Kapitał płynie do Europy i Polski. Min. EUR/PLN 4,1419, USD/PLN 3,4298.

(piątek, 05-01, 8:00)

Złoty pozostaje na fali napływu kapitału do Europy i rynków wschodzących. Wczoraj magnesem dla inwestorów stały się kolejne znakomite wyniki makroekonomiczne ze Starego Kontynentu. Wysokie wskaźniki PMI dla sektora usług sugerują najwyższy od siedmiu lat wzrost ekonomiczny w strefie euro oraz dalszą poprawę sytuacji gospodarczej w krajach Unii. Dane makro z EZ nakręcają spekulacje ws. zaostrzania polityki pieniężnej ECB poprzez kolejną redukcję programu QE, a rosnące rentowności obligacji Niemiec powodują zmniejszenie różnicy w dochodowości papierów europejskich i amerykańskich. Te wydarzenia wspierają dalszy wzrost wyceny euro, które umocniło się wobec USD do najwyższego poziomu od stycznia 2015 roku (max. 1,2089). Dolara nie obroniły obiecujące dane grudniowego raportu ADP (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) wskazujące na kolejne zacieśnienie rynku pracy za oceanem. Problemem pozostaje amerykańska polityka (m.in. wypowiedzi byłego doradcy Trumpa) oraz negatywny odbiór reformy podatkowej Trumpa wśród Amerykanów i ekonomistów. Po ostatnich wzrostach cen na rynkach surowców naturalnych (np. miedzi, rudy żelaza i ropy), w cenie są powiązane z nimi waluty takie jak kanadyjski dolar i jego australijski kuzyn. Siła wspólnej waluty udziela się złotemu, którego dodatkowo wspiera wyższe oprocentowanie. Dziś rano polska waluta znów umocniła się wobec głównych walut bazowych osiągając rekordowe poziomy (min. EUR/PLN: 4,1419, najniżej od sierpnia 2015; USD/PLN: 3,4298, najniżej od grudnia 2014). Przed nami bardzo ważne dane ze strefy euro (inflacja HICP) oraz zza oceanu (raport Departamentu Pracy USA). Kombinacja dobrych wyników z Eurolandu i neutralnych bądź słabszych od prognoz ze Stanów Zjednoczonych będzie wodą na młyn dla wspólnej waluty i złotego (opór EUR/USD: 1,2085, wsparcie EUR/PLN: 4,1400, USD/PLN: 3,4300). Przeciwny scenariusz może skłaniać do realizacji zysków (wsparcie EUR/USD: 1,2000, opór EUR/PLN: 4,1720, USD/PLN: 3,4600). Czynnikiem ryzyka dla walut europejskich będą obawy przed negatywnym wpływem umocnienia euro na gospodarkę Eurolandu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.