Konsolidacja na rynkach bazowych sprzyja złotemu. Min. EUR/PLN 4,2297, USD/PLN 3,6277.

(czwartek, 02-11, 8:00)

Za nami
Statystyki pokazują, że dolar ma za sobą najlepszy miesiąc od lutego br. W październiku kurs EUR/USD spadł o -0,99%. Głównym motorem napędowym zielonej waluty były w tym czasie doskonałe wyniki amerykańskiej gospodarki (np. PKB w III kw.). W ten optymistyczny obraz wpisał się wtorkowy wynik indeksu Conference Board, który zasygnalizował najwyższy poziom zaufania amerykańskich konsumentów od stycznia 2001 roku (125,9 pkt vs. 121 pkt). W tym dniu pozytywnie zaskoczył także wskaźnik Chicago PMI, który osiągnął rekordowo wysoką wartość, nie notowaną od marca 2011 roku (66,2 pkt wobec oczekiwanych 61 pkt). Równie korzystnie wypadł wczorajszy raport ADP, który pokazał większy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym USA (235 tys. vs. prognoza 200 tys). Ta imponująca seria danych makro zza oceanu zwiększyła przekonanie inwestorów o znakomitej kondycji gospodarki amerykańskiej (model GDP Now oddziału FED w Atlancie wskazuje na 4,5% wzrost PKB USA w IV kw.) oraz o zasadności utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek stóp przez Bank Rezerwy Federalnej. Choć wczorajsza decyzja Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) o pozostawieniu oprocentowania funduszy federalnych na niezmienionym poziomie (tj. 1,00- 1,25%) była spodziewana, to inwestorzy jak zwykle uważnie wczytywali się w słowa komunikatu Banku. Jego treść zmniejszyła obawy rynkowe przed długotrwałym, negatywnym wpływem letnich huraganów Harvey i Irma na gospodarkę USA oraz potwierdziła gotowość Komitetu do kolejnych podwyżek. W ocenie inwestorów szanse grudniowej decyzji wzrosły do blisko 100%. Odpowiedzią rynku walutowego na wczorajsze wydarzenia był powtórny spadek kursu EUR/USD. Choć zyski amerykańskiej waluty ograniczały jeszcze poniedziałkowe wiadomości w sprawie tzw. Afery Russiagate (więcej na ten temat w naszym porannym Alercie FX z 31-10-2017) wartość euro mierzona w dolarach obniżyła się do min. 1,1606 (o g. 14:50). W związku z wczorajszą świąteczną nieobecnością wielu inwestorów oraz ze względu na brak nowych niepokojących informacji politycznych i gospodarczych ze świata spadło globalne ryzyko inwestycyjne, pozytywnie oddziałując na notowania złotego. W tym czasie kurs EUR/PLN obniżył się do min. 4,2297 (o g. 13:25), a rynek USD/PLN mimo globalnego umocnienia dolara pozostał w przedziale od 3,6277 do 3,6491.
Przed nami
Dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo interesująco. O godzinie 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych. Zdaniem większości analityków BoE podwyższy dziś oprocentowanie szterlinga o 25 pb, co może wspierać funta. Radary inwestorów będą później zwrócone w stronę USA. Najprawdopodobniej właśnie dziś poznamy przyszłego prezesa Banku  Rezerwy Federalnej (kadencja Yellen wygasa w lutym 2018 r.). Już od kilku tygodni mówi się, że prezydent Donald Trump podejmie decyzję ws. nowego sternika amerykańskiej polityki pieniężnej przed swoją kilkunastodniową podróżą do Azji, która rozpoczyna się jutro. Faworytem bookmacherów na to stanowisko jest Jerome Powell (zwolennik luźnej polityki monetarnej USA). Prawdopodobieństwo takiego scenariusza obliczone na podstawie zakładów bookmacherskich wynosi 78%. Gdyby ta informacja się potwierdziła dolar może się osłabić (punkt oporu EUR/USD: 1,1670). W tym kontekście większą niż zwykle uwagę należy zwrócić na dzisiejsze wystąpienie Powella (o g. 13:30). W przypadku wyboru innego kandydata (najpoważniejsi to John Taylor i Kevin Warsh, postrzegani przez inwestorów jako bardziej jastrzębi) należy się liczyć z silnym wzrostem wartości zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1570). Z uwagi na aktualną odwrotną korelację dolara z walutami rynków wschodzących, aktywa spod znaku EM (w tym złoty) będą na przeciwnym biegunie tych zmian (EUR/PLN wsparcie: 4,2200, opór: 4,2600; USD/PLN wsparcie: 3,6000, opór: 3,6800). Warto również pamiętać o publikacjach indeksów PMI dla sektora przemysłu w Polsce, w Niemczech oraz w całej strefie euro, a także o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za Atlantykiem.
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.