EUR/PLN min. 4,1466, najniżej od sierpnia 2015.

(czwartek, 04-01, 8:00)

Początek roku przyniósł dalsze umocnienie złotego potęgowane przez globalny wzrost apetytu na ryzyko. Polskiej walucie nie zaszkodziły nawet wczorajsze, znacznie gorsze od oczekiwań, wyniki polskiej inflacji CPI w grudniu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Ten paradoks tłumaczą dane makroekonomiczne z ostatnich tygodni, które potwierdzają, że światowa gospodarka przyspiesza. Globalna poprawa koniunktury powoduje spadek popytu na główną walutę rezerwową, jaką jest dolar oraz na bezpieczne waluty takie jak japoński jen i szwajcarski frank. W tej sytuacji prym wiodą euro i waluty rynków wschodzących (np. brazylijski real, czy argentyńskie peso). Kurs EUR/USD osiągnął niedawno pułap 1,2082 (najwyżej od września 2017). Rekordowo drogi jest także relatywnie wysoko oprocentowany złoty, który na przełomie roku zyskał zarówno do drożejącego euro (EUR/PLN min. 4,1466, najniżej od sierpnia 2015), jak i wobec słabnącego dolara (USD/PLN min. 3,4452). Wczorajsza publikacja protokołu z grudniowego posiedzenia FOMC nieco poprawiła perspektywy amerykańskiej waluty, gdyż wśród polityków z FED przeważają jastrzębie nastroje potwierdzające wysokie prawdopodobieństwo trzech podwyżek stóp funduszy federalnych w tym roku. Jednak przysłowiową "kulą u nogi" dolara pozostaje uporczywie niska inflacja za oceanem. Jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy mogą okazać się cenną wskazówką dla ustalenia kierunku dalszych zmian na rynku bazowym EUR/USD (wsparcie: 1,2000, opór: 1,2080) oraz na rynku PLN (EUR/PLN wsparcie: 4,1450, opór: 4,1800, USD/PLN wsparcie: 3,4450, opór: 3,4800). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.