Przedsiębiorcy z EZ 😟 vs 😀 konsumenci z USA

 (środa, 31-08, 8:50)


 Niemcy: w sierpniu inflacja CPI wyrównała 70-letni rekord odnotowany w maju br.
Komisja Europejska: w sierpniu nastroje w gospodarce Eurolandu są najgorsze od półtora roku.
USA: zaufanie konsumentów poprawiło się w sierpniu po raz pierwszy od czerech miesięcy.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) i w Eurolandzie (HICP) oraz amerykański raport ADP. 


Za nami
Wtorkowa sesja walutowa upłynęła pod znakiem aprecjacji euro (EUR/USD max. 1,0055) oraz złotego (EUR/PLN min. 4,7204, USD/PLN min. 4,7001). Waluty EU zyskały dzięki niższym cenom energii oraz wysokim oczekiwaniom na 75-punktową podwyżkę stóp Europejskiego Banku Centralnego we wrześniu.   ● [DE]   Wczoraj nowym argumentem dla ECB za szybką normalizacją polityki pieniężnej stały się sierpniowe dane o niemieckiej inflacji CPI, która wyrównała 70-letni rekord odnotowany w maju br., a na dodatek okazała się wyższa od oczekiwań analityków (7,9% r/r vs prognoza 7,8%).   ● [KE]   Unijne zyski limitował najniższy od 19 miesięcy wynik indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro. W sierpniu wskaźnik Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm z Eurolandu stopniał do 97,6 pkt (z 98,9 pkt w lipcu).   ● [CB, JOLTS]   Jednocześnie pozycji dolara bronił pierwszy od czterech miesięcy wzrost indeksu zaufania amerykańskich konsumentów w sierpniu (Conference Board: 103,2 pkt vs prognoza 97,9 pkt; poprzednio 95,3 pkt). Makroekonomicznym wsparciem dla zielonej waluty stała się także wiadomość o niespodziewanym wzroście liczby wakatów w gospodarce USA w lipcu (JOLTS: 11,24 mln vs. prognoza 10,47 mln; poprzednio 11,04 mln).

Przed nami
   ● [GUS]   Ostatni dzień wakacji przyniesie publikacje wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego o krajowej inflacji CPI. Analitycy oczekują niewielkiego spadku jej dynamiki z 15,6% r/r w lipcu do 15,5% w sierpniu. Taki stan rzeczy może zwiększyć oczekiwania rynku ws. bliskiego zakończenia cyklu podwyżek stóp NBP, co byłoby szkodliwe dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,8000). W przypadku CPI powyżej 15,5% należy się liczyć ze wznowieniem przez inwestorów gry na kolejną 50-punktową podwyżkę RPP, co z kolei powinno umocnić PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,7000).   ● [HICP, ADP]   Aby odczytać kierunek notowań popularnego eurodolara warto skupić się na publikacjach danych o inflacji cen konsumpcyjnych w strefie euro oraz raportu ADP w USA. HICP powyżej 9% zwiększy presję na ECB ws. 75-punktowej podwyżki stóp we wrześniu, co rzecz jasna zagra na korzyść wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0060). Natomiast wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym zrobi dobrą reklamę dolarowi przed piątkowymi payrolls'ami (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9980). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

NBP w punkcie zwrotnym, a gospodarka na równi pochyłej

 (wtorek, 30-08, 8:50)


 Glapiński (NBP): jesteśmy blisko punktu zwrotnego.
BIEC: coraz gorzej w polskiej gospodarce.
Deutsche Welle: cztery międzynarodowe organizacje sędziowskie domagają się od TSUE unieważnienia polskiego KPO.
Von der Leyen (KE): Komisja planuje interwencję na rynku energii.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacja CPI w Niemczech, indeks zaufania konsumentów w USA oraz amerykański raport JOLTS. 
 

