Korzystna kombinacja informacji z Waszyngtonu, Pragi i Brukseli promuje złotego. Min. EUR/PLN 4,2283, USD/PLN 3,6305.

(piątek, 10-11, 8:00)

Za nami
W czwartek nastroje na rynkach finansowych kształtowały informacje z Brukseli oraz z Waszyngtonu. Komisja Europejska zrewidowała w górę swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Eurolandzie. Według KE PKB strefy euro wyniesie w tym roku 2,2% i będzie najwyższy od 10 lat. Odpowiedzią rynku walutowego na tę wiadomość był wzrost wartości euro w stosunku do dolara (EUR/USD max. 1,1655 o g. 17:40 tj. najwyżej od tygodnia). Do zakupów wspólnej waluty zachęcały także rosnące w pierwszej części dnia rentowności niemieckich bundów. Informacje korzystne dla euro kontrastowały z wiadomościami niepomyślnymi dla dolara. Rozczarowała wypowiedź członka komisji finansów w amerykańskim Senacie Billa Cassidy, który potwierdził niedawne doniesienia The Washington Post” nt. możliwego rocznego opóźnienia obniżenia podatku dla amerykańskich firm. Wzrost pesymizmu za Atlantykiem premiował bezpiecznego jena (USD/JPY min. 113,09 o g. 19:00 tj. najniżej od 31 października) oraz franka (USD/CHF min. 0,9922 o g. 18:30). Nerwową atmosferę zza oceanem odzwierciedlała również sytuacja na Wall Street. Wszystkie trzy główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zamknęły się wczoraj na wyraźnym minusie (DJI:-0,43% do 23461,94 pkt; S&P500:-0,38% do 2584,62pkt; NASDAQ:-0,58% do 750,05pkt). Kłopoty dolara pozytywnie oddziaływały na nastroje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Wspierały je także wczorajsze informacje z Czech nt. najwyższej od 5 lat inflacji CPI (tj. 2,9%). Obok korony czeskiej (EUR/CZK min. 25,50), beneficjentami tej wiadomości były także pozostałe waluty peryferyjne Eurolandu. W tym gronie znalazł się również złoty, który poprawił swoje notowania zarówno w relacji do euro (min. 4,2283 o g. 12:10), jak również w stosunku do dolara (min. 3,6305 dziś o g. 2:00). Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść polskiej waluty stała się wzrostowa rewizja prognozy KE dotyczącej wzrostu gospodarczego w naszym kraju (w tym roku z 3,5% do 4,2% oraz w 2018 roku z 3,2% do 3,8%). Komisja podwyższyła również swoje przewidywania dotyczące inflacji, zakładając, że w połowie przyszłego roku ceny wzrosną o 2,5%.
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym nie zaplanowano publikacji danych, które mogłyby istotnie wpłynąć na zmianę strategii inwestycyjnych. Jedyna warta odnotowania informacja makro będzie dotyczyć nastrojów amerykańskich konsumentów (Indeks Uniwersytetu Michigan). Z uwagi na rekordową wartość tego wskaźnika w ubiegłym miesiącu (najwyższa od 2004 roku) tylko wynik silnie odbiegający od prognoz może zachwiać rynkiem USD. Kierunek dolarowi mogą wyznaczyć nowe doniesienia z Kapitolu, gdzie trwają prace legislacyjne dotyczące niecierpliwie oczekiwanej przez Amerykanów reformy podatkowej. Progres w tej sprawie i zmniejszenie obaw przed odroczeniem zmian dodałyby paliwa rakietowego dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1575). Brak dobrych wiadomości z Kongresu może zwiększyć obawy inwestorów o to czy Republikanie będą w stanie przeforsować zapowiadane reformy spychając zieloną walutę do głębszej defensywy (punkt oporu EUR/USD: 1,1660). Rynki wschodzące, w tym złoty, będą na drugim biegunie tych zmian (EUR/PLN wsparcie: 4,2200, opór: 4,2500; USD/PLN wsparcie: 3,6200, opór: 3,6800). Jednak trzeba uważać, gdyż zbyt duży przypływ pesymizmu za Atlantykiem może pogorszyć globalny apetyt na ryzyko i uderzyć rykoszetem w polską walutę.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.