Groźba paraliżu administracji USA i raport MFW dot. rezerw walutowych psują nastroje wokół dolara. Min. EUR/PLN 4,1602, USD/PLN 3,3914.

(piątek, 19-01, 8:00)

Za nami
Czwartek upłynął na rynkach walutowych pod znakiem pogorszenia nastrojów wokół dolara. Jedną z głównych przyczyn tej tendencji była narastająca niepewność dot. wyniku prac i głosowania w amerykańskim Kongresie nad prowizorium budżetowym, które pozwoliłoby zwiększyć bliski wyczerpania limit zadłużenia USA. Klimat wokół zielonej waluty psuły także nowe, protekcjonistyczne komentarze Trumpa dot. Meksyku i Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA). Negatywnie rozczarowały informacje Apple nt. wielkości podatku od zagranicznych aktywów firmy (38 mld USD), która nie powinna mieć wpływu na pozycję dolara. Spośród długofalowych czynników zwiększających podaż amerykańskiej waluty analitycy wskazują na trwającą dywersyfikację walutową dokonywaną przez państwowe fundusze inwestycyjne oraz banki centralne. Sprzyja temu poprawa globalnej koniunktury gospodarczej, która przemawia za zwiększaniem w portfelach inwestycyjnych udziału aktywów w walutach innych niż dolar. Tę prawidłowość potwierdził najnowszy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W reakcji na te informacje kurs EUR/USD stopniowo piął się w górę, osiągając w kulminacyjnym momencie tego trendu poziom 1,2279 (dziś o g. 8:40). Przed jeszcze większymi stratami uchroniła dolara informacja o najniższej od lutego 1973 roku liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (220 tys. vs prognoza 250 tys.). Według statystyk był to największy tygodniowy spadek od kwietnia 2009 roku (-49 tys.). Korzystny dla amerykańskiej waluty odbiór tych informacji zagłuszyła neutralna wypowiedź członka zarządu ECB Benoit'a Coeuré, który wbrew wcześniejszym spekulacjom nie odniósł się do aprecjacji euro. Jednocześnie nowych sprzymierzeńców wspólnej walucie dostarczyły analizy ekonomistów agencji Reutersa, wg których wysokie ceny ropy skierują inflację w Eurolandzie blisko celu nakreślonego przez ECB (tj. 2%). Słabość dolara wykorzystały waluty rynków wschodzących, wspierane dodatkowo pozytywnymi sygnałami makro z Chin. Gospodarka Państwa Środka wzrosła w ubiegłym roku w najszybszym tempie od dwóch lat (6,9%), przy czym stosunek długu do PKB w tym kraju spadł po raz pierwszy od 2011 roku. Optymistyczne nastroje inwestycyjne dotarły także do Polski. Dzięki nim kurs EUR/PLN zdołał pokonać silny punkt wsparcia 4,1640 (min. 4,1602 o g. 16:20), natomiast rynek USD/PLN spadł do min. 3,3914 (dziś o g. 4:30). Zyski walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej ograniczyły niepokojące informacje z Rosji. MSZ tego kraju poinformowało, że niektóre zapisy przyjętej na Ukrainie ustawy o reintegracji Donbasu należy ocenić jako "przygotowanie do nowej wojny".
Przed nami
Dziś drogowskazem dla inwestorów z rynku PLN będą informacje z polskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (g. 14:00). Analitycy spodziewają się gorszych wyników w stosunku do poprzedniego miesiąca, co może niekorzystnie wpływać na notowania złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,1860, USD/PLN: 3,4300). W przypadku dobrych danych należy się liczyć z umocnieniem polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1600, USD/PLN: 3,3860), ale jego zakres ograniczy oczekiwanie na konkluzje zjazdu SPD. W niedzielę niemieccy socjaldemokraci zdecydują o ewentualnym formalnym rozpoczęciu rozmów z partią kanclerz Merkel ws. utworzenia rządu koalicyjnego. Niepewność w tej sprawie może ciążyć notowaniom wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2165), ale to nic w porównaniu z obawami przed paraliżem administracji amerykańskiej. Jeśli dzisiejsze głosowanie Senatu USA nad prowizorium budżetowym przyjętym wczoraj przez Izbę Reprezentantów zakończy się fiaskiem administracja Trumpa będzie zmuszona zawiesić pracę. Ryzyko takiego scenariusza grozi dalszą przeceną zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2280). Pomyślny dla Republikanów przebieg głosowania w Kongresie może dostarczyć inwestorom solidnych argumentów za odbudową pozycji dolarowych. Gracze z rynku GBP czekają na wyniki brytyjskiej sprzedaży detalicznej (o g. 10:30).
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.