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się na rynku walutowym niekorzystnie dla złotego (EUR/PLN max. 4,7573, USD/PLN max. 4,7919).   ● [RPP]   Naszej walucie zaszkodziły słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego o tym, że „jesteśmy [RPP] blisko punktu zwrotnego [w polskiej polityce pieniężnej]”. Wg Adama Glapińskiego „może wyłonić się taki scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 pb. albo dwa razy po 25 pb. Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych (…)”.   ● [BIEC]   Oprócz politycznego, makroekonomicznym problemem dla naszego pieniądza stał się spadek krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC w sierpniu (z 153,3 pkt do 152,6 pkt). W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że „jest coraz gorzej w gospodarce”.   ● [KPO]   Dodatkowym źródłem niepokoju inwestorów z rynku PLN stał się news Deutsche Welle o tym, że cztery międzynarodowe organizacje sędziowskie domagają się od TSUE unieważnienia polskiego KPO.   ● [Gaz]   Straty złotego zmniejszyła korekta wzrostowa popularnego eurodolara. Kurs EUR/USD powrócił powyżej parytetu (max. 1,0029) po tym jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała pilne działania Unii Europejskiej mające obniżyć rekordowe w ostatnim czasie ceny energii. Poza tym minister gospodarki Niemiec Robert Habeck poinformował, że magazyny gazu naszych sąsiadów zza Odry szybko się zapełniają i w przyszłym miesiącu mogą osiągnąć cel ustalony na październik na poziomie 85%. Pod wpływem tych wypowiedzi ceny niebieskiego paliwa w holenderskim hubie TTF stopniały wczoraj o ponad 15%.

Przed nami
Dziś zapowiada się ciekawy dzień, pełen nowych danych makroekonomicznych.   ● [KE]   Już o godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje wskaźniki prognozujące kierunek rozwoju ekonomicznego strefy euro. Ich spadek w sierpniu może znów zdeprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8000).   ● [DE]   W dalszej części dnia zobaczymy jak kształtowały się w sierpniu ceny konsumpcyjne w Niemczech.   ● [MNB]   W tym samym czasie (tj. o g. 14:00) poznamy decyzje Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych. Rynek spodziewa się kolejnej podwyżki z 10,75% do 11,75%.   ● [USA]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk, gdzie zaplanowano publikację indeksu zaufania amerykańskich konsumentów – Conference Board. Jego ew. spadek może podciąć skrzydła dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0100), na czym skorzystałby złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,7000). Na makro-agendzie zielonej waluty jest dziś jeszcze raport JOTLS, który poinformuje nas o liczbie wakatów w amerykańskiej gospodarce. Gracze z rynku USD posłuchają też wystąpienia publicznego prezesa oddziału Fed w Nowym Jorku Johna Williamsa. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Jastrzębie deklaracje

   (poniedziałek, 29-08, 8:50)


 Powell (Fed): przywrócenie stabilności cen będzie wymagało utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej.
Reuters: część polityków ECB chce przedyskutować 75-podwyżkę stóp na wrześniowym posiedzeniu.
USA: w lipcu inflacja PCE core nadspodziewanie spadła.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce (śr.) i Eurolandzie (śr.), indeks PMI dla polskiego przemysłu (czw.) oraz raport Departamentu Pracy USA (pt.).

Za nami
W piątek kursy walut kręciły się wokół europejskiej oraz amerykańskiej polityki pieniężnej.   ● [ECB]   W pierwszej części sesji walutowe wahadło przechyliło się na korzyść walut EU dzięki newsowi Reutersa o tym, że niektórzy decydenci Europejskiego Banku Centralnego chcą przedyskutować podwyżkę stóp procentowych o 75 pb. na wrześniowym posiedzeniu, nawet jeśli groziłoby to recesją w strefie euro, ponieważ pogarszają się perspektywy inflacji. Pod wpływem tych doniesień prawdopodobieństwo takiego scenariusza mierzone cenami kontraktów terminowych wzrosło do 50%.   ● [Fed]   Zyski euro (EUR/USD max. 1,0090) i walut CEE (EUR/PLN min. 4,7299, USD/PLN min. 4,7043) ograniczył jastrzębi ton przemówienia prezesa Fed na sympozjum w Jackson Hole, który przesunął rynkowe wahadło stronę dolara. Jerome Powell powiedział, że „przywrócenie stabilności cen [w USA] będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania przez pewien czas restrykcyjnej polityki”. Dodał, że „dane historyczne zdecydowanie ostrzegają przed przedwczesnym poluzowaniem polityki monetarnej”. Pod wpływem tych słów inwestorzy zwiększyli oczekiwania dot. docelowego poziomu stóp funduszy federalnych do 3,82% (tj. najwyżej od 2 miesięcy).   ● [Makro]   Zdobycze zielonej waluty (EUR/USD min. 0,9914) zmniejszyła wiadomość o nadspodziewanym spadku dynamiki amerykańskich cen bazowych w lipcu (PCE core 4,6% r/r vs prognoza 4,7%; poprzednio 4,8%). Komentując te wyniki, prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphael Bostic powiedział, że skłaniają go one do oddania głosu za 50-punktową podwyżką stóp funduszy federalnych we wrześniu. 

