NBP niespodziewanie obniża stopę rezerw obowiązkowych do zera hamując umocnienie złotego.

(czwartek, 09-11, 8:00)

Za nami
Wczorajsza rocznica wygranej Donalda Trumpa w wyścigu do Białego Domu upłynęła pod znakiem spadku wartości dolara. Zielonej walucie ciążyły obawy przed możliwym opóźnieniem cięcia podatków dla amerykańskich przedsiębiorstw. Gazeta The Washington Postpowołując się na swoje anonimowe źródło poinformowała, że z uwagi na obowiązujące przepisy w amerykańskim Senacie, Republikanie rozważają roczne opóźnienie w wdrażaniu obniżki podatku dla firm. Przysłowiową kulą u nogi dla dolara był także najnowszy sondaż The Wall Street Journal, który pokazał, że poparcie Amerykanów dla prezydenta Trumpa gwałtownie spada. Pesymistyczne sygnały zza Atlantyku doprowadziły do spadku kursu USD/JPY do min. 113,39 (o g. 13:30) oraz spowodowały wzrost rynku EUR/USD z powrotem powyżej bariery 1,1600 (max. 1,1615 dziś o g. 8:10). Dodatkowym impulsem do przesunięcia punktu równowagi rynkowej w stronę euro stał się rewelacyjny wynik hiszpańskiej produkcji przemysłowej, która rosła we wrześniu w najszybszym tempie od ponad roku (3,4% vs. prognoza 3,1%). Największym przegranym wśród walut G10 był wczoraj funt (EUR/GBP max. 0,8863 o g. 15:30; GBP/PLN min. 4,7768 o g. 15:30). Szterlingowi zaszkodziły rewelacje The Telegraphnt. podziału w rządzącej na Wyspach Partii Konserwatywnej i możliwej próby odsunięcia od władzy obecnej premier Theresy May. Notowania brytyjskiej waluty podkopywały także spekulacje nt. wolnych postępów w negocjacjach pomiędzy UK a UE ws. warunków Brexitu. Słabość dolara i funta wykorzystały waluty rynków wschodzących, w tym także złoty. W najniższym punkcie wczorajszej sesji kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,2296 (o g. 14:30), natomiast rynek USD osiągnął wartość 3,6468 (o g. 9:05). Zyski EM ograniczyła agencja EIA, która poinformowała wczoraj, że w ubiegłym tygodniu ku zaskoczeniu analityków wzrosły komercyjne zapasy ropy w USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), a amerykańskie wydobycie tego surowca skoczyło do rekordowego poziomu 9,62 mln baryłek dziennie. Te wiadomości zbiegły się w czasie z publikacją danych celnych z Chin, które wskazały na drastyczny spadek naftowego importu Państwa Środka (z 9 mln baryłek dziennie we wrześniu do zaledwie 7,3 w październiku). Do większych zakupów złotego zniechęcał również ostrożny ton komunikatu towarzyszącego wczorajszemu posiedzeniu polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Choć zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów NBP utrzymał stopę referencyjną na niezmienionym poziomie (tj. 1,5%), a prezes Glapiński podtrzymał swoją opinię, że nie widzi podstaw do podwyżek stóp procentowych do końca 2018 roku, to niespodziewanie dla wszystkich Rada przyjęła uchwałę w sprawie obniżenia stopy rezerwy obowiązkowej z 1,35% do 0%. Decyzja ta stanowi de facto poluzowanie polityki monetarnej nad Wisłą, zwiększając ilość pieniądza w obiegu, przez co może negatywnie rzutować na wartość złotego.
Przed nami
Dziś uczestnicy rynków finansowych czekają na kolejne wystąpienia polityków Europejskiego Banku Centralnego. Już o g. 9:00 głos zabierze Danièle Nouy, natomiast o 11:00 wypowie się Benoit Coeuré. Popołudniu poznamy opinię Yves'a Merscha (o g. 14:15) oraz wiceprezesa ECB Vitora Constancio (o g. 14:45). Jeżeli politycy ECB podzielą ostrożność prezesa Draghi'ego z konferencji towarzyszącej ostatniemu posiedzeniu Banku wspólna waluta może znaleźć się pod rynkową presją (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1550). Ew. potwierdzenie utrzymania luźnej polityki monetarnej w Eurolandzie będzie pozytywnie oddziaływać na wartość walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, do których należy m.in. złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,6200). Z kolei optymistyczny ton wypowiedzi bankierów z ECB może sprawić, że euro powróci do ofensywy (punkt oporu EUR/USD: 1,1620). Jego ew. zakupy będą potencjalnie finansowane ze sprzedaży walut CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,6800). Dziś warto także pamiętać o publikacji informacji o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (o g. 14:30).
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.