Gra na wzrost rozbieżności oprocentowania EUR/USD zaszkodziła złotemu. Max. EUR/PLN 4,2490, USD/PLN 3,6721.

(środa, 8-11, 8:00)

Za nami
Wtorkowa sesja przyniosła wznowienie trendu spadkowego kursu EUR/USD. Tym razem na niekorzyść wspólnej waluty zagrały doniesienia z Niemiec. Wśród nich znalazły się informacje na temat większego od prognoz spadku produkcji przemysłowej (-1,6% m/m vs. -0,8% m/m) oraz impasu w rozmowach koalicji rządowej. Według obserwatorów niemieckiej sceny politycznej negocjacje koalicyjne utknęły w martwym punkcie ze względu na rozbieżności w polityce migracyjnej pomiędzy Partią Liberalną a Zielonymi. Pesymistyczne doniesienia z największej gospodarki Eurolandu zepchnęły notowania euro wobec dolara do najniższego poziomu od 20 lipca br. (min. 1,1554 o g. 11:10). Przed jeszcze większymi stratami wspólną walutę uchroniły najlepsze od dwóch lat dane o sprzedaży detalicznej w całej strefie (3,7% vs. prognoza 2,7%). Słabość euro wykorzystał dolar, którego wspierały rosnące rozbieżności w polityce pieniężnej FED i ECB. Pod koniec ubiegłego miesiąca Europejski Bank Centralny przedłużył QE do września 2018 roku, nie podając terminu zamknięcia programu i zmniejszając tym samym szanse na rozpoczęcie podwyżek stóp ECB w przyszłym roku. Tymczasem dzięki ostatnim doskonałym wynikom makro z USA inwestorzy dyskontują już nie tylko grudniową podwyżkę stóp FED ale także dwie kolejne w przyszłym roku. Na atrakcyjność zielonej waluty pozytywnie wpływał także wynik raportu JOLTS, który pokazał wyższy od oczekiwań wzrost liczby wakatów w gospodarce Stanów Zjednoczonych we wrześniu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Zyski amerykańskiej waluty ograniczyły doniesienia Washington Post nt. opóźnienia cięcia podatków dla przedsiębiorstw w USA. Pokłosiem zwyżki notowań dolara był spadek zainteresowania walutami rynków wschodzących, w tym złotym. W rezultacie kurs EUR/PLN zbliżył się do psychologicznej bariery 4,2500 (max. 4,2490, o g. 16:50), a rynek USD/PLN wzrósł do poziomu 3,6721 (o g. 12:40). Straty naszej waluty ograniczała wzrostowa rewizja prognozy dynamiki wzrostu PKB Polski w 2017 roku z 3,2% do 4,1% oraz w 2018 roku z 3,2% do 3,4% dokonana przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
Przed nami
Dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które nie powinno wpłynąć na rynek PLN ze względu na jego dość oczywisty wynik. Praktycznie wszyscy analitycy spodziewają się pozostawienia stóp NBP na dotychczasowym poziomie. Po południu warto zwrócić uwagę na konferencję Adama Glapińskiego. Większość inwestorów obstawia, że prezes NBP powtórzy swoją opinię ws. braku potrzeby podwyższania poziomu stóp procentowych w Polsce w 2018 roku. Zaskoczeniem byłaby zmiana jego stanowiska w tej sprawie, prowadząca nieuchronnie do umocnienia złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6200). Dziś na globalnych rynkach walutowych zabraknie impulsów makro z powodu niemal pustego kalendarza ekonomicznego. Zakres wahań na rynku EUR/USD ograniczają obecnie punkty wsparcia: 1,1550 i oporu: 1,1620. W kontekście ostatnich wzrostów cen na rynku naftowym, jedną z nielicznych informacji dużego kalibru, będą dziś dane o zapasach paliw w USA (g. 16:30). Ewentualny wzrost amerykańskich rezerw komercyjnych ropy, może dać sygnał do dalszej sprzedaży walut rynków wschodzących i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,6800) i vice versa.
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.