Trump i amerykańskie zamówienia nie powstrzymały fali umocnienia złotego. Min. EUR/PLN 4,1312, USD/PLN 3,3074.

(poniedziałek, 29-01, 8:00)
  
Za nami
Dolar ma za sobą najgorszy tydzień od maja ur. Na przestrzeni ostatnich pięciu dni indeks mierzący wartość amerykańskiej waluty wobec koszyka jej sześciu największych rywali (euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego) stopniał aż o 1,63%. W tym czasie kurs EUR/USD wzrósł o 1,67%, osiągając w szczytowym punkcie tego trendu najwyższy poziom od połowy grudnia 2014 roku. W ostatnich dniach najbardziej destrukcyjnym wydarzeniem dla zielonej waluty była środowa wypowiedź sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina, który powiedział m.in., że tani dolar jest dobry dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Na wartość amerykańskiej waluty niekorzystnie wpływały narastające obawy przed wojną handlową USA z resztą świata (więcej na ten temat w naszych ostatnich Alertach FX24). W piątek, w serię pesymistycznych dla dolara wiadomości wpisał się niższy od prognoz, wstępny wynik wzrostu gospodarczego za oceanem w IV kwartale ur. (2,6% vs prognoza 3,0%). Jednak negatywny wydźwięk tej publikacji zneutralizował największy od 6 miesięcy wzrost zamówień na dobra trwałego użytku w USA (2,9% wobec oczekiwanych 0,8%). Podobny skutek odniosło zaskakująco stonowane wystąpienie Donalda Trumpa na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos oraz prezydenckie sprostowanie wcześniejszych wypowiedzi Mnuchina. Równoważące się anty i pro-dolarowe informacje spowodowały, że w piątek na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku kurs EUR/USD wyniósł 1,2420 (-0,24% od g. 8:00). Dużo gorzej dla dolara wypadł piątkowy bilans notowań USD/JPY (min. 108,28), podczas których jena wspierała optymistyczna wypowiedź prezesa Banku Japonii Harahiko Kurody. W opinii tego polityka japońska gospodarka będzie nadal rosnąć w umiarkowanym tempie, a oczekiwania inflacyjne nieznacznie wzrosną. Niechęć inwestorów do dolara podtrzymała wysokie zainteresowanie walutami rynków wschodzących (EM), a wśród nich także złotym. Dzięki temu nasi importerzy mogli kupić w piątek euro o ponad 4 grosze taniej niż w poniedziałek (min. 4,1312 o g. 18:00). W podsumowaniu ubiegłego tygodnia warto zauważyć, że jeszcze bardziej spektakularny spadek notowań miał miejsce na rynku USD/PLN, gdzie w kulminacyjnym momencie przeceny dolara i umocnienia polskiej waluty kurs osunął się do min. 3,3074 [w czwartek] tj. prawie o 11 groszy niżej niż w poniedziałek i najniżej od października 2014 roku. Złotego wspierały również wiadomości z Wielkiej Brytanii informujące o przyspieszeniu wzrostu gospodarczego w IV kw. do 0,5% oraz zmniejszające obawy przed negatywnymi skutkami Brexitu. Kurs GBP/USD wzrósł w piątek do max. 1,4287 (o g. 10:30), a rynek GBP/PLN do max. 4,7518 (o g. 10:30).
Przed nami
W dniu dzisiejszym na tendencje na rynkach globalnych mogą wpłynąć dwa ważne wydarzenia. Pierwszym z nich będzie publiczne wystąpienie członka zarządu ECB Sabine Lautenschläger (o g. 11:45), dotychczasowej zwolenniczki stopniowego zaostrzania europejskiej polityki monetarnej. Podtrzymanie przez nią swojego stanowiska będzie przemawiać za droższym euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2540). Drugim ważnym zdarzeniem będzie popołudniowa publikacja amerykańskiego wskaźnika PCE core (miara inflacji bazowej bacznie obserwowana przez FED). Wzrost bazowych cen konsumpcyjnych powyżej 1,6% (w ujęciu rocznym) mógłby przywrócić inwestorom nadwątloną wiarę w dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2360). Pod kątem graczy z rynku PLN, najlepszą kombinacją dla kupujących polską walutę byłoby połączenie ostrożnej wypowiedzi Lautenschläger z gorszymi danymi z USA (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1300, USD/PLN: 3,3070). Przeciwny scenariusz zadziała odwrotnie na rynek PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,1550, USD/PLN: 3,3500). W tym tygodniu na horyzoncie widać już następne arcyważne wydarzenia ekonomiczne.Należą do nich: środowa publikacja wstępnego wyniku inflacji HICP ze strefy euro, decyzja FED ws. stóp procentowych (również w środę) oraz piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.