Przed nami
Rozpoczynający się tydzień przyniesie wiele publikacji z gospodarek: Polskiej, Eurolandu i USA, które dostarczą nam wskazówek ws. wrześniowych decyzji RPP, ECB i Fed.   ● [PLN]   Gracze z rynku PLN odliczają już dni do środowej publikacji wstępnych danych o inflacji cen konsumpcyjnych. Dalszy wzrost cenowej dynamiki w sierpniu zwiększy oczekiwania rynku na kolejną 50-punktową podwyżkę stóp NBP, co powinno umocnić złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,7000). Natomiast polski CPI poniżej 15,4% będzie przemawiać za mniejszym ruchem, a nawet zakończeniem cyklu normalizacji stóp, co może odbić się czkawką PLNowi (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8000).   ● [EUR,USD]   Gracze globalni czekają na środowe dane o inflacji HICP ze strefy euro oraz na piątkowy raport Departamentu Pracy USA. Wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych w Eurolandzie zwiększy nacisk na ECB ws. 75-punktowej podwyżki stóp we wrześniu, co będzie sprzyjać wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0100) . Z kolei wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym będzie argumentem dla Fed za kolejną 75-punktową podwyżką stóp funduszy federalnych w przyszłym miesiącu, co z kolei może zenergetyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych w tym tygodniu warto również śledzić ogłoszenie indeksu zaufania konsumentów w USA (wtorek), finalnego wyniku polskiego PKB w II kw., amerykańskiego raportu ADP (środa) oraz indeksu PMI dla krajowego sektora przemysłu (czwartek). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Bilion argumentów za juanem

  (piątek, 26-08, 8:50)


 Chińskie władze wprowadziły nowy bodziec fiskalny o wartości jednego biliona juanów aby przyspieszyć wzrost gospodarczy.
Niemcy: w II kwartale gospodarka niespodziewanie wzrosła (k/k).
USA: Departament Handlu zrewidował w górę dane nt. wzrostu gospodarczego w II kw.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezesa Fed w Jackson Hole oraz inflacja PCE core z USA. 

Za nami
W czwartek pierwszy raz po dłuższej przerwie nadeszły dość pokrzepiające informacje z Chin oraz z Niemiec.   ● [ChRL]   Źródłem optymizmu za Wielkim Murem stała się wiadomość, że chińskie władze uruchomiły kolejny bodziec fiskalny o wartości jednego biliona juanów w celu przyspieszenia wzrostu w gospodarce dotkniętej dużymi problemami krajowego sektora nieruchomości, ograniczeniem mobilności w czasie pandemii Covid-19 i poważnie odczuwanymi niedoborami energii. Wsparcie Pekinu poprawiło nastroje wokół juana (USD/CNH min. 6,8484) oraz pozostałych walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN min. 4,7358, USD/PLN min. 4,7480).   ● [DE]   Na PLNa równie budująco oddziaływały finalne dane nt. PKB Niemiec w II kw., które pokazały, że w okresie od kwietnia do czerwca największa gospodarka europejska urosła o 0,1% k/k, podczas gdy wstępny wynik wskazywał na stagnację. Korzystnie dla naszej waluty wypadł także indeks instytutu IFO, wg którego nastroje niemieckich przedsiębiorców pogorszyły się w sierpniu dużo mniej, niż przewidywano (88,5 pkt vs prognoza 86,7 pkt; poprzednio 88,7 pkt). Pod wpływem tych publikacji kurs EUR/USD powrócił na chwilę powyżej parytetu (max. 1,0034).   ● [USA]   Pozycji dolara broniła wzrostowa rewizja danych nt. PKB USA za II kw. (z -0,8% p.a do -0,6%). Z odsieczą zielonej walucie przyszedł również niespodziewany spadek liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (243 tys. vs prognoza 254 tys.; poprzednio 245 tys.). 

