PLN gra w statki

 (wtorek, 2-08, 8:50)


 Polska: indeks PMI dla sektora przemysłowego osiągnął w czerwcu najniższy wynik od maja 2020.
Niemcy: w czerwcu sprzedaż detaliczna spadła najbardziej od 1980 roku.
Ukraina: pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął wczoraj z portu w Odessie.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w Eurolandzie oraz raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy. 

 

Za nami
   ● [PMI]   Opublikowany wczoraj wynik polskiego indeksu PMI ujawnił recesyjną koniunkturę w krajowym przemyśle. W lipcu wskaźnik stopniał do zaledwie 42,1 pkt. (z 44,4 pkt w czerwcu i wobec prognozowanych 43,6 pkt), osiągając najniższą wartość od maja 2020. W raporcie S&P Global Market podano, że „wysoka inflacja oraz popyt osłabiony przez niepewny klimat gospodarczy wywołały gwałtowny spadek produkcji i nowych zamówień. Wzrost obaw przed recesją zniechęcił inwestorów do złotego (EUR/PLN max. 4,7510, USD/PLN max. 4,6414). Europejskim zmartwieniem dla PLNa oraz innych walut unijnych były wiadomości o znacznym spadku aktywności w przemyśle Hiszpanii oraz Włoch oraz dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech, która w czerwcu zanotowała największy spadek od 1980 roku tj. -9,8% (wszystkie te wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [ChRL, UKR]   Straty złotego zredukowała deklaracja Pekinu dotycząca wsparcia dla chińskiego rynku kapitałowego. Nastroje wokół PLNa poprawił też news o tym, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął wczoraj z portu w Odessie, co zmniejszyło obawy przed kryzysem żywnościowym (EUR/PLN min. 4,7079, USD/PLN min. 4,5834).

Przed nami
   ● [JOLTS]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku walutowym największe znaczenie może mieć publikacja czerwcowego raportu JOLTS (o g. 16:00), informującego o liczbie wakatów w gospodarce USA. Ich wzrost mógłby pozytywnie nastawić inwestorów do dolara przed piątkowym ogłoszeniem raportu Departamentu Pracy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0230), co byłoby negatywne dla jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,6500). Natomiast spadek JOLTS zmniejszyłby zaufanie do amerykańskiej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0300). Na takim scenariuszu skorzystałyby wyżej oprocentowane aktywa EM, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5700).   ● [PPI]   O pozycji wyjściowej walut EU zdecydują dane o inflacji PPI w strefie euro, które poznamy o godzinie 11:00. Na rozwój wydarzeń na rynkach walutowych mogą także wpłynąć nowe informacje ze świata geopolityki. Najgorętszymi tematami pozostają wydarzenia wokół Ukrainy, Kosowa i Tajwanu. Mimo sprzeciwu Chin do Tajpej ma dziś przylecieć przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.   


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.