Decyzja Izby Reprezentantów i dane makro z USA stabilizują dolara kosztem EM. Max. EUR/PLN 4,2462.

(piątek, 17-11, 8:00)

Za nami
Wczorajsza sesja rozgrywała się pod dyktando wypowiedzi członka zarządu ECB Yvesa Merscha, nowych danych makroekonomicznych z gospodarki USA oraz amerykańskiej polityki. W wywiadzie dla CNBC Mersch powiedział, że normalizacja europejskiej polityki monetarnej będzie stopniowa i powolna. Jego ostrożna wypowiedź zmniejszyła rynkowe oczekiwania ws. zakończenia programu skupu aktywów w przyszłym roku oraz osłabiła wspólną walutę. Równocześnie atrakcyjność euro zmniejszyła spadkowa rewizja prognozy wzrostu PKB Hiszpanii w przyszłym roku z 2,6% do 2,3% dokonana przez rząd w Madrycie. Hiszpańskie władze uzasadniają swoje przewidywania negatywnymi skutkami niedawnych wydarzeń politycznych Katalonii. Z informacjami niepomyślnymi dla euro kontrastowała bardzo korzystna dla dolara wiadomość ze Stanów Zjednoczonych o najwyższym od kwietnia wyniku produkcji przemysłowej (0,9% vs. prognoza 0,5%). Kombinacja tych czynników spowodowała spadek kursu EUR/USD do min. 1,1757. Zyski zielonej waluty mogły być większe, gdyby nie wyższa niż zakładano liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (249 tys. vs. 235 tys.) oraz niższy od oczekiwań wynik indeksu Fed z Filadelfii (18,9 pkt. vs. prognoza 25 pkt.). Kolejne prodolarowe wiadomości napłynęły wieczorem z Waszyngtonu, gdzie Izba Reprezentantów uchwaliła swoją wersję reformy podatkowej odbijając legislacyjną piłeczkę do Senatu. Przyjęta przez Izbę ustawa w przeciwieństwie do wersji senackiej zakłada m.in. natychmiastowe obniżenie stawki podatku dla firm w USA z 35% do 20% (a nie od 2019 roku jak proponuje Senat). Zdaniem analityków wczorajsze głosowanie stanowi kamień milowy w procesie legislacyjnym reformy prezydenta Trumpa. Wymiernym efektem pozytywnych sygnałów zza oceanu był wzrost indeksów giełdowych na Wall Street wspierany znakomitymi wynikami kwartalnymi Wal-Marta i Cisco (DJI:+0,80% do 23458,36 pkt; S&P500:+0,82% do 2585,64 pkt; NASDAQ:+1,30% do 6793,29 pkt). Rynek hurtowy w Nowym Jorku zamknął się wczoraj o g. 22:00 na poziomie EUR/USD 1,1770. Perspektywa utrzymania łagodnej polityki monetarnej w Eurolandzie korzystnie oddziaływała na notowania walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na złotego. Podobny skutek dla CEE miały informacje z Narodowego Banku Szwajcarii świadczące o jego determinacji w kontynuacji ultra luźnej polityki nastawionej m.in. na osłabienie franka. W najniższym punkcie dnia kurs EUR/PLN osiągnął wartość 4,2302 (o g. 12:30), rynek USD/PLN wyniósł 3,5929 (o g. 10:40), a notowania CHF/PLN obniżyły się do 3,6214 (o g. 13:00). Przed większymi zakupami polskiej waluty powstrzymywał inwestorów wzrost konkurencyjnego popytu na dolara.
Przed nami
W dniu dzisiejszym radary inwestorów będą nastawione na nowe sygnały z Europejskiego Banku Centralnego. Dziś głos zabierze trzech najważniejszych polityków Banku. Już o g. 9:30 poznamy opinie prezesa ECB Mario Draghi'ego, o g. 14:00 wystąpi jego spodziewany następca Jens Weidmann (prezes Bundesbanku), zaś wieczorem (o g. 21:00) swoje przemówienie ma zaplanowane wiceprezes ECB Vitor Constancio. Wypowiedzi zmniejszające szanse zamknięcia programu QE w 2018 roku osłabią euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750) oraz zwiększą popyt na waluty regionu CEE, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5700). W przypadku jastrzębiego przekazu z ECB zapowiadającego szybsze rozpoczęcie podwyżek stóp w Eurolandzie należy być przygotowanym na odwrotną reakcję rynku walutowego (punkty oporu EUR/USD: 1,1820, EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6500). Wśród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś ważne będą informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości (liczba pozwoleń i rozpoczętych budów domów w październiku).
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.