Francuski pasztet

 (poniedziałek, 1-07, 8:50)


Polska: w czerwcu inflacja CPI niespodziewanie wzrosła.
USA: w maju inflacja PCE core spadła zgodnie z oczekiwaniami.
Francja: skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe wraz z sojusznikami wygrało I turę wyborów parlamentarnych.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i USA oraz niemiecka inflacja CPI. 

Za nami
    ● [CPI PL]   Piątkowa publikacja wstępnych danych o inflacji CPI w Polsce dała politykom RPP ważki argument za odroczeniem obniżek stóp NBP na przyszły rok. W czerwcu krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych niespodziewanie wzrósł do 2,6% r/r, podczas gdy rynek spodziewał się takiego samego wyniku jak w maju (tj. 2,5%). Spadek szans na tegoroczne cięcie stóp NBP umocnił złotego (EUR/PLN min. 4,2960, USD/PLN min. 3,9873).   ● [PCE USA]   Zniżce kursu USD/PLN sprzyjała informacja o zgodnym z oczekiwaniami spadku amerykańskiej inflacji PCE core w maju (z 2,8% do 2,6%) do najniższego poziomu od marca 2021. Pod wpływem tej publikacji prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp Fed wzrosło do 67%, z 65% w czwartek. Straty dolara limitowały lepsze od prognoz dane z USA nt. aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago (indeks Chicago PMI) oraz nt. nastrojów konsumentów w czerwcu (indeks Uniwersytetu Michigan).   ● [Francja]   Z kolei straty walut EU limitowały obawy o wynik wczorajszych wyborów parlamentarnych we Francji. Dziś rano francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że pierwszą turę wygrało skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe wraz z sojusznikami (33,2%). Lewicowy Nowy Front Ludowy uzyskał 28% poparcia. Z kolei partia Razem dla Republiki, czyli koalicja centrowej partii Odrodzenie urzędującego prezydenta, uzyskała 20% głosów. Pierwszą reakcją rynku walutowego na te wyniki jest wzrost wyceny euro (EUR/USD max. 1,0772).

Przed nami
   ● [PMI, ISM]   Dziś obok wczorajszych wyborów we Francji, jednym z wiodących tematów na rynkach finansowych będzie koniunktura w europejskim oraz w amerykańskim przemyśle. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nami indeksy PMI i ISM. Przypomnijmy, że wstępne wyniki pokazały niespodziewane pogłębienie regresu w Eurolandzie oraz najwyższą od trzech miesięcy aktywność w USA (więcej na ten temat w naszym Alercie FX 24 z 24-06).   ● [Scenariusze]   Podtrzymanie tej tendencji w koniunkturze może dać dolarowi „pole position“ na starcie nowego miesiąca (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650; punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0500). Natomiast przeciwny splot wyników zagra na korzyść walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,0800; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9500).   ● [Ekonomiczny hit tygodnia]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym jest piątkowa publikacja raportu Departamentu Pracy USA.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 85,55 USD/bbl, Crude 82,07 USD/bbl.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.