Zmiana nastrojów politycznych w DE i USA oraz posiedzenie ECB zwiększają nerwowość na rynku PLN.

(wtorek, 23-01, 8:00)

Za nami
Wczorajszy brak publikacji istotnych danych makro z największych gospodarek globu oraz świąteczna nieobecność inwestorów z USA skierowały uwagę uczestników rynków finansowych na informacje ekonomiczne z Japonii. W roli głównej wystąpił gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda, który pozytywnie wypowiedział się nt. perspektyw gospodarczych Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego optymizm w tej sprawie zwiększył rynkowe oczekiwania dotyczące zmiany łagodnego kursu monetarnego BoJ oraz wywindował notowania jena wobec dolara do najwyższego poziomu od 4 miesięcy. W ślad za pikującym rynkiem USD/JPY (min. 110,33 o g. 19:50) rósł kurs EUR/USD (max. 1,2297 o g. o 11:30). Skalę umocnienia wspólnej waluty potęgowała dodatkowo jastrzębia wypowiedź członka Rady Prezesów ECB i prezesa Banku Estonii Ardo Hanssona. W opinii tego polityka Europejski Bank Centralny może definitywnie zakończyć program skupu obligacji we wrześniu br., jeśli wzrost gospodarczy i inflacja w Eurolandzie nadal będą ewoluować zgodnie z oczekiwaniami Rady. To właśnie na fali narastających spekulacji ws. zaostrzania polityki pieniężnej ECB w minionym tygodniu na rynku giełdowym zwiększyła się liczba otwartych długich pozycji w euro do rekordowych 144.691 kontraktów. Na przeciwnym biegunie w tej statystyce znajduje się amerykańska waluta. Według agencji CFTC w tym czasie wartość krótkich zakładów w dolarze prawie się podwoiła (z 5,4 mld USD do 10,1 mld USD). Waluty spod znaku EM (w tym złoty) podążały za głównym nurtem zmian na rynku G10. W efekcie polska waluta wyraźnie zyskała do taniejącego globalnie dolara. Kurs USD/PLN po raz pierwszy od 17 grudnia 2014 roku zameldował się poniżej granicy 3,4000 (min. 3,3899 o g. 11:30). Mniejsze emocje panowały na rynkuEUR/PLN, gdzie złoty zakotwiczył się w przedziale wahań od min. 4,1649 do max. 4,1766. Dobre nastawienie inwestorów do polskiej waluty podtrzymał wyższy od prognoz finalny wynik polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu (2,1% vs oczekiwane 2%). Wieczorem korzystną sytuację euro oraz walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej poprawiły dodatkowo optymistyczne doniesienia z Grecji, której rząd zatwierdził pakiet reform, co umożliwi wypłatę kolejnej, przedostatniej transzy z wartego 86 mld EUR pakietu pomocowego dla Hellady.
Przed nami
Przystawką przed jutrzejszymi, bardzo ważnymi publikacjami z Eurolandu (inflacja HICP) i z USA (produkcja przemysłowa) będzie dzisiejsze ogłoszenie wyniku indeksu NY Empire State (o g. 14:30). Wskaźnik ten obrazuje koniunkturę gospodarczą w całym stanie Nowy Jork. Zdaniem analityków tylko rezultat znacznie odbiegający od prognoz mógłby zmienić układ sił na rynkach walutowych. Do środy ewentualne zmiany będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: EUR/USD wsparcie: 1,2200, opór: 1,2300; EUR/PLN wsparcie: 4,1640, opór: 4,1800; USD/PLN wsparcie: 3,3900, opór: 3,4500. Pod kątem funta warto mieć na uwadze dzisiejsze wyniki brytyjskiej inflacji (o g. 10:30).
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.