Przed nami

   ● [Jackson Hole]   Finalnym akordem tygodnia będzie wystąpienie prezesa Fed podczas dorocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. To wydarzenie od lat przyciąga uwagę ekonomistów i inwestorów, ponieważ często są tam komunikowane ważne decyzje dotyczące amerykańskiej polityki pieniężnej. Tym razem rynek czeka na wskazówki ws. ścieżki normalizacji stóp procentowych w USA.   ● [Scenariusze]   Wg analityków banku Goldman Sachs Jerome Powell powtórzy argumenty za wolniejszym tempem zaostrzania polityki pieniężnej, co może szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0050) oraz sprzyjać jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,7400). Jeżeli jednak przewodniczący zapowie, że Bank utrzyma 75-punktową skalę podwyżek stóp w kolejnych miesiącach wówczas zielona waluta dostanie wiatru w żagle (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9950). W tym scenariuszu należy się liczyć z dużą przeceną walut spod znaku EM, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8500).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje bardzo ważnych danych nt. inflacji PCE core w USA oraz ogłoszenie finalnej wartości indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Nieruchomości chwieją rynkami

  (czwartek, 25-08, 8:50)


 USA: w lipcu panował zastój w zamówieniach na dobra trwałego użytku.
Kashkari (Fed): amerykański bank centralny „musi zaostrzyć politykę monetarną”.
Złoty jest historycznie najtańszy wobec franka szwajcarskiego.
Kalendarz Eko: indeks IFO z Niemiec, protokoły ECB i RPP, zrewidowany PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims. 

Za nami
   ● [ChRL]   W środę na rynkach utrzymywały się anty-inwestycyjne nastroje (WIG20: -2,18%), gdyż pogłębiający się kryzys na rynku nieruchomości w Chinach pogorszył globalne perspektywy ekonomiczne. Giełdowa wartość chińskiego dewelopera Logan Group spadła wczoraj o ponad połowę gdy po trzymiesięcznym zawieszeniu akcje wróciły do obrotu. Wg Financial Times inwestorzy wyceniają prawie 130 mld USD strat poniesionych na zadłużeniu chińskich firm deweloperskich. Niepokojące informacje z drugiej największej gospodarki świata podważyły zaufanie nie tylko do juana ale także do pozostałych walut rynków wchodzących, wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,7887, USD/PLN max. 4,8156, CHF/PLN max. 4,9976 tj. najwyżej w historii).   ● [USA]   Dodatkowym obciążeniem dla walut spod znaku EM był głos prezesa oddziału Fed w Minneapolis za utrzymaniem agresywnego tempa podwyżek stóp w USA. Ten scenariusz przywrócił apetyt na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min 0,9910). Wg Neela Kashkari'ego połączenie „maksymalnego zatrudnienia” i „bardzo wysokiej inflacji” sprawia, że podejście Fed „jest bardzo jasne: musimy zaostrzyć politykę pieniężną, aby przywrócić równowagę”. Zyski zielonej waluty przycięła jednak wiadomość o zastoju w zamówieniach na amerykańskie dobra trwałego użytku w lipcu (0% m/m vs prognoza 0,5%; poprzednio 2,2%).

Przed nami
   
● [Kalendarz Eko]   Dziś rozpoczyna się newralgiczne dla inwestorów, trzydniowe sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole (w Stanie Wyoming, USA). Zanim wysłuchamy opinii prezesa Fed (jutro), dziś poznamy zapisy z ostatnich posiedzeń ECB, RPP oraz dane nt. nastrojów niemieckich przedsiębiorców w sierpniu i zrewidowanego wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w II kw.   ● [Scenariusze]   Jastrzębie protokoły, wyższy od prognoz IFO z Niemiec i niższy PKB USA (punkt oporu EUR/USD: 1,0040) poprawią pozycję wyjściową złotego przed wystąpieniem Powella (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,7500), a odwrotny splot wyników ekonomicznych ją osłabi (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8500). W drugim scenariuszu należy się liczyć z jeszcze niższym eurodolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9940).   ● [Gaz]   Pod kątem euro i walut Regionu CEE warto także śledzić notowania kontraktów terminowych na gaz. Dalszy wzrost cen tego surowca pogłębi obawy przed kryzysem energetycznym na Starym Kontynencie.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Bieg tyłem

 (środa, 24-08, 8:50)


 Euroland: łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął w sierpniu najniższy poziom od lutego 2021.
 Stany Zjednoczone: w sierpniu wskaźnik PMI Composite osiągnął najniższą wartość od maja 2020.
Rynek nieruchomości w USA: w lipcu sprzedaż nowych domów była najmniejsza od stycznia 2016.
 Kalendarz Eko: stopa bezrobocia w Polsce, zamówienia na dobra trwałe w USA oraz raport EIA nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw za oceanem.


