Udana aukcja polskich obligacji podtrzymuje wysokie zainteresowanie złotym. Min. EUR/PLN 4,2052, USD/PLN 3,5473

(piątek, 24-11, 8:00)


Za nami
Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację dobrej passy wspólnej waluty. Mocnym wsparciem dla euro stały się m.in. poranne doniesienia agencji Bloomberga nt. gotowości lidera socjaldemokratów Martina Schulza do podjęcia rozmów z Angelą Merkel ws. utworzenia rządu mniejszościowego w Niemczech. Kolejnych argumentów przemawiających na korzyść wspólnej waluty dostarczyły wyższe od oczekiwań wyniki aktywności gospodarczej w sektorze przemysłu we Francji (57,5 pkt vs. prognoza 55,9 pkt), w Niemczech (62,5 pkt vs. prognoza 60,3%) oraz w całej strefie euro (60 pkt - tj. najwyżej od kwietnia 2000 r. i wyżej niż prognoza 58,3 pkt). In plus zaskoczyły również analogiczne dane dla sektora usług z większości największych krajów strefy euro (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Zachętą do doważenia ekspozycji w euro była także publikacja umiarkowanie optymistycznego protokołu z październikowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Zapis ostatniego spotkania Banku ujawnił pozytywne zaskoczenie polityków ECB wynikami europejskiej gospodarki w drugiej połowie roku. Okazało się również, że na ostatnim posiedzeniu Rada Prezesów obawiała się podania konkretnej daty zakończenia programu QE ponieważ zdaniem większości jej członków mogłoby to doprowadzić do "niewskazanego" zaostrzenia warunków finansowych. Notowania wspólnej waluty wspierała dodatkowo niechęć do dolara, któremu ciążyła środowa publikacja ostrożnego protokołu FED (więcej na ten temat w naszym wczorajszym porannym Alercie FX). Konsekwencją proeuropejskiej optyki inwestorów była trzecia z rzędu wzrostowa sesja na rynku EUR/USD. W najwyższym punkcie wartość euro w relacji do amerykańskiej waluty wyniosła 1,1856 (o g. 13:30). W drugiej części dnia emocje rynkowe opadły z powodu nieobecności inwestorów amerykańskich obchodzących wczoraj Święto Dziękczynienia. Giełdowe spadki w Azji (SHC: -2,29% do 3351,92 pkt; HSI: -0,99% do 29707,94 pkt) i Europie (DAX: -0,05 do 13008,55 pkt) oraz silna pozycja japońskiego jena i szwajcarskiego franka nie popsuły nastrojów na rynkach wschodzących. Sprzyjały im optymistyczne sygnały z niemieckiej sceny politycznej, a także spokojne popołudnie. Pozytywne nastroje wokół złotego podtrzymywało duże zainteresowanie inwestorów zagranicznych wczorajszą aukcją polskich obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów sprzedało wczoraj papiery dłużne o wartości 4 mld PLN, a popyt 3,5-krotnie przewyższył podaż. Kurs USD/PLN pokonał barierę 3,5500 (min. 3,5473 o g. 19:30), natomiast rynek EUR/PLN ustabilizował się tuż nad psychologiczną granicą 4,2000 (min. 4,2052 o g. 16:40). Największym przegranym w obozie EM był rand (USD/ZAR: +0,29%), któremu zaszkodziła decyzja Banku Rezerwy RPA ws. pozostawienia bez zmian południowoafrykańskich stóp procentowych. Na notowaniach waluty RPA negatywnie ważą narastające spekulacje nt. możliwego dzisiejszego obniżenia ratingu tego kraju przez agencje S&P i Moody’s.
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym na uwagę zasługują informacje dotyczące nastrojów wśród przedsiębiorców niemieckich (indeks Instytutu IFO o g. 10:00) oraz aktywności w sektorach przemysłu i usług w USA (wskaźniki PMI o g. 15:45). Ew. lepszy wynik z Niemiec wpisze się w serię optymistycznych informacji z gospodarki Eurolandu, przez co może zachęcać do nowych zakupów euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1860). W przypadku kombinacji słabych danych zza naszej zachodniej granicy oraz dobrych informacji zza Atlantyku może dojść do korekty i przesunięcia punktu równowagi rynkowej w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1800). Dla złotego (oraz pozostałych walut rynków wschodzących) najlepszy scenariusz to gorsze dane zarówno z Niemiec, jak i z USA (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2050, USD/PLN: 3,5400). Odwrotny rozwój wydarzeń może zachęcać do przedweekendowej realizacji zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6000). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto pamiętać o kolejnych wystąpieniach polityków ECB: członka zarządu Danièle Nouy (o g. 11:30), wiceprezesa Vítora Constâncio (o g. 13:30) oraz członka zarządu Benoit'a Coeuré (o g. 19:15). Wobec skróconego dnia pracy na większości rynków amerykańskich i przedłużonej nieobecności wielu inwestorów zza oceanu, po zamknięciu rynku walutowego w Londynie można się spodziewać niedużej zmienności kursów.
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.