Zwrot na rynku bazowym studzi apetyt na złotego. Max. EUR/PLN 4,1575, USD/PLN 3,4619.

(poniedziałek, 08-01, 8:00)

Za nami
Remisowe dane makroekonomiczne z obu stron Atlantyku spowodowały w piątek zatrzymanie trendu osłabienia dolara. Realizacja spodziewanego scenariusza spadku inflacji HICP w Eurolandzie (z 1,5% r/r w listopadzie do 1,4% r/r w grudniu) ostudziła wysokie oczekiwania inwestorów na tegoroczne zamknięcie programu skupu aktywów przez ECB, zmniejszając apetyt na wspólną walutę. Natomiast złe wrażenie jakie wywołał zaskakująco niski wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym w grudniu (148 tys. vs prognoza 190 tys.) zostało szybko zatarte przez wyższy od oczekiwań wzrost średniej płacy godzinowej Amerykanów w ubiegłym miesiącu (do 2,5% r/r). Relatywnie wysoka presja płacowa za oceanem ożywiła nadzieje inwestorów na niedalekie odbicie inflacji oraz szanse na kolejną podwyżkę stóp FED w marcu (którą rynek wycenia teraz z 70% prawdopodobieństwem). Jednak nadmierny wzrost optymizmu wytłumił spadek wskaźnika ISM dla amerykańskiego sektora usług (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Wyrównane wyniki gospodarcze i zbliżający się weekend skłoniły graczy z rynku EUR/USD do realizacji zysków, dzięki czemu kurs spadł do min. 1,1999. Mimo spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia w USA i umocnienia dolara, inwestorzy z Wall Street pozostali w doskonałych nastrojach. Utrzymujący się wysoki popyt na akcje amerykańskich blue chipów doprowadził do wzrostu głównych indeksów do rekordowego poziomu (DJI: +0,88% do 25295,87 pkt; S&P500: +0,70% do 2743,15 pkt; NASDAQ: +0,83% do 7136,56 pkt) , przypieczętowując doskonały początek giełdowego roku. Spadek optymizmu na rynku naftowym (spowodowany wzrostem produkcji ropy w USA) w połączeniu z wyhamowaniem przeceny amerykańskiej waluty, stanowiły niekorzystną kombinację dla rynków wschodzących, gdzie doszło do ochłodzenia nastrojów. Przykręcenie  kurka z kapitałem zmniejszyło presję na umocnienie złotego prowadząc do wzrostu wartości euro oraz dolara na rynku PLN (max. EUR/PLN: 4,1575, USD/PLN: 3,4619).
Przed nami
Nowy tydzień zapowiada się interesująco zarówno pod kątem nowych danych makro, jak i wystąpień publicznych przedstawicieli największych banków centralnych. Na pierwszy plan wysuwają się wyniki Indeksu Sentix i sprzedaży detalicznej ze strefy euro (dziś), a także produkcji przemysłowej z Niemiec (jutro). Jednak punktem kulminacyjnym tygodnia będzie publikacja danych nt. amerykańskiej inflacji PPI (czw.) i CPI (pt.). Inwestorzy z dużym zainteresowaniem będą również śledzić liczne wypowiedzi polityków Banku Rezerwy Federalnej zaplanowane w tym tygodniu (m.in. prezesa FED z San Francisco Johna Williamsa - dziś, prezesa FED z Nowego Jorku Williama Dudleya - czwartek). Ciekawe będzie także piątkowe wystąpienie prezesa Bundesbanku Jensa Weidmanna typowanego na następcę Draghi'ego w 2019 roku. Kierunek zmian na rynku EUR/USD będzie zależał od perspektyw polityki pieniężnej FED i ECB. Dane i wypowiedzi wskazujące na zwiększenie zbieżności działań obu banków będą premiować euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2085), natomiast wzrost rozbieżności ich kursu wpłynie korzystnie na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1960). Złoty będzie podążał za wspólną walutą (wsparcie: EUR/PLN 4,1400, USD/PLN 3,4300, opór: EUR/PLN 4,1720, USD/PLN 3,4800). Dodatkowym czynnikiem zmienności na rynku PLN będą informacje ekonomiczne z krajowego podwórka (posiedzenie RPP – śr.).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.