Komunikat FOMC zwiększył szanse 4 podwyżek stóp FED w tym roku i wzmocnił dolara. Max. USD/PLN 3,3538.

(czwartek, 01-02, 8:00)

Za nami
W styczniu, już po raz trzeci z rzędu, miesięczny bilans rynku EUR/USD wypadł na korzyść euro. Od początku roku motorem napędowym notowań wspólnej waluty były coraz lepsze, a chwilami wręcz znakomite dane makro z gospodarki Starego Kontynentu. Za tak wyraźnym umocnieniem euro stoją znaczne przepływy kapitałowe. Tylko w ubiegłym miesiącu do europejskich funduszy inwestycyjnych napłynęło aż 22 mld EUR nowego kapitału. Wczoraj w pozytywny obraz gospodarczy UE wpisał się wyższy od oczekiwań wynik inflacji HICP w Eurolandzie (1,3% vs prognoza 1,2%). Na plus zaskoczyła również informacja nt. wzrostu inflacji bazowej tj. z wyłączeniem cen żywności i energii (z 1,1% do 1,2%). Pozytywne sygnały makro ze strefy euro podtrzymały oczekiwania inwestorów ws. bliskiego końca polityki stymulacyjnej Europejskiego Banku Centralnego oraz podbiły kurs EUR/USD do max. 1,2475 (o g. 16:30). Korzystny dla euro odbiór wspomnianych publikacji nieco zagłuszyła ostrożna wypowiedź członka zarządu ECB Benoit'a Coeuré. W jego opinii Bank powinien utrzymać stopy procentowe ECB na rekordowo niskich poziomach jeszcze przez długi czas po zakończeniu programu skupu aktywów (QE). Styczniowej aprecjacji euro sprzyjał słaby dolar, dla którego był to najgorszy miesiąc od marca 2016 roku. W tym czasie indeks mierzący zmianę wartości amerykańskiej waluty wobec jej szczęściu największych rywali na świecie stopniał o ponad 3% (3,2%), co w ciągu ostatniej dekady zdarzyło mu się zaledwie dziesięć razy. Teoretycznie spadek tego wskaźnika mógł być jeszcze większy, gdyby nie ogłoszony wczoraj dużo wyższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (234 tys. vs prognoza 180 tys.). Podobny skutek odniosła publikacja komunikatu Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) podsumowująca jego cykliczne posiedzenie poświęcone amerykańskiej polityce pieniężnej. Choć decyzja o pozostawieniu stóp FED na niezmienionym poziomie (tj. 1,25% -1,50%) była przesądzona to inwestorzy uważnie wczytywali się w słowa podsumowania opinii członków FOMC. W jego treści po raz pierwszy padło optymistyczne stwierdzenie, że "inflacja wzrośnie w tym roku i ustabilizuje się wokół dwuprocentowego celu Komitetu". Pozytywne sygnały z FOMC ws. wzrostu cen za oceanem zwiększyły rynkowe prawdopodobieństwo realizacji optymistycznego scenariusza 4 podwyżek stóp FED w tym roku oraz pomogły zielonej walucie odrobić wczorajsze straty. W rezultacie na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku (o g. 22:00) kurs EUR/USD osiągnął poziom 1,2415. Po wtorkowej wyprzedaży na rynkach wschodzących, wywołanej największym od sierpnia ur. spadkiem notowań amerykańskich indeksów giełdowych, wczoraj obserwowaliśmy odreagowanie. Dzięki temu swoje wyjściowe położenie poprawił również złoty. W najniższym punkcie kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,1466 (o g. 12:30), natomiast rynek USD/PLN osiągnął wartość 3,3255 (o g. 14:30). Zyski walut spod znaku EM ograniczył wieczorny comeback dolara.
Przed nami
Dziś przypada pierwszy dzień miesiąca, stąd czeka nas publikacja wskaźników aktywności w sektorze przemysłu (PMI, ISM) w Niemczech, w całej strefie euro, w Wielkiej Brytanii, w USA, a także w Polsce. Dobre wyniki z Eurolandu będą wspierać wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,2475), natomiast pozytywne sygnały zza oceanu zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia: 1,2350). Jeżeli chodzi o dane z Polski to analitycy spodziewają się wzrostu wskaźnika PMI w stosunku do poprzedniego miesiąca z 55 pkt do 55,2 pkt. Realizacja tej prognozy może dać impuls do nowych zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1300, USD/PLN: 3,3250). Niższy wzrost aktywności w polskim przemyśle pogorszy nastroje wokół naszej waluty i zachęci do realizacji zysków przed jutrzejszą bardzo ważną publikacją miesięcznego raportu Departamentu Pracy USA (punkty oporu EUR/PLN: 4,1700, USD/PLN: 3,3630). Jeszcze dziś popołudniu uwagę inwestorów będą przyciągać informacje z USA dot. liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz kosztów i wydajności pracy, które mogą być traktowane jak papierek lakmusowy piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy.
Kalendarz ekonomiczny ...    
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.