Niepewność ws. porozumienia OPEC-Rosja i decyzji Senatu USA studzą apetyt na ryzyko. Max. EUR/PLN 4,2046, USD/PLN 3,5551.

(czwartek, 30-11, 8:00)


Za nami
W środę inwestorzy pozostali obojętni na publikacje lepszych od oczekiwań wyników makroekonomicznych z Niemiec i USA. Na plus zaskoczyły zarówno inflacja CPI w największej gospodarce strefy euro (1,8% vs. prognoza 1,7%), jak również PKB USA w III kw. (3,3% vs. 3,2%), który pokazał najszybszy wzrost gospodarczy za oceanem od 3 lat. Środowe dane znalazły się na drugim planie z powodu wysokiej stawki dzisiejszych wydarzeń ekonomicznych (więcej na ten temat w części "przed nami"). Kurs EUR/USD przez większą część dnia pozostawał w konsolidacji od min. 1,1817 do max. 1,1883, dryfując w górę za sprawą rosnących obaw przed wstrzymaniem pracy przez amerykańską administrację (tzw. shutdown), po tym jak Demokraci zrezygnowali ze spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem w tej sprawie. Warto przypomnieć, że aby uniknąć paraliżu struktur państwowych Kongres USA powinien wypracować kompromis ws. wydatków federalnych do 8 grudnia br. Zielonej walucie ciążyły także niepokojące wiadomości z Półwyspu Koreańskiego. Pjongjang zakomunikował wczoraj, że wszelkie cele ambitnego programu budowy strategicznych sił jądrowych zostały osiągnięte. W oświadczeniu, które zostało odczytane w północnokoreańskiej telewizji poinformowano, że rakiety KRLD są w stanie trafiać w cele znajdujące się na niemal całym terytorium USA. Wśród walut G10 największe kłopoty miała korona szwedzka (EUR/SEK: +0,31%), którą osłabił znacznie niższy od oczekiwań wynik PKB Szwecji w III kw. (2,9% vs. prognoza 3,5%). Na przeciwnym biegunie znalazł się funt (max.: GBP/USD 1,3480 tj. najwyżej od 2 miesięcy, GBP/PLN 4,7766; min. EUR/GBP 0,8802), który zyskiwał na fali euforii wzbudzonej przez informacje o wstępnym uzgodnieniu finansowych warunków Brexitu przez Wielką Brytanię oraz Unię Europejską. Optymistyczne wiadomości z Brukseli spowodowały w pierwszych godzinach wczorajszej sesji skokowe umocnienie złotego oraz pozostałych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej i rynków wschodzących. W tym czasie kurs EUR/PLN osiągnął najniższą wartość od 14 czerwca (min. 4,1890 o g. 8:35), a rynek USD/PLN spadł do poziomu 3,5291 (o g. 8:30). Wraz ze zbliżającym się ważnym głosowaniem w Senacie USA oraz w związku z przeceną ropy wywołaną niepewnym wynikiem dzisiejszego spotkania OPEC nastąpiło odreagowanie, którego konsekwencją było wyższe zamknięcie rynku PLN w Nowym Jorku (o g. 22:00 kurs EUR/PLN wyniósł 4,2032, a USD/PLN 3,5465).
Przed nami
Ze względu na kumulację bardzo ważnych wydarzeń ekonomicznych dzisiejszy dzień zapowiada się niezwykle emocjonująco. Już na rozgrzewkę o godzinie 10:00 poznamy finalne dane nt. wzrostu gospodarczego w Polsce w III kwartale. W dalszej części dnia ogłoszone będą najnowsze wyniki inflacji w strefie euro (HICP – o g. 11:00), w Polsce (CPI - o g. 14:00) oraz w USA (PCE Core o g. 14:30). Przysłowiowym gwoździem programu będzie prawdopodobnie wieczorne głosowanie ws. ustawy podatkowej w amerykańskim Senacie. Ciekawą analizę potencjalnego rozkładu głosów tego głosowania przedstawiła niedawno telewizja CNBC. Wynika z niej, że zostało dziewięciu republikańskich senatorów, którzy jeszcze nie zobowiązali się publicznie do poparcia najnowszej wersji projektu ustawy (najgłośniejszym oponentem jest Bob Corker). Warto pamiętać, że przewaga Republikanów nad Demokratami w senacie USA to zaledwie 2 głosy. W przypadku ew. remisu decydujący głos będzie należał do republikańskiego wiceprezydenta USA Mike Pence'a. Przeforsowanie rewolucyjnych zmian w amerykańskim systemie podatkowym będzie silnym bodźcem do zakupu zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1815). W tym scenariuszu rachunek za umocnienie dolara mogą zapłacić m.in. waluty rynków wschodzących (EM), w tym złoty. Oprócz punktów oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5700, pozycji polskiej waluty będą ew. bronić lepsze dane z krajowej gospodarki. Z kolei fiasko republikańskiego projektu może posłać amerykańską walutę na deski (punkt oporu EUR/USD: 1,1880) i jeśli nie wywoła to giełdowego trzęsienia ziemi kapitał może popłynąć w stronę krajów EM, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,5150). Uczestnicy rynków finansowych w napięciu czekają także na wynik czwartkowego spotkania krajów OPEC, podczas którego zapadną decyzje ws. ewentualnego przedłużenia porozumienia największych producentów ws. ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Wysoka nerwowość nafciarzy wynika z niejasnego stanowiska Rosji, gdzie narastają obawy przed utratą pozycji lidera w związku ze wzrostem produkcji w Stanach Zjednoczonych (+15% w ciągu ostatnich 18 miesięcy).
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.