Inflacja przyspiesza, a NBP hamuje

 (środa, 17-08, 8:50)


 Niemcy: w sierpniu nastroje ekonomiczne są najgorsze od 2008 roku.
Euroland: w czerwcu deficyt handlowy nieoczekiwanie się pogłębił.
Polska: inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w lipcu najbardziej w historii badania (tj. od 2000).
Wnorowski (RPP): Rada zbliża się do końca cyklu zacieśniania polskiej polityki pieniężnej.
USA: w lipcu produkcja przemysłowa nadspodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: PKB Polski w II kw., amerykańska sprzedaż detaliczna oraz protokół Fed. 

Za nami
Wtorkowa sesja na rynku walutowym przyniosła kontynuację trendu spadkowego euro oraz złotego.   ● [DE]   Notowania walut EU podkopała wiadomość o najgorszych od 2008 roku nastrojach ekonomicznych w Niemczech. Z powodu braku oznak słabnięcia kryzysu energetycznego oraz inflacji, indeks instytutu ZEW spadł w sierpniu z -53,8 pkt do -55,3 pkt, podczas gdy analitycy spodziewali się, że zostanie na tym samym poziomie co w lipcu.   ● [EZ]   Dodatkowym makro-zmartwieniem dla EUR & CEE była informacja o nieoczekiwanym pogłębieniu się deficytu handlowego strefy euro w czerwcu, co było spowodowane znacznym wzrostem kosztów importu energii (-30,8 mld EUR vs prognoza -22,2 mld; poprzednio -27,2 mld).   ● [PLN]   Lokalnym obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7068, USD/PLN max. 4,6464) stały się lipcowe dane GUS o krajowej inflacji bazowej, które pokazały, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych po wyłączeniu żywności i energii wzrosły najbardziej w historii badania, sięgającej 2000 roku (tj. o 9,3% r/r vs prognoza 9,2%; poprzednio 9,1%). Anty-reklamę naszej walucie zrobił również Henryk Wnorowski z RPP mówiąc, że Rada zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.   ● [USA]   Jednocześnie na korzyść konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0122) oddziaływał nadspodziewany wzrost amerykańskiej produkcji przemysłowej w lipcu (0,6% m/m vs prognoza 0,3%). Ponadto zrewidowano w górę analogiczne dane za czerwiec (z -0,2% do 0%). Zyski zielonej waluty (i zarazem straty złotego) zredukowała najniższa od lutego 2021 liczba rozpoczętych budów domów za oceanem w lipcu (1446 tys. vs prognoza 1545 tys.; poprzednio 1559 tys.). Po korekcie na rynku USD wczorajsza sesja walutowa zamknęła się na poziomie: EUR/USD 1,0170, EUR/PLN 4,6713, USD/PLN 4,5930. 

Przed nami
   ● [PKB PL]   Dziś otrzymamy wstępną odpowiedź na pytanie czy polskiej gospodarce grozi recesja. Wskazówek w tej sprawie dostarczą nam dane Głównego Urzędu Statystycznego nt. naszego wzrostu gospodarczego w II kwartale. Ujemny PKB (k/k) podkopie fundamenty złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,6500), a dodatni je wzmocni (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,5800).   ● [USA]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie wyniku amerykańskiej sprzedaży detalicznej w lipcu oraz na zapis z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Lepsze od prognoz dane makro zza oceanu oraz jastrzębi protokół Fed (sugerujący możliwość kolejnej 75-punktowej podwyżki stóp we wrześniu) będą wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0100), natomiast odwrotny splot informacji go uziemi (punkt oporu EUR/USD: 1,0200).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto również śledzić ogłoszenie zrewidowanych danych nt. PKB Eurolandu w II kw. i raportu EIA nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA, a także wystąpienie publiczne członkini zarządu Fed: Michelle Bowman.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.