Rekordowe rentowności obligacji i ceny akcji w USA wysysają kapitał z rynku PLN. Max. EUR/PLN 4,1935, USD/PLN 3,5158.

(środa, 10-01, 8:00)

Za nami
We wtorek inwestorzy żyli informacjami z Dalekiego Wschodu. Jednym z głównych tematów dnia było pierwsze od 2015 roku spotkanie koreańskich polityków z południa i z północy. Południowokoreański wiceminister ds. zjednoczenia Czun Hae Sung poinformował wczoraj, że przedstawiciele władz Korei Północnej zadeklarowali wysłanie swojej (symbolicznej, dwuosobowej) delegacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które w lutym odbędą się w Pjongczangu (w Korei Płd.). Według doniesień agencji Reutersa rząd w Seulu rozważa nawet tymczasowe zniesienie sankcji wobec KRLD w celu ocieplenia atmosfery po obu stronach granicy w czasie Igrzysk. Perspektywa wznowienia dialogu pomiędzy zwaśnionymi stronami spowodowała zwyżkę wartości dolara, który dotąd negatywnie odczuwał polityczne zaangażowanie USA w konflikt koreański. Do odbudowy długich pozycji w zielonej walucie zachęcały także rosnące rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich, które znalazły się wczoraj na najwyższym poziomie od ponad 9 miesięcy (max. 2,5720%). Przyczyną takiego stanu rzeczy stało się niespodziewane posunięcie Banku Japonii, który zdecydował wczoraj o zmniejszeniu zakupów japońskich obligacji rządowych o długim terminie zapadalności. W najniższym punkcie kurs EUR/USD osiągnął wartość 1,1916 (o g. 14:40). Jednak największym wygranym tej sytuacji był japoński jen (USD/JPY min. 111,80 dziś o g. 8:30), gdyż decyzja BoJ wywołała spekulacje, że Bank może rozpocząć zaostrzanie swojej polityki monetarnej, zmniejszając skalę olbrzymiego programu skupu aktywów. Zakupy dolara oraz jena były finansowane m.in. ze sprzedaży walut rynków wschodzących, do których należy także złoty. W efekcie polska waluta pogłębiła swoje straty zarówno w relacji do euro (EUR/PLN max. 4,1935 o g. 20:00), jak również w stosunku do dolara (USD/PLN max. 3,5158 o g. 20:00). Do inwestycji w aktywa spod znaku EM zniechęcały również kolejne wzrosty na konkurencyjnym rynku akcji w Stanach Zjednoczonych (DJI:+0,41% do 25385,80 pkt; S&P500:+0,13% do 2751,29 pkt). Według statystyk indeks S&P500, który składa się z 500 głównych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie, ma za sobą najlepszy początek roku od 1987 r. Przeceny na rynkach wschodzących nie zatrzymała nawet solidna zwyżka cen ropy (Brent: +1,33% do 68,82 USD/bbl; Crude: +1,70% do 62,96 USD/bbl). Wartość czarnego złota wzrosła dziś rano do najwyższego poziomu od grudnia 2014 roku, za sprawą spodziewanego dziewiątego z rzędu tygodniowego spadku amerykańskich zapasów tego surowca. Nie przeszkodziły w tym sygnały z Teheranu, wskazujące na brak akceptacji OPEC dla dalszego wzrostu cen. Kartel boi się, że taki scenariusz nakręci wydobycie ropy w USA. Według agencji EIA produkcja za oceanem wzrośnie w tym roku do ponad 10 mln baryłek dziennie, a przyszłym roku powyżej 11 mln, co dałoby Amerykanom pozycję lidera na tym rynku.
Przed nami
Dziś swoje posiedzenie zakończy polska Rada Polityki Pieniężnej. Rynek nie oczekuje żadnych zmian w polityce monetarnej NBP. Warto jednak zwrócić uwagę na konferencję Adama Glapińskiego (o g. 16:00). Prawdopodobne podtrzymanie przez prezesa Banku opinii ws. braku potrzeby podwyższania poziomu stóp procentowych w Polsce w 2018 roku może zachęcać do dalszej sprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,1935, USD/PLN: 3,5200). Ewentualna zmiana jego stanowiska stanowiłaby impuls do umocnienia polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1500, USD/PLN: 3,4500). Za zatrzymaniem przeceny złotego będzie również przemawiać nowa prognoza ekonomiczna Banku Światowego, który przewiduje w tym roku wzrost polskiego PKB o 4,0 % (poprzednio 3,6 %). Ze względu na dynamiczną sytuację na rynku naftowym warto także pamiętać o dzisiejszej publikacji informacji nt. cotygodniowej zmiany komercyjnych zapasów ropy i benzyny w USA (g. 16:30). W zależności od scenariusza dolar powinien podążać w przeciwnym kierunku w stosunku do rynku naftowego. Najbliższe bariery techniczne na rynku EUR/USD to: wsparcie: 1,1915; opór: 1,2000. Zdaniem analityków z Bank of America Merrill Lynch, ostatnia nieudana próba pokonania przez euro bariery 1,21 USD, może podciąć skrzydła wspólnej walucie, doprowadzając do konsolidacji rynku EUR/USD w przedziale od 1,1500 do 1,2100. Za takim rozwojem sytuacji przemawia rosnące przekonanie ekonomistów i inwestorów o możliwości bezinflacyjnego wzrostu gospodarczego na Starym Kontynencie.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.