Widać, słychać i czuć recesję

 (piątek, 19-08, 8:50)


 Polska: w sierpniu nastroje konsumentów są najgorsze od kwietnia 2020.
 Bank centralny Turcji dokonał zaskakującej obniżki stóp procentowych.
 USA: w sierpniu aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed nieoczekiwanie wzrosła.
James Bullard (Fed) opowiedział się za kolejną 75-punktową podwyżką stóp funduszy federalnych we wrześniu.
 Kalendarz Eko: dane z Polski o inflacji PPI, produkcji przemysłowej i wynagrodzeniach oraz bilans płatniczy strefy euro i wystąpienie publiczne Toma Barkina (Fed). 

Za nami
   
● [PLN]   Podczas wczorajszej sesji inwestorzy z rynku PLN musieli się mierzyć z kolejnymi niepokojącymi informacjami z krajowej gospodarki. Wyzwaniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7364, USD/PLN max. 4,6996) stała się wiadomość o najgorszych od kwietnia 2020 nastrojach polskich konsumentów. GUS poinformował, że „bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł w sierpniu -44,9 pkt i był o 3,2 pkt niższy niż miesiąc wcześniej”.   ● [TRY]   Wśród walut rynków wschodzących traciła także turecka lira. Kurs USD/TRY wzrósł powyżej granicy 18,00 (max. 18,1347) po zaskakującej decyzji banku centralnego Turcji o obniżce stóp procentowych o 100 pb. (z 14,0% do 13,0%).   ● [USD]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0070) stały się dane z USA, które pokazały, że w sierpniu aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed nieoczekiwanie wzrosła (indeks Fed z z Filadelfii: 6,2 pkt vs prognoza -5,5 pkt; poprzednio -12,3 pkt). Makro-atutem zielonej waluty był także niespodziewany spadek liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (250 tys. vs prognoza 266 tys.; poprzednio 252 tys.). Ponadto dobrą reklamę zrobił zielonej walucie James Bullard z Fed, który opowiedział się za 75-punktową podwyżką stóp funduszy federalnych we wrześniu. Zyski USD mogłyby być nawet większe, gdyby nie najniższy od maja 2020 wynik sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym w lipcu (4,81 mln vs prognoza 4,88 mln; poprzednio 5,11 mln).

Przed nami

   ● [PLN]   Po środowej informacji o nadspodziewanym spadku polskiego PKB w II kwartale dziś zobaczymy jak nasza gospodarka zaczęła III kwartał. Wskazówek w tej sprawie dostarczą nam lipcowe dane GUS nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Ewentualne gorsze wyniki podgrzeją obawy przed recesją, co może zwiększyć niechęć inwestorów do złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,7000). W przypadku optymistycznych sygnałów z polskiej gospodarki nasza waluta mogłaby wrócić do ich łask (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,6000).   ● [EUR/USD]   Aby odczytać azymut notowań popularnego eurodolara warto się skupić na ogłoszeniu danych nt. bilansu płatniczego strefy euro w czerwcu oraz na wystąpieniu publicznym prezesa oddziału Fed z Richmond. Prognozowany wzrost salda na rachunku bieżącym Eurolandu podreperuje konto wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0140), a głos Toma Barkina za kolejną 75-punktową podwyżką stóp Fed we wrześniu będzie premiował dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0070). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.