mógłby odzyskać część ostatnio poniesionych strat (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500). W razie odwrotnej kombinacji ekonomicznej należy się liczyć z dalszą przeceną naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0000).   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 85,78 USD/bbl, Crude 82,25 USD/bbl.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.