Rynek EUR/USD wspiera złotego. Min. EUR/PLN 4,2346, USD/PLN 3,6480.

(wtorek, 07-11, 8:00)

Za nami
Początek tygodnia przyniósł wyhamowanie umocnienia dolara spowodowanego rekordowymi danymi makro opublikowanymi w piątek za oceanem (więcej na ten temat w naszym wczorajszym, porannym Alercie FX). Do nowych zakupów zielonej waluty zniechęcały inwestorów wątpliwości ws. możliwości szybkiego uchwalenia przez Kongres amerykańskiej reformy podatkowej. Podobny efekt wywołała niepewność ws. dalszego kształtu amerykańskiej polityki monetarnej, którą zasiała informacja o wcześniejszym przejściu na emeryturę wiceprzewodniczącego FOMC Williama Dudley'a (w połowie 2018 roku). Przeciwności dolara nie wykorzystała wspólna waluta. Na jej wartość negatywnie wpływały niepokojące wiadomości z Włoch oraz z Hiszpanii. Na Sycylii wybory regionalne wygrał eurosceptyczny Ruch Pięciu Gwiazd, a w Madrycie władze centralne wszczęły procedurę ekstradycji byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta oraz czterech członków jego rządu. Z drugiej strony pozycje euro stabilizowały informacje dot. wyższej inflacji cen producentów w strefie euro oraz lepszego wyniku indeksu Sentix, odzwierciedlającego oczekiwania i poziom zaufania wśród europejskich inwestorów (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Równoważące się informacje zza Atlantyku oraz z Eurolandu utrzymały wczoraj kurs EUR/USD w przedziale od min. 1,1580 (o g. 16:00) do max. 1,1616 (o g. 19:00). Spadek zainteresowania dolarem oraz euro zwiększył atrakcyjność relatywnie wyżej oprocentowanych walut rynków wschodzących. Popyt na te aktywa stymulowały także rosnące ceny ropy (Brent: +3,54% do 64,27 USD/bbl; Crude: +3,07% do 57,35 USD/bbl), które znalazły się wczoraj na najwyższym poziomie od lipca 2015 roku. Paliwem dla czarnego złota stały się wiadomości z Arabii Saudyjskiej, gdzie książę Mohammed bin Salman dokonał zaskakującej czystki politycznej. Następca tronu powołał do życia Komisję Antykorupcyjną, która zdecydowała o aresztowaniu 11 książąt oraz 38 byłych i obecnych ministrów, deputowanych i biznesmenów. Ponadto Nigeria, jeden z największych producentów ropy na kontynencie Afrykańskim zgłosił akces do porozumienia OPEC-Rosja ws. redukcji wydobycia. Pod wpływem tych czynników swoje notowania poprawił także złoty. W najniższym punkcie kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,2346 (dziś o g. 8:05), natomiast rynek USD/PLN osiągnął wartość 3,6480 (o g. 22:50).
Przed nami
W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym dominują wystąpienia czołowych polityków Europejskiego Banku Centralnego. Swoje przemówienia zaplanowane mają zarówno prezes ECB Mario Draghi (o g. 10:00), jak również członkowie zarządu Banku: Danièle Nouy (o g. 10:15), Ignazio Angeloni (o g. 11:00) i Sabine Lautenschläger (o g. 15:30). Optymistyczny ton ich wystąpień może rozbudzić uśpione nadzieje inwestorów na rozpoczęcie podwyżek stóp ECB w 2018 roku oraz umocnić wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1690). Realizacja takiego scenariusza z dużą dozą prawdopodobieństwa zaszkodzi walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty oporu EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6800), które są beneficjentami obecnej ultra luźnej polityki pieniężnej w Eurolandzie. Z kolei w przypadku ostrożnych sygnałów z ECB należy być przygotowanym na odwrotną reakcję rynku walutowego (punkty wsparcia EUR/USD: 1,1580, EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6200). Wieczorem (o g. 21:00) warto śledzić wystąpienie ustępującej prezes Banku Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która w zarządzie Banku pozostanie do 2024 roku.
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.