Mniejsze zło wg inwestorów

  (czwartek, 18-08, 8:50)


 W II kw. Polska zanotowała trzeci największy spadek kwartalny PKB w historii badania prowadzonego przez GUS (tj. od 1995).
GPW: indeks WIG20 ma za sobą najgorszą sesję od 14 marca br.
USA: w lipcu sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie stanęła.
Protokół Fed: „w pewnym momencie właściwe będzie zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych”.
Kalendarz Eko: polskie wskaźniki nastrojów konsumentów BWUK i WWUK oraz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek, aktywności produkcyjnej w Okręgu Środkowo-Atlantyckim i sprzedaży domów.

Za nami
   ● [PLN]   Wczorajsze dane nt. polskiego PKB w II kwartale zwiększyły obawy przed recesją naszej gospodarki. W okresie od kwietnia do czerwca 2022 polski Produkt Krajowy Brutto skurczył się o 2,3% k/k (przy prognozie -0,8%; poprzednio było to 2,5%). Statystycznie był to trzeci największy spadek kwartalny w historii badania GUS, sięgającej 1995 roku. Ten anty-rekord sfrustrował inwestorów z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W efekcie jej główny indeks WIG20 zanotował najgorszą sesję od 14 marca (-3,0%). Negatywnie zareagowali także gracze z rynku PLN (EUR/PLN max. 4,7144, USD/PLN max. 4,6393).   ● [USD]   Oprócz złotego, trudne chwile przeżywał także dolar (EUR/USD max. 1,0203), któremu zaszkodziła makro-wiadomość, że w lipcu amerykańska sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie stanęła (0% m/m vs prognoza 0,1%; poprzednio 0,8%). Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty stała się nie dość jastrzębia treść zapisu z ostatniego posiedzenia Fed, która zmniejszyła szanse na kolejną 75-punktową podwyżkę stóp funduszy federalnych we wrześniu. W protokole napisano, że „wraz z postępującym zacieśnianiem polityki pieniężnej prawdopodobnie w pewnym momencie właściwe będzie zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych, żeby ocenić jaki efekt dla aktywności gospodarczej i inflacji będą miały skumulowane dostosowania polityki [pieniężnej Fed]".   ● [GBP]   Wśród przegranych wczorajszej sesji walutowej znalazł się także funt. Szterling stracił po publikacji lipcowych danych o brytyjskiej inflacji, które pokazały, że ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od lutego 1982 (10,1% r/r vs prognoza 9,8%; poprzednio 9,4%).

Przed nami
   
[PL]   Dziś dowiemy się czy i ew. jak zmieniły się nastroje polskich konsumentów w sierpniu. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich spadek (w stosunku do poprzedniego miesiąca) może zwiększyć podaż złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,6500), a wzrost będzie argumentem do zwiększenia popytu na niego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,5800).   ● [USA]   Gracze globalni koncentrują się na wydarzeniach amerykańskich. Wśród nich znajdują się dane na temat aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed w sierpniu, nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym w lipcu, a także wystąpienia publiczne dwóch polityków Fed: Esther George i Neel'a Kashkari'ego. Lepszy wyniki makro z gospodarki USA oraz głosy z FOMC za kolejną podwyżką stóp o 75 pb. we wrześniu będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0100) i odwrotnie (punkt oporu EUR/USD: 1,0200).   ● [Geopolityka]   W międzyczasie warto nasłuchiwać wiadomości z Lwowa, gdzie odbędzie się trójstronne spotkanie pomiędzy prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, przywódcą Turcji Recepem Erdoganem i sekretarzem generalnym ONZ Stephanem Guterresem, poświęcone m.in. napiętej sytuacji wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.