1 podwyżka i 11 pocisków w złotego

 (piątek, 5-08, 8:50)


 Bank Anglii dokonał największej podwyżki stóp od 1995 roku.
Chińska armia wystrzeliła 11 pocisków balistycznych w morze, w niewielkiej odległości od Tajwanu.
USA: w czerwcu deficyt handlowy był najniższy od października 2021.
UK: wczoraj odbyła się druga debata telewizyjna z udziałem kandydatów na nowego premiera.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA.

Za nami
   ● [BoE]   Czwartek przyniósł największą od 1995 roku podwyżkę stóp Banku Anglii. Z powodu najwyższej od 40 lat inflacji na Wyspach, Komitet Polityki Monetarnej BoE podniósł stopę referencyjną funta do najwyższego poziomu od 2009 roku (z 1,25% do 1,75% czyli o 50 pb.). Mimo tej decyzji szterling znalazł się w odwrocie, gdyż Bank ostrzegł przed długotrwałą recesją brytyjskiej gospodarki. Ponury obraz ekonomiczny Wielkiej Brytanii (ważnego partnera handlowego Polski) zdeprymował również złotego (EUR/PLN max. 4,7404, USD/PLN max. 4,6570).   ● [Tajwan]   Natomiast źródłem globalnego niepokoju geopolitycznego stała się informacja o tym, że w ramach ćwiczeń wojskowych chińska armia wystrzeliła 11 pocisków balistycznych w morze, w niewielkiej odległości od Tajwanu.   ● [USA]   Straty walut spod znaku EM zmniejszył wzrost nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (260 tys.; vs prognoza 255 tys.; poprzednio 254 tys.), który zniechęcił inwestorów do konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0254). Pozycji zielonej waluty broniła wiadomość o najniższym od października 2021 deficycie handlowym USA w czerwcu (-79,6 mld USD vs prognoza -80,1 mld; poprzednio -84,9 mld).   ● [Ropa]   Ostanie decyzje OPEC wraz ze wzrostem komercyjnych zapasów surowca w Stanach, obniżyły notowania ropy. Cena amerykańskiej odmiany Crude po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę spadła poniżej granicy 90 USD za baryłkę.

Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś przypada pierwszy piątek miesiąca, a więc czeka nas publikacja raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Największe zainteresowanie wzbudza informacja o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, która może determinować oczekiwania inwestorów ws. wrześniowej podwyżki stóp Fed. Aktualnie rynek waha się między +50 pb. (62,5% szans wg FedWatch CME), a +75 pb. (37,5% szans).   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się spowolnienia tempa przyrostu miejsc pracy, co będzie przemawiać za mniejszym ruchem i tym samym za tańszym dolarem (punkt oporu EUR/USD: 1,0260). Wówczas w poszukiwaniu większych zysków inwestorzy mogą kupować relatywnie wysoko oprocentowane waluty rynków wschodzących, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,5700). Natomiast wzrost NFP mógłby stać się argumentem dla Fed za kolejną dużą podwyżką, co z kolei byłoby nowym paliwem dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0200), za które zapłaciliby jej rywale z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,6700). Oprócz payrolls'ów warto zwrócić uwagę na dane dot. stopy bezrobocia i średniej płacy godzinowej, które także znajdą się w raporcie amerykańskiego Departamentu Pracy i mogą istotnie wpłynąć na jego odbiór.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.