Dolar i ropa pompują wartość złotego. Min. EUR/PLN 4,1653, USD/PLN 3,4533.

(piątek, 12-01, 8:00)

Za nami
Czwartkowa sesja rozgrywała się wokół chińskich rezerw walutowych, protokołu ECB oraz nowych danych makroekonomicznych z USA. Zaczęło się od zdementowania przez Państwo Środka środowych doniesień Bloomberga nt. możliwego zmniejszenia lub wstrzymania zakupów amerykańskiego długu (więcej na ten temat w naszym Alercie FX24 z 11-01). Chiński regulator poinformował, że raport agencji "mógł cytować niewłaściwe źródła lub zawierać fałszywe wiadomości”. W wyniku tej informacji zielona waluta odrobiła większość strat jakie poniosła w środę (EUR/USD min.: 1,1929, o g. 8:40). Fala umocnienia dolara okazała się jednak krótkotrwała. Sytuację rynkową diametralnie zmieniła publikacja zapisu grudniowego spotkania Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Okazało się, że decydenci z ECB odnotowali znaczące ożywienie gospodarcze w Eurolandzie i planują już wkrótce dokonać przeglądu swojej polityki pieniężnej. Optymistyczny ton protokołu zwiększył rynkowe oczekiwania ws. zakończenia europejskiego programu QE jeszcze w tym roku oraz podbił wartość euro wobec dolara z powrotem powyżej granicy 1,2000 (max. 1,2067 dziś o g. 1:20). Wzrostowy trend kursu EUR/USD wsparły dodatkowo negatywne sygnały z amerykańskiej gospodarki. Rozczarowała zarówno pierwsza od sierpnia 2016 roku deflacja cen producentów (-0,1% m/m vs prognoza 0,2% m/m), jak również najwyższa od 3 miesięcy liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (261 tys. vs 245 tys.). W obozie G10 dobrze radził sobie także australijski dolar. Popularny „Aussie” umocnił się w stosunku do swojego amerykańskiego kuzyna (AUD/USD: +0,63%) po publikacji rewelacyjnych wyników listopadowej sprzedaży detalicznej w Australii (1,2% wobec oczekiwanych 0,4%). Za sprawą popołudniowego spadku wartości dolara kolejny raz wzrosły ceny ropy, a jej odmiana Brent po raz pierwszy od grudnia 2014 przekroczyła barierę 70 USD za baryłkę (max. 70,05 USD). Przecena amerykańskiej waluty oraz dobra koniunktura panująca na rynku naftowym i rynkach surowców naturalnych wspierała dalsze umocnienie walut rynków wschodzących. Złoty poprawił swoją pozycję zarówno w relacji do dolara (min. 3,4533 dziś o g. 1:20), jak również w stosunku do euro (min. 4,1653 dziś o g. 7:30). Zyski walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej mogły być nawet większe ale popyt na te aktywa stłumił protokół ECB, zapowiadający zaostrzenie kursu europejskiej polityki pieniężnej.
Przed nami
Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie publikacja grudniowego wyniku amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych (o g. 14:30). Najwyższa ranga tego wydarzenia bierze się z stąd, że wzrost cen jest obecnie kluczowym wyznacznikiem polityki monetarnej Banku Rezerwy Federalnej. Wynik CPI wyższy od prognoz (tj. >0,2% m/m) zwiększy szanse podwyżki stóp procentowych FED w marcu (i trzech podwyżek w całym roku 2018) oraz dostarczy solidnych argumentów za kupnem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1930). Konsekwencją takiego scenariusza może być realizacja niemałych zysków na rynku PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,1935, USD/PLN: 3,5200). W przypadku gorszych danych z USA należy być przygotowanym na kontynuację wyprzedaży amerykańskiej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2080, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1650, USD/PLN: 3,4500). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto zwrócić uwagę na grudniowe dane dot. sprzedaży detalicznej za oceanem oraz na wystąpienie prezesa Bundesbanku Jensa Weidmanna (typowanego na następcę Draghi'ego w przyszłym roku).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.