NBP w punkcie zwrotnym, a gospodarka na równi pochyłej

 (wtorek, 30-08, 8:50)


 Glapiński (NBP): jesteśmy blisko punktu zwrotnego.
BIEC: coraz gorzej w polskiej gospodarce.
Deutsche Welle: cztery międzynarodowe organizacje sędziowskie domagają się od TSUE unieważnienia polskiego KPO.
Von der Leyen (KE): Komisja planuje interwencję na rynku energii.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacja CPI w Niemczech, indeks zaufania konsumentów w USA oraz amerykański raport JOLTS. 
 

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się na rynku walutowym niekorzystnie dla złotego (EUR/PLN max. 4,7573, USD/PLN max. 4,7919).   ● [RPP]   Naszej walucie zaszkodziły słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego o tym, że „jesteśmy [RPP] blisko punktu zwrotnego [w polskiej polityce pieniężnej]”. Wg Adama Glapińskiego „może wyłonić się taki scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 pb. albo dwa razy po 25 pb. Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych (…)”.   ● [BIEC]   Oprócz politycznego, makroekonomicznym problemem dla naszego pieniądza stał się spadek krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC w sierpniu (z 153,3 pkt do 152,6 pkt). W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że „jest coraz gorzej w gospodarce”.   ● [KPO]   Dodatkowym źródłem niepokoju inwestorów z rynku PLN stał się news Deutsche Welle o tym, że cztery międzynarodowe organizacje sędziowskie domagają się od TSUE unieważnienia polskiego KPO.   ● [Gaz]   Straty złotego zmniejszyła korekta wzrostowa popularnego eurodolara. Kurs EUR/USD powrócił powyżej parytetu (max. 1,0029) po tym jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała pilne działania Unii Europejskiej mające obniżyć rekordowe w ostatnim czasie ceny energii. Poza tym minister gospodarki Niemiec Robert Habeck poinformował, że magazyny gazu naszych sąsiadów zza Odry szybko się zapełniają i w przyszłym miesiącu mogą osiągnąć cel ustalony na październik na poziomie 85%. Pod wpływem tych wypowiedzi ceny niebieskiego paliwa w holenderskim hubie TTF stopniały wczoraj o ponad 15%.

Przed nami
Dziś zapowiada się ciekawy dzień, pełen nowych danych makroekonomicznych.   ● [KE]   Już o godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje wskaźniki prognozujące kierunek rozwoju ekonomicznego strefy euro. Ich spadek w sierpniu może znów zdeprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8000).   ● [DE]   W dalszej części dnia zobaczymy jak kształtowały się w sierpniu ceny konsumpcyjne w Niemczech.   ● [MNB]   W tym samym czasie (tj. o g. 14:00) poznamy decyzje Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych. Rynek spodziewa się kolejnej podwyżki z 10,75% do 11,75%.   ● [USA]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk, gdzie zaplanowano publikację indeksu zaufania amerykańskich konsumentów – Conference Board. Jego ew. spadek może podciąć skrzydła dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0100), na czym skorzystałby złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,7000). Na makro-agendzie zielonej waluty jest dziś jeszcze raport JOTLS, który poinformuje nas o liczbie wakatów w amerykańskiej gospodarce. Gracze z rynku USD posłuchają też wystąpienia publicznego prezesa oddziału Fed w Nowym Jorku Johna Williamsa. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.