Przyspieszająca gospodarka niemiecka nakręca popyt na euro. Max. EUR/PLN 4,2510, Min. USD/PLN 3,5933.

(środa, 15-11, 8:00)

Za nami
Wtorkowa sesja należała do wspólnej waluty. Nowych argumentów do zakupów euro dostarczyła wczoraj gospodarka Niemiec, która w III kwartale br. rozwijała się najszybciej od 6 lat (2,3% vs. prognoza 2,2%). Znakomite opinie i nastroje niemieckich przedsiębiorców dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów potwierdził także wysoki wynik indeksu Instytutu ZEW (18,7 pkt.). Obok danych z Niemiec na plus zaskoczyły również kwartalne wyniki PKB Francji, Włoch oraz całej strefy euro (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W reakcji na optymistyczne wiadomości z Eurolandu kurs EUR/USD wystrzelił do najwyższego poziomu od 26 października br. (max. 1,1817 dziś o g. 8:15). Wspólna waluta odnosiła sukcesy także na innych frontach G10, zyskując m.in. wobec funta (EUR/GBP max. 0,8980 dziś o o g. 3:00) i jena (EUR/JPY max.: 133,89 o g. 23:30). Skalę umocnienia euro potęgowała narastająca niechęć do dolara, któremu ciąży niepewność ws. ostatecznego kształtu amerykańskiej reformy podatkowej. Straty zielonej waluty zamortyzował jednak zaskakująco wysoki wynik amerykańskiej inflacji cen producentów w listopadzie (0,4% m/m vs. prognoza 0,1% m/m). Podobny efekt miała zniżkująca ropa (Brent: -1,46% do 62,21 USD/bbl; Crude: -1,83%% do 55,70 USD/bbl). Impulsem do wczorajszej przeceny czarnego złota stała się niespodziewana rewizja prognozy przez paryską agencję IEA (powiązaną z OPEC), która spodziewa się zmniejszenia popytu na ten surowiec z powodu łagodnej zimy. Z tą informacją kontrastowała prognoza administracji USA, która przewiduje, że w grudniu (tj. już dwunasty miesiąc z rzędu) wzrośnie wydobycie amerykańskiej ropy z łupków. Pokłosiem przypływu naftowego pesymizmu był spadek notowań walut skorelowanych z cenami paliw takich jak rosyjski rubel (USD/RUB: +1,18%). Złoty podążał za głównym nurtem wydarzeń, tracąc wobec drożejącego globalnie euro (EUR/PLN max. 4,2510 o g. 21:00) oraz zyskując wobec osłabionego dolara (USD/PLN min. 3,5933 dziś o g. 8:20). Pozycji polskiej waluty broniły pozytywne sygnały z krajowej gospodarki. GUS poinformował wczoraj, że wstępny wynik PKB w trzecim kwartale wyniósł 4,7% r/r (wobec oczekiwanych 4,5% r/r), co daje najlepszy rezultat od 2011 roku. Dobrze poinformowani importerzy zaraz po publikacji tych danych zdążyli jeszcze kupić euro po 4,2275 (o g. 10:00). Sytuacji w koszyku głównych walut nie zmieniła wczorajsza konferencja we Frankfurcie z udziałem prezesów FED (Janet Yellen), ECB (Mario Draghi), BoJ (Haruhiko Kuroda) i BoE (Mark Carney), którzy skupili się na temacie przejrzystości polityki monetarnej.
Przed nami
W dniu dzisiejszym tematem wiodącym na rynkach globalnych będą informacje z gospodarki amerykańskiej dotyczące inflacji cen konsumpcyjnych oraz sprzedaży detalicznej (o g. 14:30). Wyniki gorsze od prognoz mogą zmniejszyć wysokie oczekiwania inwestorów ws. utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek stóp FED w przyszłym roku, osłabiając przy tym jeszcze bardziej pozycję dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1820). Realizacja takiego scenariusza będzie pozytywnie oddziaływać na wartość walut rynków wschodzących (EM), w tym na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5900). Jeśli jednak dane zza oceanu okażą się lepsze od prognoz zielona waluta może odzyskać równowagę i w nieco większym spokoju oczekiwać na rozstrzygnięcia amerykańskiego Kongresu ws. reformy podatkowej (punkt wsparcia: EUR/USD 1,1700). W tym scenariuszu domykanie krótkich pozycji dolarowych może zwiększyć podaż walut EM i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6500)
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.