Pod górę w Chinach, pod psem w USA

  (wtorek, 16-08, 8:50)


 Ludowy Bank Chin dokonał niespodziewanej obniżki stóp procentowych.
 Fed: w sierpniu wskaźnik koniunktury gospodarczej w okręgu Nowego Jorku zanotował drugi największy spadek w historii badania.
 USA: w sierpniu nastroje na rynku nieruchomości są najgorsze od maja 2020.
 Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów, a także produkcji przemysłowej.  

 

Za nami
Początek tygodnia [a w Polsce koniec długiego weekendu] przyniósł spadek wyceny złotego (EUR/PLN max. 4,6941, USD/PLN max. 4,6172).   ● [ChRL]   Klimat wokół PLNa i innych ryzykownych aktywów pogorszyły wiadomości z Chin o niespodziewanym spadku w lipcu dynamiki sprzedaży detalicznej (2,7% vs prognoza 5%; poprzednio 3,1%) oraz produkcji przemysłowej (3,8% r/r vs prognoza 4,5%; poprzednio 3,9%). Z powodu obaw o sytuację ekonomiczną w Państwie Środka, Ludowy Bank Chin postanowił nieoczekiwanie obniżyć główną stopę procentową o 10 punktów bazowych (z 2,95% do 2,85%), co osłabiło juana (USD/CNH max. 6,8192).   ● [Ropa]   Niepokojące sygnały makro z drugiej największej gospodarki świata podkopały ceny ropy (Brent: -2,97%).   ● [USA]   Dodatkowym zmartwieniem dla inwestorów było dramatyczne pogorszenie koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork w sierpniu, gdyż indeks NY Empire State zaliczył drugi największy spadek w historii badania prowadzonego przez tamtejszy oddział Fed (-31,3 pkt vs prognoza 5,5 pkt; poprzednio 11,1 pkt). Pesymizmem powiało także z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie nastroje są najgorsze od maja 2020 (indeks NAHB: 49 pkt w VIII vs prognoza 55; poprzednio 55 pkt). Nic więc dziwnego, że globalny wzrost awersji do ryzyka premiował bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,0147).

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Niemiec oraz ze Stanów Zjednoczonych. Punktualnie o godzinie 11:00 opublikowany zostanie indeks nastrojów ekonomicznych w Niemczech. Prognozowany dalszy spadek wskaźnika ZEW w sierpniu może położyć się cieniem na notowaniach euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0130) oraz jego peryferyjnych sąsiadów (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,6300). W drugiej części dnia poznamy dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz nt. produkcji przemysłowej w lipcu. Ew. gorsze wyniki zza oceanu mogą zdeprymować dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0230), na czym skorzystaliby jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,5000).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro zostaną ogłoszone arcyważne dane z Polski nt. wzrostu gospodarczego w II kwartale oraz z USA nt. sprzedaży detalicznej w lipcu, a także protokół z ostatniego posiedzenia Fed. W czwartek zobaczymy jak zmieniło się zaufanie polskich konsumentów w sierpniu, a w piątek jak kształtowała się rodzima produkcja przemysłowa i płace w krajowym sektorze przedsiębiorstw w lipcu. Nie można także zapominać o geopolityce. Gorącymi tematami pozostają wojna Rosji z Ukrainą, kwestia Tajwanu w stosunkach USA-Chiny oraz napięta sytuacja na granicy Izraela z Autonomią Palestyńską.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.