Yellen i protokół FED zmniejszają globalny apetyt na dolara. Min. EUR/PLN 4,2053, USD/PLN 3,5594.

(czwartek, 23-11, 8:00)

Za nami
W środę rynki finansowe zostały zasypane informacjami ekonomicznymi zza oceanu. Kumulacja tak wielu ważnych wiadomości w jednym dniu wynikała ze skróconego tygodnia roboczego w USA, gdzie dziś obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Dzisiejszy dzień w lepszych nastrojach spędzą inwestorzy, którzy zawczasu obstawili spadek wartości dolara. Jednym z powodów wczorajszej przeceny amerykańskiej waluty stał się spadek zamówień na dobra trwałego użytku za Atlantykiem (-1,2% vs. prognoza 0,3%). Argumentów do zamknięcia dolarowych pozycji przed długim weekendem w Stanach Zjednoczonych dostarczyła także publikacja ostrożnego protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Choć zapis listopadowego spotkania potwierdził optymistyczne poglądy polityków FED nt. wzrostu gospodarczego za oceanem i sytuacji na rynku pracy to jednak ujawnił obawy przed przegrzaniem rynku giełdowego panujące w szeregach FOMC. Treść protokołu potwierdziła także różnice poglądów wśród decydentów amerykańskiej polityki pieniężnej nt. przyczyn niskiej inflacji za oceanem i jej perspektyw. Inwestorzy uznali to za potwierdzenie opinii Yellen, która we wtorek nie wykluczyła powolnego wzrostu amerykańskich cen konsumpcyjnych w najbliższych latach. Pesymistyczne sygnały z największej gospodarki świata oraz z FED obniżyły rentowności obligacji skarbowych USA (np. 10-letnie: - 3,70 pb do 2,3210%), podbijając jednocześnie kurs EUR/USD powyżej granicy 1,1800 (max. 1,1839 dziś o g. 8:10). Niekorzystnie dla dolara wypadł także bilans wydarzeń na rynku USD/JPY (min. 111,07 dziś o g. 1:30 tj. najniżej od 2 miesięcy). Straty zielonej waluty amortyzowały: nieco niższa od oczekiwań liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem oraz wyższa od prognoz wartość indeksu Uniwersytetu Michigan (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Słabości dolara towarzyszyła zwyżka cen ropy (Brent: +0,86% do 63,32 USD/bbl; Crude: +1,63% do 58,02 USD/bbl), spowodowana spadkiem jej amerykańskich zapasów i ograniczeniem kanadyjskich dostaw do USA. Przyczyną 85% spadku przepustowości rurociągu Keystone był przeciek zlokalizowany w Południowej Dakocie. Globalny odwrót od dolara i pozytywne sygnały z rynku naftowego sprzyjały dalszemu inwestowaniu kapitału na rynkach wschodzących (EM). Na ścieżce wzrostowej pozostał także złoty, który poprawił swoją wyjściową pozycje w stosunku do euro (min. 4,2053 o g. 18:00 tj. najniżej od 20 lipca), jak również w relacji do dolara (min. 3,5594 dziś o g. 4:30 tj. najniżej od 22 września).
Przed nami
Wobec nieobecności inwestorów z Japonii (Święto Dziękczynienia za Pracę) oraz ze Stanów Zjednoczonych (Święto Dziękczynienia) sytuację na rynkach finansowych będą dziś kształtować informacje z gospodarki europejskiej. Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym poznamy m.in. wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji (o g. 9:00), Niemiec (o g. 9:30) oraz całego Eurolandu (o g. 10:00), a także treść protokołu z październikowego posiedzenia ECB (o g. 13:30). Warto również śledzić dzisiejsze wystąpienia polityków Europejskiego Banku Centralnego. O godzinie 9:35 głos zabierze Peter Praet zaś wieczorem (o g. 19:15) poznamy opinię Benoit'a Coeure. Gorsze wyniki gospodarki Eurolandu oraz ostrożny przekaz z ECB mogą sprowadzić czarne chmury nad wspólną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1730). Z kolei dobre wyniki ze strefy euro w połączeniu z optymistycznymi sygnałami ECB mogą dostarczyć wspólnej walucie nowe paliwo do wzrostu (punkt oporu EUR/USD: 1,1840). Ten ostatni scenariusz mógłby zaszkodzić walutom regionu Europy Środkowo - Wschodniej (punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,6100), gdyż zwiększyłby rynkowe oczekiwania ws. szybszego zakończenia programu QE ECB. Z punktu widzenia złotego najlepsza byłaby pośrednia kombinacja umiarkowanie dobrych wiadomości ze strefy euro (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2050, USD/PLN: 3,5500). Gracze z rynku GBP powinni także pamiętać o dzisiejszej publikacji wyniku brytyjskiego PKB za III kwartał. Z kolei inwestorzy z rynku CHF muszą mieć na uwadze dzisiejsze wystąpienie prezesa SNB Thomasa Jordana, który wygłosi przemówienie nt. wysokiej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących Szwajcarii i jej wpływu na politykę pieniężną.
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.