Za nami
   ● [EZ]   Wczorajsze publikacje sierpniowych wyników indeksów PMI dla strefy euro wskazują, że „w trzecim kwartale gospodarka [Eurolandu] skurczyła się”. Łączny wskaźnik dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu spadł w tym miesiącu do 49,2 pkt z 49,9 pkt w lipcu (wobec oczekiwanych 49 pkt), osiągając najniższą wartość od lutego 2021 roku. Wg S&P Global (firmy sporządzającej badanie) „presja rosnących kosztów życia sprawiła, że postpandemiczne ożywienie w sektorze usług zaczęło przygasać, podczas gdy sektor przetwórczy pozostawał w recesji”. Ponure perspektywy ekonomiczne gospodarki europejskiej zwiększyły podaż euro (EUR/USD min. 0,9900) oraz jego sąsiadów z Regionu CEE, wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,7867, USD/PLN max. 4,8237).   ● [USA]   Straty walut EU zmniejszył najniższy od maja 2020 roku wynik indeksu PMI Composite dla gospodarki USA (45 pkt), który zawrócił dolara ze ścieżki wzrostowej (EUR/USD max. 1,0018). Szczególnie zawiódł wskaźnik dla amerykańskiego sektora usług (znacznie większego od sektora przemysłu), który stopniał z 47,3 pkt do 44,1 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do 49,1 pkt. Na wartość zielonej waluty negatywnie oddziaływała również wiadomość o najmniejszej od stycznia 2016 roku sprzedaży nowych domów za oceanem w lipcu (511 tys. vs prognoza 575 tys.; poprzednio 585 tys.).

Przed nami
   ● [USA]   Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku w USA. Prognozowany spadek ich dynamiki w lipcu może uziemić dolara na dłużej (punkt oporu EUR/USD: 1,0020), na czym skorzystaliby jego rywale z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,7500). W przypadku pozytywnego makro-zaskoczenia należy się liczyć ze wzlotem wartości zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900) i kolejną wyprzedażą złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8500).   ● [GUS]   Na agendzie PLNa jest dziś jeszcze ogłoszenie danych nt. krajowej stopy bezrobocia w lipcu. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki społecznej wynika, że w ubiegłym miesiącu utrzymała się ona na poziomie z czerwca i wyniosła 4,9%.   ● [Ropa]   Dociekliwi obserwatorzy powinni zwrócić także uwagę na publikację raportu EIA (Energy Information Administration) nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA, które mogą istotnie wpłynąć na kondycję innych segmentów rynku finansowego.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Zima w lecie

 (wtorek, 23-08, 8:50)


 Kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od 2002 roku.
Polska: w lipcu sprzedaż detaliczna liczona r/r w cenach stałych wzrosła najmniej od lutego 2021.
Chiński juan jest najtańszy wobec dolara od września 2020 roku.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA. 

 

Za nami
   ● [Gaz]   W poniedziałek inwestorzy martwili się, że piątkowa zapowiedź kolejnego wstrzymania dostaw gazu przez Gazprom na przełomie sierpnia i września pogłębi kryzys energetyczny w Europie. Pod wpływem komunikatu rosyjskiej firmy, ceny kontraktów na gaz w holenderskim hubie TTF wzrosły wczoraj aż o 20%. Analitycy obawiają się, że rosnące ceny energii ograniczą działalność gospodarczą w regionie. Ich opinie podzielił rynek walutowy, w wyniku czego doszło zarówno do przeceny euro (EUR/USD min. 0,9902 tj. najniżej od 2002), jak i jego peryferyjnych sąsiadów.   ● [GUS]   Makroekonomicznym ciosem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7782, USD/PLN max. 4,8142) stał się najniższy od lutego 2021 wzrost krajowej sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych w lipcu (2% r/r vs prognoza 2,4%; poprzednio 3,2%). Ekonomiczny zawód przyniosła także PLNowi wiadomość o niespodziewanym spadku dynamiki polskiej produkcji budowlano-montażowej w poprzednim miesiącu (4,2% r/r vs prognoza 6,1%; poprzednio 5,9%).   ● [PBoC]   Wśród walut rynków wschodzących tracił także chiński juan. Kurs USD/CNH osiągnął najwyższy poziom od września 2020 (max. 6,8839), po tym jak Ludowy Bank Chin ogłosił obniżenie rocznej stopy pożyczkowej o 5 pb. (z 3,7% do 3,65%) oraz pięcioletniej o 15 pb. (z 4,45% do 4,3%).

