Nieustraszona Pelosi i bezpieczny dolar

 (środa, 3-08, 8:50)


Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przyleciała do Tajpej.
Daly (Fed): Bank ma przed sobą jeszcze dużo pracy, żeby zwalczyć inflację.
JOLTS: w czerwcu liczba wakatów w amerykańskiej gospodarce spadła najbardziej od kwietnia 2020.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, sprzedaż detaliczna w strefie euro, zamówienia w amerykańskim przemyśle oraz szczyt OPEC+.


Za nami
   ● [Tajwan]   We wtorek w serwisach ekonomicznych dominowały wiadomości nt. podróży przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych do Tajwanu, która zaogniła stosunki na linii USA-ChRL. Pekin twierdzi, że wizyta Pelosi naruszyła zasadę jednych Chin, której Waszyngton obiecał przestrzegać. Wcześniej rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian ostrzegł, że armia Państwa Środka nie będzie "bezczynnie siedziała", jeśli Pelosi, uznawana za trzecią, najważniejszą osobę w amerykańskiej administracji, odwiedzi Tajwan. Agencja Reuters podała wczoraj, że w przygranicznej prowincji Fujian zaobserwowano ruchy chińskich wojsk, a lokalne władze wzywają do oddawania krwi. Według "Financial Times" w prowincji odwołano część lotów cywilnych, co może oznaczać, że przestrzeń powietrzna jest oczyszczana dla sił powietrznych. Jeszcze przed wylądowaniem Pelosi na lotnisku w Tajpej, Chiny poderwały kilka samolotów bojowych, które przeleciały w pobliżu linii środkowej, dzielącej Cieśninę Tajwańską. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby uważa, że Pekin przygotowuje wojskową prowokację. Wzrost geo-ryzyka szkodził złotemu (USD/PLN max. 4,6626, EUR/PLN max. 4,7380), a jednocześnie sprzyjał bezpiecznemu dolarowi (EUR/USD min. 1,0150).   ● [Fed, JOLTS]   Zielonej walucie pomogły też słowa Mary Daly z Fed o tym, że Bank ma przed sobą jeszcze dużo pracy, aby zwalczyć inflację. Zyski USD limitowała wiadomość o największym od kwietnia 2020 miesięcznym spadku liczby wakatów w gospodarce USA w czerwcu (JOLTS: 10,698 mln vs prognoza 11 mln; poprzednio 11,254 mln).

Przed nami
   ● [EZ]   Pierwsza część dzisiejszej sesji przyniesie publikacje finalnych wartości indeksów PMI dla sektora usług w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech oraz w całym Eurolandzie w ubiegłym miesiącu. Następnie Eurostat ogłosi czerwcowe dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Kolejne słabe wyniki z krajów unii walutowej zwiększą obawy przed recesją w Europie, co może położyć się cieniem na notowaniach euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0150) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,6700).   ● [USA]   W drugiej części dnia poznamy jeszcze wskaźniki PMI, ISM dla sektora usług Stanów Zjednoczonych. Kolejnym makro-wyzwaniem dla dolara będzie ogłoszenie danych nt. zamówień w amerykańskim przemyśle. Gorsze wyniki obniżą oczekiwania rynku ws. skali podwyżek stóp Fed do końca roku, co byłoby szkodliwe dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0200) i zarazem korzystne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5700).   ● [OPEC+, Tajwan]   Gracze z rynku naftowego czekają na konkluzje z dzisiejszego szczytu OPEC+, podczas którego kraje sojuszu ustalą spójną politykę dostaw ropy na przyszły miesiąc. Warto obserwować zarówno wydarzenia na Tajwanie, gdzie przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odwiedzi parlament i spotka się z prezydent Tsai Ing-wen, jak i ich geopolityczne reperkusje. nt. zamówień na dobra trwałego użytku w USA oraz nt. zmiany zapasów ropy za oceanem.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.