Koronny argument

 (piątek, 28-06, 8:50)


 Reuters: funt jest na dobrej drodze do zanotowania pierwszego wzrostowego tygodnia od miesiąca.
 Strefa euro: wg KE w czerwcu nastroje w gospodarce niespodziewanie pogorszyły się.
 Bank centralny Czech dokonał nadspodziewanej obniżki stóp procentowych CNB.
 USA: w maju zamówienia na dobra trwałego użytku bez środków transportu nieoczekiwanie spadały.
CNN: 67% ankietowanych wskazuje, że pierwszą debatę prezydencką w USA wygrał Donald Trump.
 Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) oraz w USA (PCE core).


Za nami
   ● [GBP]   Według statystyk Reutersa funt jest na dobrej drodze do zanotowania pierwszego, wzrostowego tygodnia od miesiąca. Analitycy agencji uważają, że szterling zyskuje przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii (4 lipca br.) gdyż inwestorzy zgodnie z najnowszymi sondażami obstawiają zdecydowaną wygraną Laburzystów. Liczą oni na większą stabilność w brytyjskiej polityce oraz na poprawę stosunków pomiędzy Londynem a Brukselą. Pokrzepiające perspektywy dla ważnego partnera handlowego Polski ucieszyły złotego (EUR/PLN min. 4,3056, USD/PLN min. 4,0211).   ● [KE]   Zyski PLNa oraz innych walut EU limitowała wiadomość o niespodziewanym pogorszeniu nastrojów w gospodarce Eurolandu. W czerwcu indeks przygotowany przez Komisję Europejską na podstawie badań opinii 25 tys. firm ze strefy euro nieoczekiwanie spadł z 96,1 pkt do 95,9 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do 96,2 pkt.   ● [CNB ]   Na Starym Kontynencie negatywnie wyróżniła się korona czeska, która traciła po tym, jak Narodowy Bank Czech dokonał nadspodziewanej obniżki stóp procentowych CNB (do 4,75% vs prognoza 5%; poprzednio 5,25%).   ● [USA]   Wśród walut G10 tracił dolar (EUR/USD max. 1,0726), któremu zaszkodziła wiadomość o niespodziewanym spadku zamówień na amerykańskie dobra trwałego użytku bez środków transportu w maju (-0,1% m/m vs prognoza 0,2%; poprzednio 0,4%).

Przed nami
Ostatni dzień roboczy czerwca przyniesie publikacje bardzo ważnych danych o inflacji w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poda wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu. Jego spadek mogły skłonić RPP do pójścia śladem ECB oraz niektórych banków centralnych regionu CEE (np. MNB i CNB), doprowadzając do obniżek stóp NBP w tym roku. Byłoby to negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0500). Natomiast wzrost indeksu CPI byłby argumentem dla polityków Rady za utrzymaniem stóp na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie, co byłoby z korzyścią dla naszego pieniądza (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,9500).   ● [USA]   W drugiej części dnia amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych ogłosi majową wartość wskaźnika PCE core, który jest ważną miarą inflacji, bacznie obserwowaną przez polityków Banku Rezerwy Federalnej. Jego spadek zwiększyłby szanse na co najmniej dwie obniżki stóp Fed w tym roku, a wzrost na tylko jedną. W pierwszym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0750), a w drugim z jej umocnieniem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650). Dolar może również skorzystać na statusie swojej bezpiecznej waluty w związku z „ryzykownymi“ niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Francji. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.