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś przekonamy się jak rekordowo wysoka inflacja, wyższe raty kredytów oraz prognozy przewidujące recesję wpływają na aktywność firm w Europie i USA. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu, a także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W większości przypadków analitycy spodziewają się pogorszenia koniunktury w sierpniu. W tym scenariuszu należy się liczyć z dalszą aprecjacją bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900) i deprecjacją bardziej ryzykownych walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,8200). W przypadku pozytywnej makro-niespodzianki (wyników powyżej 50 pkt) rynek walutowy powinien zareagować przeceną amerykańskiego pieniądza (punkt oporu EUR/USD: 1,0000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,7300).   ● [Inne]   Oprócz publikacji indeksów PMI w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane z USA o sprzedaży nowych domów w lipcu oraz o aktywności produkcyjnej w okręgu oddziału Fed z Richmond w sierpniu. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Pesymistyczny ton makro

  (poniedziałek, 22-08, 8:50)


 Niemcy: w lipcu ceny producentów wzrosły najbardziej w historii badania.
Gazprom wstrzyma dostawę gazu przez Nord Stream I.
Polska: w lipcu dynamika produkcji przemysłowej nadspodziewanie spadła.
Dolar ma za sobą najlepszy tydzień od kwietnia 2020.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa w Polsce.

Za nami
W piątek na rynkach finansowych panowały minorowe nastroje.   ● [DE]   W pierwszej części dnia pesymistycznie zabrzmiała wiadomość o rekordowym wzroście cen producentów w Niemczech (37,2% r/r w VII vs prognoza 32%; poprzednio 32,7%), która pogorszyła perspektywy największej gospodarki europejskiej.   ● [NSI]   W niepokojące wibracje wprowadziła euro i waluty CEE informacja, że ze względu na prace konserwacyjne Gazprom wstrzyma dostawy gazu przez Nord Stream I od 31 sierpnia do 2 września, co zwiększyło obawy o pogłębienie kryzysu energetycznego na Starym Kontynencie.   ● [PL]   Lokalnym memento dla złotego (EUR/PLN max. 4,7619, USD/PLN max. 4,7398) był nadspodziewany spadek dynamiki krajowej produkcji przemysłowej w lipcu (7,6% r/r vs prognoza 7,8%; poprzednio 10,4%).   ● [USA]   Za oceanem inwestorami targały wątpliwości, co do skali wrześniowej podwyżki stóp Fed. Prezes oddziału Fed z Richmond Thomas Barkin powiedział w piątek, że członkowie FOMC mają „jeszcze dużo czasu” aby podjąć decyzje. Niepewność w tej sprawie sprawiła, że amerykański indeks S&P przerwał serię czterech wzrostowych tygodni z rzędu. Dużo lepiej sobie radził bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,0023), który zanotował najlepszy tydzień od kwietnia 2020.

Przed nami
     ● [Dziś]   Początek tygodnia przyniesie publikacje kolejnych ważnych danych z polskiej gospodarki. Już o godzinie 10:00 zobaczymy jak w lipcu kształtowała się sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa. Gorsze wyniki pogłębią recesyjne nastroje wokół złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7700, USD/PLN: 4,7400) i odwrotnie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,6800).   ● [Eko-tydzień]   Gracze globalni czekają na jutrzejsze ogłoszenie wstępnych wartości indeksów PMI dla sektorów przemysłu oraz usług Eurolandu i USA. Do tego czasu na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia 1,0020; punkt oporu 1,0100). Jeżeli chodzi o dalszą część tygodnia to w środę poznamy dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA, w czwartek nt. nastrojów w niemieckim biznesie (IFO), PKB USA w II kw. (zrewidowane) i protokół ECB, a w piątek amerykańską inflację PCE core.   ● [Jackson Hole]   Zwieńczeniem tygodnia będzie wystąpienie prezesa Fed Jerome'a Powella na dorocznym sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, na którym wielokrotnie padały ważkie słowa dotyczące amerykańskiej polityki pieniężnej. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.