Złoty zatrzymany na granicy 4,20 EUR/PLN

(wtorek, 28-11, 8:00)

Za nami
W poniedziałek uczestnicy rynków finansowych dyskontowali informacje nt. możliwego utworzenia w Niemczech „wielkiej koalicji” z udziałem CDU Angeli Merkel oraz SDP Martina Schulza. Spadek niepewności politycznej w największej gospodarce strefy euro wydatnie zwiększył apetyt na wspólną walutę w pierwszych godzinach wczorajszej sesji. Obok pozytywnych sygnałów zza naszej zachodniej granicy, inwestorzy wzięli także za dobrą monetę dla euro najnowszy sondaż dziennika "El Pais", z którego wynika, że większość mieszkańców Katalonii nie chce jednak niepodległości tego regionu. Według badania tej gazety, za oddzieleniem się od Hiszpanii jest tylko 24% Katalończyków. Na rynku EUR/USD reakcją na te wiadomości był wzrost wartości euro w stronę silnego punktu oporu 1,1965 (max. 1,1959 o g. 14:50). Po południu w sukurs dolarowi przyszedł najwyższy od 2007 roku wynik sprzedaży nowych domów w USA (685 tys. vs prognoza 627 tys.). Odbicie notowań zielonej waluty wspierał również topniejący rynek paliw (Brent: -0,75% do 63,38 USD/bbl; Crude: -1,42% do 58,11 USD/bbl). Spadek cen ropy stymulowała informacja o 15% wzroście wydobycia tego surowca w USA od połowy 2016 roku oraz brak rosyjskiej deklaracji ws. terminu przedłużenia porozumienia z OPEC dotyczącego ograniczenia produkcji. W efekcie na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku (o g. 22:00) kurs EUR/USD wyniósł 1,1900. Pozytywne sygnały z Niemiec oraz z Hiszpanii zwiększały apetyt inwestorów na złotego i inne waluty peryferyjne strefy euro. Kurs EUR/PLN zatrzymał się dopiero na granicy 4,2000 (min. 4,2005 o g. 9:40), natomiast rynek USD/PLN po raz pierwszy od 8 września znalazł się poniżej granicy 3,5200 (min. 3,5157 o g. 14:30). Atrakcyjność naszej waluty zwiększyła dodatkowo wzrostowa rewizja prognozy PKB Polski z 4,1% do 4,2% w tym roku oraz z 3,4% do 4,4% w 2018 roku dokonana przez ekonomistów banku Morgan Stanley. W dalszej części dnia popyt na złotego skutecznie ograniczył rosnący w siłę dolar (max.: EUR/PLN 4,2132 o g. 20:30, USD/PLN 3,5412 o g. 20:30). Największym wygranym w obozie EM był wczoraj południowoafrykański rand (USD/ZAR: -0,95%). Inwestorzy przyjęli z ulgą decyzję agencji Moody's, która wbrew wcześniejszym spekulacjom nie obniżyła ratingu RPA decydując się wyłącznie na zmianę jego perspektywy na negatywną. Analitycy podkreślają, że dzięki tej decyzji RPA uniknęła utraty pozycji w najważniejszych globalnych indeksach obligacji.
Przed nami
Dziś uwaga inwestorów będzie skierowana na wystąpienie Jerome'a Powella w Senacie USA w związku z jego nominacją na stanowisko prezesa Banku Rezerwy Federalnej. Powell będzie przesłuchiwany przez Komisję Bankową o godzinie 15:45. W jego wypowiedziach inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek dotyczących priorytetów polityki amerykańskiego banku centralnego. Zapowiedź utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek stóp FED będzie premiować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1880), kosztem walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5700). Ostrożne podejście do zaostrzania parametrów pieniężnych przyniesie odwrotny skutek (punkt oporu EUR/USD: 1,1965, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,5150). Nie można zapomnieć o indeksie zaufania konsumentów amerykańskich Conference Board, którego najnowszy wynik poznamy o godzinie 16:00. W najbliższych dniach należy także pilnie śledzić informacje dotyczące zapowiadanej od roku amerykańskiej reformy podatkowej. Emocje z nią związane rosną, gdyż na czwartek zaplanowane jest decydujące głosowanie ws. ustawy podatkowej w Senacie USA.
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.